Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Preparat Heparegen to lek stosowany jako pomocniczy środek w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób wątroby różnego pochodzenia oraz w leczeniu toksycznego uszkodzenia wątroby spowodowanego lekami, alkoholem lub substancjami chemicznymi. Swoje działanie opiera na substancji czynnej tymonacyku w postaci kwasu tiazolidynokarboksylowego. Lek dostępny jest tylko na receptę i ma postać tabletek.

Zapraszamy do zapoznania się z jego opisem medycznym, składem, mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania oraz potencjalnymi skutkami ubocznymi.

Heparegen — co to za lek, jak działa, w jakim celu się go stosuje?

Zgodnie z klasyfikacją medyczną tabletki Heparegen są źródłem wolnych grup sulfhydrylowych. To lek pomocniczy wykorzystywany w leczeniu różnych problemów z wątrobą. Substancją czynną preparatu jest kwas tiazolidynokarboksylowy, który wchłania się bezpośrednio z przewodu pokarmowego. Lek ma postać tabletek i należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza. Preparat dostępny jest tylko na receptę i przeznaczony jest do prowadzenia terapii u osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży powyżej 6. roku życia.

Lek Heparegen stosuje się przede wszystkim przy:

  • ostrych i przewlekłych schorzeniach wątroby różnego pochodzenia;
  • toksycznym uszkodzeniu wątroby spowodowanym alkoholem, lekami lub substancjami chemicznymi.

Substancja czynna po dostaniu się do organizmu odpowiada za detoksykację wątroby. Dzieje się tak w wyniku uwalniania wolnych grup sulfhydrylowych. Są one stosowane w neutralizacji i redukcji toksyn w tym m.in.: metali ciężkich, etanolu, pochodnych benzenu czy też substancji pochodzenia wirusowego i bakteryjnego. Jednocześnie lek wykazuje działanie ochronne na miąższ wątroby, dzięki czemu ogranicza się negatywny wpływ na niego szkodliwych czynników, w tym m.in. zabezpiecza przed uszkadzającym działaniem toksyn bakteryjnych. Kolejnym z efektów terapeutycznych przyjmowania preparatu Heparegen jest zmniejszenie stężenia lipidów we krwi. Lek działa żółciopędnie.

Heparegen 100 mg — cena, refundacja

Cena leku Heparegen zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz od wybranego wariantu preparatu. Obecnie tabletki te dostępne są w stężeniu substancji czynnej na poziomie 100 mg oraz w opakowaniach po: 30, 90 lub 100 tabletek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami refundacyjnymi lek Heparegen nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od opakowania oraz wskazania medycznego.

Uśredniona cena leku w aptece to:

  • Heparegen 100 mg (30 tabletek) - 30,00;
  • Heparegen 100 mg (90 tabletek) - 75,00;
  • Heparegen 100 mg (100 tabletek) - 82,00.

Heparegen — zamienniki lub podobne leki zawierające substancję czynną kwas tiazolidynokarboksylowy

Na rynku jest dostępny zamiennik dla leku Heparegen. Wśród preparatów zawierających taką samą substancję czynną, czyli kwas tiazolidynokarboksylowy, znajduje się Timohep, który również ma postać tabletek i dostępny jest na receptę.

Heparegen — pełny skład leku

Podstawowym składnikiem leku Heparegen jest substancja czynna kwas tiazolidynokarboksylowy. Pozostałe składniki leku to: laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, talk, skrobia kukurydziana i magnezu stearynian.

Heparegen — stosowanie leku

Każdorazowo lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Przed rozpoczęciem terapii warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania przez producenta. Nasz artykuł ma charakter tylko informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku.

Dawkowanie ustalane jest indywidualnie. W przypadku osób dorosłych standardowa początkowa dawka wynosi 200 mg (2 tabletki) 2-3 razy na dobę. Gdy objawy ustąpią, to lekarz prowadzi do zmniejszenia dawki leku do poziomu 100 mg (1 tabletka) 2 razy na dobę.

W przypadku dzieci w wieku 6-15 lat stosuje się 50 mg (1/2 tabletki) na każde 10 kg masy ciała dziecka na dobę. Dawkę rozkłada się na 2-3 dawki podzielone. Młodzież powyżej 15. roku życia objęta jest takim samym dawkowaniem jak osoby dorosłe. Podczas terapii u dzieci należy zachować szczególną ostrożność z powodu łatwiejszego przenikania leku przez barierę krew-mózg, to może zwiększać ryzyko wystąpienia zmian w ośrodkowym układzie nerwowym.

Nie należy przyjmować większej niż zalecana dawki leku. Może to powodować działania niepożądane. Po zażyciu doustnym nadmiernej dawki należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogą wystąpić stany zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta (m.in. stan padaczkowy i śpiączka).

Heparegen — stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia

Nie należy stosować leku Heparegen u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Na ten moment brak danych na temat bezpieczeństwa terapii w tej grupie pacjentek. Każdy lek stosowany w okresie ciąży może powodować zwiększone ryzyko zaburzeń rozwoju płodu oraz negatywnych konsekwencji. Lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu leku Heparegen u kobiet w ciąży, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Substancja czynna może przenikać do mleka matki, dlatego w przypadku konieczności prowadzenia leczenia niezbędne jest zaniechanie karmienia dziecka mlekiem matki.

Heparegen — możliwe skutki uboczne stosowania leku Heparegen

Podczas przyjmowania leku Heparegen mogą pojawiać się skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji. Odnotowane dotychczas działania niepożądane to m.in.:

  • zaburzenia żołądka i jelit (np.: nudności);
  • zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (np.: odczyny skórne);
  • reakcje nadwrażliwości.

O każdym niepokojącym objawie należy poinformować lekarza prowadzącego.

Heparegen — przeciwwskazania, środki ostrożności przed zastosowaniem leku Heparegen

Leku Heparegen nie wolno stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek inny składnik tabletek. Ponadto przeciwwskazane jest podawanie preparatu dzieciom poniżej 6. roku życia. W określonych przypadkach należy zachować szczególne środki ostrożności. Podczas terapii pacjenci powinni regularnie wykonywać badania kontrolne wątroby z częstotliwością co cztery tygodnie.

Heparegen — interakcje z innymi lekami

Pacjent ma obowiązek poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że Heparegen może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Na ten moment nie odnotowano konkretnych powiązań, jednak badania w tym zakresie są prowadzone.

FAQ — pytania o lek Heparegen

Spożywanie alkoholu podczas przyjmowania leku Heparegen jest przeciwwskazane. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i osłabić działanie leku, prowadząc do zatrucia wątroby.
Podstawowe działanie leku Heparegen wspomaga rozkład toksycznych związków w wątrobie oraz przyspiesza jej regeneracje. W efekcie poprawia się jej wydolność. Ponadto lek chroni wątrobę przed działaniem szkodliwych czynników, np. szkodliwym działaniem alkoholu.
Lek Heparegen może być stosowany w leczeniu niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby.
Nie. Lek Heparegen dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Oznacza to, że nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej.
Lek Heparegen powinien być przyjmowany tak długo, jak zaleci lekarz. Po ustąpieniu ostrych objawów dawkę się zmniejsza, a następnie kontynuuje stosowanie leku w dłuższej perspektywie, w tym przy chorobach przewlekłych.
Nie wykazano negatywnego wpływu leku Heparegen na trzustkę.
Lek należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza w kilku dawkach dziennie, np.: rano i wieczorem lub rano, po południu i wieczorem. Warto zachować podobne godziny dzień po dniu, aby zwiększyć efektywność prowadzonej terapii i zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację