Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Preparat Fanipios w postaci aerozolu do nosa w zawiesinie jest kortykosteroidem. Substancją czynną leku Fanipos jest flutykazon w postaci propionianu.

Preparat przeznaczony jest do stosowania w zapobieganiu i leczeniu sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa. Dostępny jest tylko na receptę i przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 4. roku życia.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

zapobieganie i leczenie sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa

Postać:

aerozol do nosa, zawiesina

Dawka:

50 µg/dawkę donosową

Substancja czynna:

flutykazon w postaci propionianu

Fanipos — co to za lek, dla kogo jest przeznaczony?

Zgodnie z klasyfikacją medyczną Fanipos to lek przeciwhistaminowy zawierający w swoim składzie flutykazon w postaci propionianu. Ma postać aerozolu do nosa i przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 4. roku życia. Działanie leku polega na hamowaniu objawów reakcji alergicznej oraz zapobieganiu ich występowania. W efekcie zmniejsza się obrzęk i podrażnienie błony śluzowej nosa. Ze względu na skład i działanie leku Fanipos można nabyć go tylko na podstawie ważnej recepty.

Podstawowe wskazania do stosowania leku Fanipos to:

  • zapobieganie i leczenie sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (np.: kataru siennego);
  • leczenie całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa (np.: wydzielina z nosa, uczucie zatkanego nosa, kichanie i swędzenie wywołane roztoczami w kurzu domowym lub sierścią zwierząt).

Ile kosztuje Fanipos? Cena, refundacja

Cena leku Fanipos zależy od marży narzuconej przez daną aptekę, wybranego opakowania oraz stopnia refundacji. Uśredniona cena preparatu przy pełnej odpłatności to:

  • Fanipos (50 µg/dawkę, aerozol do nosa, 60 dawek) - 24,35 PLN;
  • Fanipos (50 µg/dawkę, aerozol do nosa, 120 dawek) - 16,20 PLN;
  • Fanipos (50 µg/dawkę, aerozol do nosa, 240 dawek) - 31,00 PLN.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Fanipos w opakowaniach zawierających 120 i 240 dawek leku podlega całościowej lub częściowej refundacji. Preparat za darmo otrzymują pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. W ramach częściowej odpłatności mogą nabyć go pozostali pacjenci i wówczas jego cena po refundacji to:

  • Fanipos (aerozol do nosa, 120 dawek) - 9,80 PLN;
  • Fanipos (aerozol do nosa, 240 dawek) - 18,15 PLN.

Fanipos — pełny skład leku

Podstawowym składnikiem leku Fanipos jest flutykazonu propionian. Pozostałe składniki preparatu to: celuloza dyspersyjna, glukoza, polisorbat 80, 2-fenyloetanol, benzalkoniowy chlorek roztwór (40 mikrogramów/dawkę donosową), woda oczyszczona.

Fanipos — stosowanie

Stosowanie leku Fanipos zawsze powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do niego lub farmaceuty. Lek należy stosować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Zanim podasz dawkę, delikatnie wydmuchaj nos, co zwiększy skuteczność leczenia.

Standardowa zalecana dawka u osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12. roku życia to:

  • na początku stosowania leku Fanipos podaje się dawkę na poziomie dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę (najlepiej rano) lub dwie dawki aerozolu do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę;
  • dawka podtrzymująca to jedna dawka aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę.

Standardowa zalecana dawka u dzieci w wieku 4-11 lat to stosowanie jednej dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Nie jest wskazane podawanie tego środka dzieciom poniżej 4. roku życia.

Lekarz ustala najmniejszą dawkę leku Fanipos, która pozwala na skuteczną kontrolę objawów alergicznych. Nie należy przerywać stosowania leku, chyba że zaleci to lekarz. Jeżeli preparat nie wykazuje skuteczności, to lekarz może zalecić stosowanie innego leku w jego zastępstwie. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Fanipos, ponieważ może to wpływać na wystąpienie skutków ubocznych, w tym podrażnienia błony śluzowej nosa.

Fanipos — w ciąży i okresie karmienia

Przed zastosowaniem leku Fanipos w ciąży należy skonsultować się z lekarzem. Ten może podjąć decyzję o wdrożeniu preparatu w tej grupie pacjentek, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Jeżeli lek przyjmowany jest przez kobiety w okresie laktacji, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Substancja czynna może powodować działania niepożądane ze strony karmionego dziecka.

Fanipos — skutki uboczne stosowania leku Fanipos

W trakcie leczenia mogą występować działania niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych skutków ubocznych należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem:

  • ciężkie reakcje alergiczne objawiające się nagłym wystąpieniem: obrzęku języka, twarzy lub warg, wysypki lub trudności w oddychaniu;
  • nagła senność lub zawroty głowy (skutkują omdleniem lub utratą przytomności);
  • skurcz oskrzeli (zwężenie dróg oddechowych objawiających się świszczącym lub ciężkim oddechem i kaszlem).

Inne odnotowywane dotychczas działania niepożądane leku Fanipos to m.in.:

  • ból głowy;
  • krwawienie z nosa;
  • suchość i podrażnienie błony śluzowej gardła i nosa oraz kichanie;
  • nieprzyjemny zapach w nosie;
  • nieprzyjemny zapach w jamie ustnej;
  • nieostre widzenie;
  • wrzody błony śluzowej nosa;
  • perforacja przegrody nosowej;
  • owrzodzenie błony śluzowej nosa;
  • jaskra (zwiększone ciśnienie śródgałkowe);
  • zaćma (zmętnienie soczewki oka).

Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Fanipos — przeciwwskazania, środki ostrożności

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Fanipos jest uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu. Ponadto w określonych sytuacjach pacjent musi zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których występują lub występowały w ostatnim czasie:

  • zabieg chirurgiczny nosa;
  • zakażenie dróg nosowych;
  • niewyleczone zakażenie, gruźlica lub opryszczkowe zakażenie oczu;
  • stan, w którym pacjent przyjmował w ostatnim czasie leki steroidowe w zastrzykach lub przyjmuje doustnie leki steroidowe.

Preparat Fanipos może prowadzić do zmniejszenia wytwarzania hormonów przez organizm pacjenta, jeżeli przyjmowany jest w dłuższej perspektywie. Jeżeli w trakcie leczenia u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Fanipos — interakcje z innymi lekami

Pacjent powinien poinformować lekarz o wszystkich stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że substancja czynna preparatu Fanipos może wchodzić w interakcje z innymi środkami i wzajemnie zmieniać swoje działanie. W szczególności należy powiedzieć lekarzowi o takich lekach jak:

  • leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych (np.: ketokonazol);
  • leki nasilające działanie Fanipos, w tym m.in. niektóre leki na HIV: kobicystat, rytonawir).

Decyzję o możliwości łączenia wybranych preparatów podejmuje lekarz prowadzący, który ma na uwadze bezpieczeństwo pacjenta i skuteczność prowadzonej terapii.

Co zamiast Fanipos?

Zamiast leku Fanipos można stosować zamienniki zawierające taką samą substancję czynną w tej samej dawce. Wśród nich znajdują się takie aerozole do nosa jak m.in.: Flixotide, Flixonase, Flixodil, Flurhinal, Flotikar i Flonase Allergy. O stosowaniu każdego z nich decyduje lekarz prowadzący.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Standardowo lek Fanipas przyjmuje się raz dziennie. W niektórych przypadkach konieczne jest podawanie go dwa razy dziennie.
Tak. Lek Fanipos zawiera w swoim składzie kortykosteroid flutykazon w postaci propionianu.
Tak. Lek Fanipos można stosować u dzieci w wieku powyżej 4. roku życia.
Nie. Leki Fanipos i Metmin zawierają inne substancje czynne, które klasyfikowane są jako glikokortykosteroidy donosowe.
Oba leki należą do grupy glikokortykosteroidów nowej generacji, jednak różnią się substancjami czynnymi. W preparacie Fanipos jest to flutykazon w postaci propionianu. W preparacie Pronasal jest to mometazon w postaci furoinianu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację