Gynoflor
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zapraszamy do zapoznania się z opisem medycznym preparatu, jego składem i mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania oraz potencjalnymi działaniami niepożądanymi.
Dostępność |
na receptę |
Wskazania |
przywrócenie flory bakteryjnej pochwy, infekcja pochwy, leczenie wydzieliny z pochwy |
Postać |
tabletki |
Dawka |
50 mg + 0,03 mg |
Substancja czynna |
estriol + lactobacillus acidophilus (estrogen + pałeczki kwasu mlekowego) |
Ulotka do pobrania |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Gynoflor to lek przywracający równowagę flory bakteryjnej pochwy. Te tabletki dopochwowe zawierają substancje czynne estriol i lactobacillus acidophilus (estrogen i pałeczki kwasu mlekowego). Dostępne są w opakowaniach po 6 lub 12 tabletek dopochwowych. Preparat sprzedawany jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Stosowanie leku Gynoflor rekomendowane jest u kobiet, które borykają się z zaburzeniami flory bakteryjnej pochwy.
Cena leku Gynoflor zależy od wybranego opakowania oraz marży narzuconej przez daną aptekę. Poniżej podano średnią cenę preparatu:
Zgodnie z przepisami refundacyjnymi z dnia 1 lipca 2023 roku lek Gynoflor nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania lekarskiego. Oznacza to, że pacjentka musi pokryć całkowity koszt zakupu tego preparatu w aptece.
Każda tabletka dopochwowa zawiera substancje czynne w stężeniu: 50 mg liofilizatu bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus oraz 0,03 mg estriolu. To substancje, które odpowiadają tym na co dzień występującym w pochwie. Ponadto w każdej tabletce znajdują się takie substancje pomocnicze jak: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, fosforan bezwodny disodu i karboksymetyloskrobia sodowa typ A.
Lek przeznaczony jest do stosowania u kobiet, które borykają się z zaburzoną florą bakteryjną w pochwie. Do takiego stanu może dojść m.in. w wyniku miejscowej infekcji (np. kandydozy pochwy), stosowania antybiotyków, niewłaściwej higieny czy też ciężkiej choroby uogólnionej. Za skuteczne działanie leku Gynoflor odpowiadają zawarte w nim pałeczki kwasu mlekowego i estriol.
Pałeczki kwasu mlekowego zapewniają rozkład glikogenu, który znajduje się w nabłonku pochwowym. Przechodzi on w postać kwasu mlekowe, co zabezpiecza pochwę przed różnego rodzaju infekcjami i doprowadzają do prawidłowego środowiska pochwy (kwaśnego).
Drugą substancją jest estriol, czyli kobiecy hormon płciowy. Wpływa on bezpośrednio na nabłonek pochwy. Prawidłowy nabłonek pochwy jest wilgotny, elastyczny, dobrze ukrwiony i posiada odpowiednią grubość. Właśnie na te czynniki wpływa estriol. Ponadto po zaaplikowaniu leku Gynoflor dochodzi do wzrostu pałeczek kwasu mlekowego i do uzupełnienia poziomu glikogenu.
O konieczności zastosowania leku Gynoflor decyduje lekarz prowadzący. Przepisanie leku powinno nastąpić po przeprowadzeniu badań medycznych.
Podstawowe wskazania do stosowania leku Gynoflor to:
Niezależnie od wskazania do przyjmowania tabletek dopochwowych Gynoflor, należy zachować szczególną ostrożność podczas terapii. Po zastosowaniu leku Gynoflor stężenia estriolu i pałeczek kwasu mlekowego nie są większe niż stężenia ich odpowiedników u zdrowych kobiet po menopauzie.
Tabletki dopochwowe Gynoflor należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Jeżeli występują jakiekolwiek przeciwwskazania, to nie należy stosować leku Gynoflor, ponieważ może powodować to działania niepożądane.
Dawkowanie dostosowywane jest do rodzaju schorzenia oraz stanu zdrowia pacjentki i indywidualnych predyspozycji jej organizmu. Jeżeli pacjentka chce przywrócić prawidłowe środowisko pochwy i w wydzielinie, to należy stosować 1-2 tabletki na dobę przez okres 6-12 dni.
Zanikowe zapalenie pochwy z powodu niedoboru estrogenów wymaga przyjmowania jednej tabletki dziennie przez 6-12 dni, a następnie 1 tabletki 1-2 razy w tygodniu w ramach dawki podtrzymującej. W leczeniu zanikowego zapalenia pochwy preparat ten przyjmuje się długotrwale.
Aplikacja tabletki polega na wprowadzeniu jej głęboko do pochwy wieczorem, tuż przed pójściem spać. Najlepiej zrobić to w pozycji leżącej, gdy pacjentka ma lekko ugięte nogi. W czasie miesiączki należy przerwać przyjmowanie tabletek i włączyć je niezwłocznie po zakończeniu krwawienia menstruacyjnego. W innych przypadkach o konieczności przerywania leczenia decyduje lekarz prowadzący.
Gynoflor zawiera składniki, które nie rozpuszczają się całkowicie. Resztki preparatu wydalane są z pochwy i sporadycznie mogą znajdować się na bieliźnie. Ich obecność nie wpływa negatywnie na skuteczność prowadzonej terapii. Podczas leczenia rekomenduje się stosowanie podpasek.
W przypadku nasilonej suchości pochwy może dojść do sytuacji, że tabletka się nie rozpuści i zostanie wydalona w całości. Wówczas może wpłynąć to na obniżenie skuteczności prowadzonej terapii. Aby zminimalizować ryzyko takiej sytuacji, rekomenduje się zwilżenie pochwy przed aplikacją tabletki.
Pacjentka nie powinna przyjmować większej niż zalecana dawki leku, ponieważ nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia. Jednocześnie taka sytuacja nie powinna powodować żadnych poważnych skutków ubocznych.
Jak przy każdym preparacie medycznym, tak i przy Gynoflor występują określone przeciwwskazania do jego stosowania oraz sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim leku nie wolno stosować w przypadku uczulenia na substancje czynne lub którykolwiek inny składnik leku Gynoflor.
Inne przeciwwskazania to:
Ponadto w celu zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa należy zachować szczególne środki ostrożności u pacjentek, u których występują następujące stany lub jednostki chorobowe:
Na ten moment nie ma potwierdzonych informacji o niebezpieczeństwie stosowania leku w okresie ciąży lub karmienia piersią. Decyzję o tym podejmuje lekarz prowadzący. Jeżeli jest to konieczne, to lek wdraża się w terapii wtedy, gdy korzyści z tym związane wyraźnie przewyższają ewentualne ryzyko. W sytuacji, gdy pacjentka musi przyjmować Gynoflor, warto przerwać karmienie piersią. W celu podtrzymania laktacji nadmiar pokarmu można odprowadzać laktatorem i utylizować.
Jak każdy inny lek, tak i Gynoflor może powodować działania niepożądane. Nie występują one u każdej pacjentki. Ich rodzaj oraz stopień nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu kobiety. Wśród skutków ubocznych znajdują się:
Powyższe objawy nie są bardzo dokuczliwe i w większości przypadków szybko przechodzą samoistnie.
Pacjentka powinna poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że tabletki dopochwowe Gynoflor mogą wchodzić z nimi w interakcję i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Dotyczy to również innych leków przeciwinfekcyjnych stosowanych miejscowo oraz antybiotyków. Ich połączenie może negatywnie wpłynąć na spadek skuteczności leku Gynoflor.
Lek Gynoflor należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci oraz w temperaturze od 2°C do 8°C. W trakcie terapii tabletki mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej, jednak nie dłużej niż przez 6-12 dni. Przekroczenie tego czasu wpływa negatywnie na ich formę oraz skuteczność.
Obecnie tabletki dopochwowe Gynoflor nie mają swojego zamiennika. Na rynku dostępne są preparaty zawierające jedną z dwóch substancji z Gynoflor, w tym m.in.: Betadine i Dalacin C. Popularny lek stosowany na bakteryjne infekcje pochwy to Gynalgin. O zastosowaniu wybranego z nich decyduje lekarz prowadzący.