Fucibet Lipid
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Stosuje się go w leczeniu chorób skóry przebiegających z zakażeniami bakteriami wrażliwymi na kwas fusydynowy. Krem przeznaczony jest do stosowania u pacjentów powyżej roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
choroby skóry spowodowane bakteriami wrażliwymi na kwas fusydynowy |
Postać: |
krem |
Dawka: |
20 mg + 1 mg |
Substancja czynna: |
kwas fusydynowy + walerianian betametazonu |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną krem Fucibet Lipid to preparat złożony. Jego działanie opiera się na dwóch substancjach czynnych. Są to antybiotyk kwas fusydynowy oraz glikokortykosteroid walerianian betametazonu. Podstawowe działanie kwasu fusydynowego polega na hamowaniu wzrostu bakterii. Jednocześnie zawarty w kremie betametazon wykazuje działanie polegające na zmniejszaniu objawów zapalnych i świądu skóry. Dzięki temu substancje te wzajemnie się uzupełniają i wykazują skuteczne działanie.
Lek dostępny jest tylko na receptę i należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza. Przeznaczony jest do leczenia pacjentów dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 1. roku życia. Podstawowe wskazanie do stosowania leku Fucibet Lipid to leczenie chorób skóry z zakażeniami bakteriami wrażliwymi na kwas fusydynowy.
Uśredniona cena opakowania w aptece to:
Fucibet Lipid (krem, 20 mg/g kwasu fusydynowego i 1 mg/g walerianianu betametazonu) - 29,00 PLN.
Cena leku Fucibet Lipid zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Obecnie środek dostępny jest tylko w jednym wariancie opakowania, w którym znajduje się 15 g kremu. Ponadto lek Fucibet Lipid nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta.
Na rynku dostępne są zamienniki leku Fucibet Lipid. To środki zawierające te same substancje czynne w tej samej postaci. Wśród nich znajdują się takie środki jak: Fusicutan Plus i Dermisil. Oba dostępne są tylko na receptę.
Krem lipidowy Fucibet Lipid należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. To on ustala indywidualne dawkowanie oraz czas trwania terapii. Krem stosuje się na skórę objętą stanem zapalnym. Po każdej aplikacji należy bardzo dokładnie umyć ręce (wyjątek stanowi leczenie zmian skórnych na rękach). Nie należy stosować większej niż zalecana dawki leku, ponieważ nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia.
Standardowe dawkowanie jest jednakowe dla osób dorosłych oraz dzieci. Polega na nałożeniu na skórę cienkiej warstwy leku 2-3 razy na dobę. Maksymalny czas leczenia to 2 tygodnie.
Możliwe jest stosowanie leku Fucibet Lipid w przypadku kobiet w ciąży, jednak należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jednocześnie korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
W przypadku kobiet w okresie karmienia piersią należy unikać stosowania leku na piersi oraz zaleca się stosowanie kremu przez krótki czas. Ze względów bezpieczeństwa pacjentka na czas leczenia powinna przerwać karmienie piersią, ponieważ może to powodować działania niepożądane ze strony karmionego dziecka.
Przed stosowaniem leku Fucibet Lipid należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. W trakcie terapii mogą występować skutki uboczne. Ich rodzaj oraz nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Dotychczas odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:
Wszystkie działania niepożądane zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
O tym, czy stosować lek Fucibet Lipid, decyduje lekarz prowadzący. Istnieją określone przeciwwskazania do podawania kremu na skórę. Kluczowe z nich to:
Ponadto preparat ten nie jest przeznaczony do leczenia:
W określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zaopiniowany przez lekarza prowadzącego. Nie powinno się stosować leku Fucibet Lipid przez dłużej niż 14 dni z rzędu, chyba że lekarz zaleci inaczej. Ponadto w trakcie nakładania kremu należy unikać przedostania się go do błon śluzowych, otwartych ran oraz oczu. Podczas terapii kremem Fucibet Lipid mogą występować:
W takich sytuacja należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Wszystko po to, aby odpowiednio ocenić ewentualne interakcje. Co do zasady nie powinno być negatywnych skutków łączenia kremu Fucibet Lipid z innymi lekami. Należy jednak trzymać rękę na pulsie.
Podstawowe składniki leku Fucibet Lipid to kwas fusydynowy 20 mg/g i betametazonu walerianian 1 mg/g. Pozostałe składniki to: alkohol cetostearylowy, kwas cytrynowy jednowodny, hypromeloza, propylu parahydroksybenzoesan E 216, metylu parahydroksybenzoesan E 218, wazelina biała, parafina ciekła, steareth-21, potasu sorbinian E 202, all-rac-α-tokoferol oraz woda oczyszczona.