Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Fortrans to lek przeczyszczający, który stosowany jest m.in. w celu oczyszczenia jelita przed planowanym zabiegiem chirurgicznym lub badaniem medycznym.

Preparat dostępny jest tylko na receptę i zawiera w swoim składzie makrogol 4000 oraz sole. Fortrans ma postać proszku do sporządzania roztworu doustnego. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

oczyszczanie jelit przed badaniem medycznym lub zabiegiem chirurgicznym na jelicie

Postać:

proszek do sporządzania roztworu doustnego

Dawka:

64 g makrogoli 4000, 5,7 g bezwodnego siarczanu sodu, 1,68 g wodorowęglanu sodu, 1,46 g chlorku sodu, 750 mg chlorku potasu

Substancja czynna:

makrogol 4000, sodu siarczan bezwodny, sodu wodorowęglan, sodu chlorek, potasu chlorek

Ulotka do pobrania

Fortrans - ulotka

Fortrans — działanie, przeznaczenie

Za mechanizm działania leku Fortrans odpowiadają zawarte w nim składniki. Substancjami czynnymi leku są: makrogol 4000, sodu siarczan bezwodny, sodu wodorowęglan, sodu chlorek i potasu chlorek. Ze względu na skład i działanie preparat dostępny jest tylko na receptę i powinien być stosowany tylko u osób dorosłych. Fortrans jest lekiem przeczyszczającym o działaniu osmotycznym. Poprzez zwiększenie ilości płynów w jelicie powoduje częstsze wypróżnienia o wodnistej treści. W ten sposób oczyszczają się jelita.

Podstawowe wskazania do stosowania leku Fortrans to:

  • oczyszczanie jelita przed zabiegiem chirurgicznym;
  • oczyszczanie jelita przed badaniem medycznym.

O zasadności wdrożenia leku u pacjenta decyduje lekarz prowadzący.

Fortrans — ile kosztuje? Czy jest refundowany?

Cena leku Fortrans zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Uśredniona cena preparatu to:

  • Fortrans (proszek do przygotowania roztworu doustnego, 4 saszetki po 74 g) - 47,50 PLN.

Fortrans — zamienniki lub podobne leki

Lek Fortrans nie ma zamienników na poziomie opakowania, które miałyby taki sam skład. Do podobnych leków stosowanych do oczyszczenia jelit przed kolonoskopią i innymi zabiegami należą: Citrafleet, Moviprep i Eziclen. O zastosowaniu leku z tej listy decyduje lekarz prowadzący.

Fortrans — pełny skład leku

Substancjami czynnymi leku Fortrans są: makrogol 4000, sodu siarczan bezwodny, sodu wodorowęglan, sodu chlorek, potasu chlorek. Składnikiem pomocniczym jest sacharyna sodowa.

Fortrans — jak dawkować?

Przyjmowanie leku Fortrans powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie wolno stosować leku Fortrans bez wyraźnego wskazania medycznego. Preparat przeznaczony jest tylko dla osób dorosłych.

Standardowa dawka to litr roztworu na każde 15-20 kilogramów masy ciała pacjenta. W praktyce oznacza to, że standardowa dawka powinna wynosić 3-4 litry roztworu na dobę. Można stosować go w ramach dawki pojedynczej (3-4 litry wieczorem w dniu poprzedzającym badanie lub zabieg) lub w dwóch dawkach podzielonych. Wówczas stosuje się 2 litry wieczorem w dniu poprzedzającym badanie lub zabieg oraz 1-2 litry rano w dniu badania lub zabiegu. Ostatnia porcja płynu powinna być jednak przyjęta najpóźniej na 3-4 godziny przed planowanym badaniem lub zabiegiem.

Podczas przygotowywania leku należy rozpuścić jedną saszetkę w jednym litrze wody. Następnie wymieszać do całkowitego rozpuszczenia proszku. Gdy proszek się rozpuści, to lek należy od razu stosować. Jeden litr roztworu należy przyjąć w ciągu jednej godziny, aby zapewnić optymalne działanie leku Fortrans.

Nie należy przyjmować większej niż zalecana dawki leku Fortrans, ponieważ może to stwarzać zwiększone ryzyko odwodnienia organizmu.

Fortrans — stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia

Stosowanie leku Fortrans w ciąży oraz w okresie karmienia piersią powinno być dokładnie skonsultowane z lekarzem. Korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Jeżeli kobieta jest w czasie laktacji, to na czas przyjmowania leku Fortrans musi przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Substancje czynne mogą przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane ze strony karmionego dziecka.

Fortrans — możliwe skutki uboczne

Po zastosowaniu preparatu Fortrans mogą wystąpić działania niepożądane. Naturalnym zjawiskiem jest jednak częste oddawanie luźnych stolców. W związku z tym pacjent powinien przebywać w okolicy toalety do czasu ustąpienia działania leku.

Jeżeli po przyjęciu leku wystąpią poniższe skutki uboczne, to należy niezwłocznie odstawić preparat i natychmiast skontaktować się z lekarzem:

  • ciężka reakcja alergiczna powodująca obrzęk twarzy lub gardła (obrzęk naczynioruchowy), zawroty głowy (reakcja anafilaktyczna) lub trudności w oddychaniu;
  • reakcja alergiczna (swędzący obrzęk skóry, świąd, wysypka skórna).

Ponadto odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:

  • wzdęcia;
  • ból brzucha;
  • nudności;
  • mdłości;
  • wymioty.

Skutki uboczne nie dotyczą każdego z pacjentów. Ich rodzaj oraz nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Fortrans — przeciwwskazania, środki ostrożności

Stosowanie leku Fortrans jest przeciwwskazane w przypadku pacjentów z uczuleniem na makrogole, sole lub jakikolwiek inny składnik preparatu. Pozostałe przeciwwskazania do zastosowania Fortrans to:

  • ciężka niewydolność serca (w tym zastoinowa niewydolność nerek);
  • ciężkie odwodnienie organizmu;
  • toksyczne zapalenie okrężnicy;
  • zapalenie okrężnicy;
  • niedrożność przewodu pokarmowego lub jej podejrzenie;
  • niedrożność jelit lub podejrzenie niedrożności jelit;
  • zaawansowane stadium choroby nowotworowej;
  • inne schorzenia prowadzące do nadmiernej kruchości błony śluzowej;
  • zaburzenia opróżniania żołądka (np. gastropareza);
  • perforacja ścian przewodu pokarmowego;
  • zwiększone ryzyko wystąpienia perforacji ścian przewodu pokarmowego.

Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania leku Fortrans. Może to zwiększyć ryzyko występowania takich objawów, jak: ciężka reakcja alergiczna i zmiany poziomu soli w organizmie. Dodatkowe środki ostrożności uwzględnia się jeszcze, jeżeli u pacjenta występuje:

  • choroba serca;
  • choroba nerek;
  • obłożna choroba;
  • zaburzenia neurologiczne;
  • zaburzenie przełykania;
  • ryzyko aspiracji (dostawanie się pokarmu lub płynu do dróg oddechowych);
  • przyjmowanie leków moczopędnych.

Fortrans — interakcje z innymi lekami

Substancje czynne zawarte w leku Fortrans mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi. W związku z tym należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Szczególną uwagę należy zwrócić na diuretyki (leki moczopędne).

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Po wypiciu roztworu Fortrans pojawiają się częste wypróżnienia w postaci luźnych stolców, dzięki czemu oczyszcza się jelita.
Lek należy spożywać po przygotowaniu. Litr roztworu przyjmuje się w ciągu godziny.
Nie. Lek Fortrans można kupić tylko na podstawie aktualnej recepty.
Biegunka po przyjęciu leku Fortrans może trwać nawet do kilku dni i zależy to od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację