Potrzebujesz Izotziaja?
Rozpocznij konsultację
Preparat Izotziaja to lek przeznaczony do stosowania miejscowego. Ma postać żelu. Za jego działanie odpowiada substancja czynna izotretynoina, która jest pochodną retinolu.

Ze względu na to preparat dostępny jest tylko na receptę. Stosuje się go w leczeniu od łagodnej do umiarkowanej postaci trądziku pospolitego. Przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

trądzik pospolity

Postać:

żel

Dawka:

0,5 mg/g

Substancja czynna:

izotretynoina

Izotziaja — co to za lek, jak działa, w jakim celu się go stosuje?

Zgodnie z klasyfikacją medyczną lek Izotziaja to żel zawierający w swoim składzie pochodną retinolu. Substancją czynną preparatu jest izotretynoina. To organiczny związek chemiczny stereoizomer kwasu all-trans-retinowego. Działanie tej substancji polega na hamowaniu rozrostu gruczołów łojowych poprzez zmniejszanie ich aktywności. Ponadto lek wykazuje słabe działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Odpowiednio stosowany daje wysoką skuteczność w leczeniu.

Podaje się go osobom dorosłych, jednak w określonych przypadkach Izotziaja może być stosowana u pacjentów poniżej 18. roku życia. Lek dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Podstawowe wskazanie do stosowania leku Izotziaja to leczenie łagodnej do umiarkowanej postaci trądziku pospolitego. O zasadności stosowania żelu Izotziaja decyduje lekarz prowadzący.

Izotziaja — cena, refundacja

Obecnie żel Izotziaja dostępny jest w jednym wariancie opakowania, które zawiera 20 g. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Wpływ na jego cenę ma m.in. marża narzucona przez aptekę. Średnio jest to:

  • Izotziaja (0,5 mg/g, żel, 20 g) - 17,70 PLN.

Izotziaja — zamienniki lub podobne leki

Jako zamienniki leku Izotziaja wymieniane są Isotrex i Isomeron. Podobne leki zawierające izotretynoine w innej postaci to m.in.: Axotret, Aknenormin, Curacne, Izotek, Actaven, Isoderm, Isotretinoin Jenson, Sotret, tretinex i Tretoskin.

Izotziaja — pełny skład leku

Podstawowym składnikiem leku Izotziaja jest substancja czynna izotretynoina. Pozostałe składniki pomocnicze to: hydroksypropyloceluloza, butylohydroksytoluen E321 i etanol 96%.

Izotziaja — dawkowanie, stosowanie leku

Stosowanie leku Izotziaja powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. Żel przeznaczony jest tylko do aplikowania miejscowo na skórę. Przed zastosowaniem leku należy oczyścić i osuszyć skórę. Następnie niewielką ilość leku należy rozprowadzić na chorobowo zmienionych miejscach na skórze 1-2 razy na dobę w zależności od nasilenia objawów trądziku oraz wskazania lekarza. Po podaniu żelu należy dokładnie umyć ręce. Leczenie kontynuuje się tak długo, jak zaleci to lekarz. Skuteczność leczenia obserwuje się zazwyczaj po 6-8 tygodniach regularnego aplikowania żelu Izotziaja.

Nie powinno się stosować większej niż zalecana dawki leku Izotziaja. Może to powodować podrażnienie skóry. Przypadkowe spożycie leku Izotziaja może powodować objawy niepożądane, w tym m.in.: nudności, bóle głowy, podrażnienie i świąd, senność i wymioty.

Izotziaja — stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia

Przeciwwskazane jest stosowanie leku Izotziaja u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Na czas leczenie pacjentka powinna stosować skuteczną metodę antykoncepcji. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w czasie stosowania leku Izotziaja, to należy natychmiast go odstawić. Substancja czynna może uszkadzać płód. Może także powodować działania niepożądane u karmionego dziecka.

Izotziaja — możliwe skutki uboczne stosowania leku Izotziaja

W czasie leczenia lekiem Izotziaja mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Do tej pory odnotowywano:

  • świąd skóry;

  • zaczerwienienie skóry;

  • pieczenie skóry;

  • zmiany rumieniowe;

  • złuszczenie skóry;

  • podrażnienie oczu;

  • podrażnienie błon śluzowych;

  • reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Zazwyczaj są to objawy przemijające. Jeżeli utrzymują się dłużej lub są bardzo silne, to należy poinformować o nich lekarza prowadzącego.

Izotziaja — przeciwwskazania, środki ostrożności przed zastosowaniem leku Izotziaja

Przed rozpoczęciem stosowania leku Izotziaja należy skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania. Nie wolno stosować leku Izotziaja u pacjentów, u których występują:

  • uczulenie na izotretynoinę lub jakikolwiek inny składnik leku;

  • ciąża lub planowane zajście w ciążę;

  • karmienie piersią;

  • nabłoniak skórny.

Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować ostrożność. Kazdy przypadek powinien być indywidualnie omówiony z pacjentem. Należy unikać kontaktu leku z oczami, ustami, błonami śluzowymi, podrażnioną skórą oraz miejscami na skórze, na których występują: zadrapania, skaleczenia, wyprysk lub oparzenia. Do tego środek nie może gromadzić się w fałdach skóry lub na skrzydełkach nosa, ponieważ może powodować nasilenie działania drażniącego we wrażliwych miejscach.

W trakcie leczenia należy ograniczyć ekspozycję skóry na światło słoneczne oraz sztuczne źródła promieniowania UV (np. solarium, lampy kwarcowe). Wszelkie wątpliwości w zakresie terapii skonsultuj z lekarzem.

Izotziaja — interakcje z innymi lekami

Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że Izotziaja może wchodzić z nimi w interakcje i powodować działania niepożądane. Trzeba być ostrożnym zwłaszcza podczas jednoczesnego miejscowego leczenia innymi lekami oraz jednoczesnego stosowania środków złuszczających (np.: nadtlenek benzoilu) oraz ściągająco-czyszczących, ponieważ mogą one powodować nasilenie działania drażniącego.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Tak. Po aplikacji żelu Izotziaja należy odczekać kilka lub kilkanaście minut. Gdy lek się wchłonie, to można nałożyć krem nawilżający lub inny delikatny krem pielęgnacyjny.
Wymierne efekty leczenia pojawiają się po 6-8 tygodniach regularnego stosowania żelu Izotziaja.
Lek Izotziaja dostępny jest tylko na podstawie ważnej recepty i należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza.
Potrzebujesz Izotziaja?
Rozpocznij konsultację

Podobne leki

Aknenormin
Curacne