Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Lek Infectoscab 5% krem to preparat przeciwpasożytniczy, który dostępny jest tylko na receptę. Swoje działanie opiera na permetrynie, czyli pochodnej piretryny. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 2. miesiąca życia.
W tym artykule przedstawimy opis medyczny leku Infectoscab 5 krem, wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania, skład, mechanizm działania oraz potencjalne działania niepożądane.

Infectoscab 5% - co to za lek?

Zgodnie z klasyfikacją medyczną Infectoscab 5% należy do grupy leków nazywanych piretroidami. To lek przeciwpasożytniczy do stosowania miejscowego na skórę. Stosowany jest przede wszystkim w leczeniu świerzbu. Substancja czynna leku Infectoscab to permetryna. Produkt dostępny jest w postaci kremu i wydawany tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Terapia powinna być prowadzona tylko na wyraźne wskazanie lekarskie. W Polsce dostępne jest jedno opakowanie leku o pojemności 30 g i stężeniu substancji czynnej 50 mg/g.

Infectoscab 5 krem - Cena, refundacja

Dokładna cena leku Infectoscab 5 krem zależy od marży narzuconej przez aptekę. Zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od 1 września 2023 roku, lek ten nie jest refundowany na żadnym poziomie niezależnie od wskazania lekarskiego. Średnia cena kremu w aptece to 72,90 PLN.

Skład leku - Infectoscab 5 krem

Podstawowym składnikiem leku jest permetryna. Krem zawiera stężenie tej substancji na poziomie 50 mg/g. Substancje pomocnicze to: wazelina biała, parafina ciekła, kwas sorbinowy, alkohol cetostearylowy, emulgujący (typ A) oraz woda oczyszczona.

Zamienniki i podobne leki

Na rynku dostępne są podobne leki, jednak nie należy klasyfikować ich jako zamienników dla Infectoscab 5% krem. Preparaty te posiadają taką samą substancję czynną, jednak w innej postaci. Wśród nich znajdują się m.in.: Permetryna Scabinol, SORA forte (szampon), NIX (szampon) czy też skarpety biobójcze Heltiso Contra Borrelia dla kobiet i mężczyzn.

Infectoscab 5% krem - zamienniki

Obecnie brak zamiennika dla leku Infectoscab 5%, który posiadałby takie samo stężenie i postać leku.

Infectoscab 5% krem - dla kogo jest przeznaczony, mechanizm działania

Infectoscab 5 krem to lek przeciwpasożytniczy, który przeznaczony jest do leczenia świądu spowodowanego roztoczami świerzbowca, czyli świerzbu. Stosuje się go u osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 2. miesiąca życia. Zawsze decyzję w tym zakresie powinien podjąć lekarz prowadzący, który ma na uwadze dobro pacjenta.

Za działanie leku Infectoscab odpowiada permetryna. To syntetyczny piretroid. Krem po nałożeniu na skórę łagodzi objawy świerzbu oraz eliminuje jego przyczyny. Aby zachować skuteczność leczenia, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. To lekarz decyduje o ewentualnej konieczności rozpoczęcia leczenia.

Jak stosować Infectoscab 5%? Dawkowanie preparatu

W przypadku osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej dwóch lat, krem należy nakładać równomiernie na całe ciało, w tym m.in.: na przednią powierzchnię szyi, dłonie, powierzchnię podeszwową stóp oraz kark. Szczególną uwagę zwraca się na takie elementy ciała jak: miejsca pomiędzy palcami nóg i stóp, skóra nadgarstków, łokci, pod pachami, pośladki oraz okolice narządów płciowych.

Pacjent powinien nałożyć cienką warstwę kremu. Następnie krem należy pozostawić minimum na 8 godzin, a następnie go zmyć. Dobrym wyborem jest pozostawienie kremu na noc. W czasie tych ośmiu godzin nie wolno myć się w wannie ani pod prysznicem. Jeżeli pacjent w tym czasie umyje ręce lub inną część ciała, to krem należy nałożyć ponownie. Nie należy nakładać kremu w okolice oczu oraz ust. W przypadku suchej skóry zaleca się zastosowanie po leczeniu olejków do kąpieli oraz środków zmiękczających, aby zminimalizować ryzyko występowania ewentualnych podrażnień.

Dawkowanie preparatu ustalane jest w sposób indywidualny. W przypadku osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia stosuje się dawkę do 30 g kremu na całej powierzchni ciała. Dzieci w wieku 6-12 lat wymagają stosowania dawki do 15 g. W przypadku dzieci od 2 miesięcy do 5 lat stosuje się dawkę leku do 7,5 g. To standardowe dawkowanie, jednak w przypadku każdego pacjenta może ono nieco się różnić. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz na podstawie badań diagnostycznych. Leczenie dzieci poniżej 2 roku życia musi być prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza.

Ze względu na jego skuteczność, do pomyślnego zakończenia leczenia zazwyczaj wystarczające jest jednorazowe zastosowanie leku Infectoscab. W niektórych przypadkach będzie konieczne powtórzenie leczenia po dwóch tygodniach.

Infectoscab 5% - ostrzeżenia, środki ostrożności

Nie należy stosować Infectoscab 5 krem w przypadku uczulenia na substancję czynną lub którykolwiek inny składnik preparatu. W takim przypadku jednorazowe zastosowanie kremu może powodować miejscowe podrażnienie skóry. Ponadto leku nie stosuje się u dzieci poniżej 2. miesiąca życia. Dodatkowe środki ostrożności należy zachować w przypadku osób, u których występuje nadwrażliwość na chryzantemy lub inne rośliny klasyfikowane w rodzinie Compositae.

Preparat przeznaczony jest tylko do stosowania na skórę. W przypadku nieumyślnego lub umyślnego połknięcia kremu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. W przypadku zewnętrznego stosowania leku nie ma obaw przedawkowania leku. Stosowanie leku Infectoscab 5 krem może nasilać objawy astmy i egzemy, jednak dochodzi do tego bardzo rzadko.

Infectoscab 5% - możliwe działania niepożądane

Podczas stosowania leku Infectoscab 5 krem mogą wystąpić działania niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta, a ich rodzaj i skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Przykładowe skutki uboczne to m.in.:

  • skórne objawy nietolerancji leku (kontaktowe reakcje alergiczne takie jak: pokrzywka, pęcherze, świąd i zaczerwienienie skóry);
  • zaczerwienienie skóry;
  • świąd;
  • świąd;
  • nieprawidłowe wrażenia czuciowe (parestezje), w tym m.in. uczucie palenia, kłucia, mrowienia i suchość skóry;
  • ból głowy;
  • uszkodzenia skóry (np. otarcia naskórka);
  • zmniejszenie pigmentacji skóry;
  • zapalenie mieszków włosowych (zapalenie grudek chłonnych mieszków włosowych);
  • nudności.

Wszystkie zaobserwowane działania niepożądane zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Wszelkie objawy niepożądane niewymienione oraz wymienione na ulotce należy zgłaszać do lekarza.

Interakcje z innymi lekami

Jeżeli pacjent planuje przyjmować leki, należy powiedzieć lekarzowi. Dotyczy to również preparatów przyjmowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że Infectoscab 5% krem może wchodzić w interakcje z innymi preparatami. Na ten moment nie udowodniono takiej zależności.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Podczas ciąży oraz w okresie karmienia piersią nie należy stosować leku Infectoscab 5 krem. Wszystko ze względów bezpieczeństwa, ponieważ na ten moment nie określono potencjalnego wpływu preparatu na płód oraz karmione dziecko. Ze względów bezpieczeństwa kobiety nie powinny karmić piersią do pięciu dni po zakończeniu stosowania leku Infectoscab. Karmienie piersią wznawia się po tym czasie. Dla podtrzymania laktacji rekomenduje się ściąganie pokarmu laktatorem i jego utylizowanie. W ten sposób minimalizuje się ewentualne ryzyko.

Przechowywanie

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25℃ oraz w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Tuba powinna być szczelnie zamknięta, a preparat po otwarciu zachowuje swoje właściwości lecznicze przez 12 tygodni.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Lek Infectoscab 5% w postaci kremu dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. W związku z tym nie ma możliwości zakupienia leku w ramach sprzedaży wysyłkowej.
W składzie leku znajduje się alkohol cetostearylowy. Należy na to zwrócić uwagę podczas stosowania. Obecnie nie ma wiarygodnych informacji dotyczących ewentualnej interakcji spożywania alkoholu z lekiem. Ze względów bezpieczeństwa na czas kuracji warto jednak zrezygnować ze spożywania alkoholu.
Należy nałożyć na skórę cienką warstwę kremu, a następnie pozostawić go na minimum osiem godzin. Po zastosowaniu leku Infectoscab nie wolno myć się aż do upłynięcia czasu uwzględnionej terapii.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację