Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Lek Erdomed to antybiotyk stosowany w przypadku chorób górnych dróg oddechowych oskrzeli i płuc. Preparat dostępny jest w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę i klasyfikowany jest jako antybiotyk. W Polsce oferowany jest w postaci kapsułek lub jako proszek do sporządzania zawiesiny doustnej. Zapraszamy do zapoznania się z jego składem, wskazaniami do stosowania leku Erdomed, przeciwwskazaniami, mechanizmem działania oraz ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Preparat Erdomed - charakterystyka medyczna

Preparat Erdomed zawiera w składzie substancję czynną erdosteinę. Zaliczana jest ona do grupy leków mukolitycznych. Ich zadaniem jest ułatwianie wykrztuszania oraz zmniejszenie lepkości wydzieliny oskrzelowej. Ze względu na działanie leku, rekomendowany jest w leczeniu przewlekłych i ostrych chorób górnych dróg oddechowych. Stosowanie leku Erdomed muko musi być bezpośrednio wskazane przez lekarza i prowadzone pod jego kontrolą. Jest to związane z tym, że lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

W Polsce środek lek Erdomed muko dostępny jest w postaci:

  • kapsułek - Erdomed 300 mg;
  • proszku do sporządzania zawiesiny doustnej - Erdomed 35 mg/ml.

O przepisaniu konkretnej postaci decyduje lekarz prowadzący i warunkuje to sytuacją zdrowotną oraz wiekiem pacjenta.

Skład produktu leczniczego

Podstawowym składnikiem leku Erdomed jest substancja czynna erdosteina. Dokładny skład różni się w zależności od postaci preparatu. W każdej kapsułce znajduje się 300 mg substancji czynnej, a także: celuloza mikrokrystaliczna, powidon, żelatyna, stearynian magnezu, indygotyna, tlenek żelaza żółty oraz dwutlenek tytanu.

Nieco inny skład posiada proszek do sporządzania zawiesiny. Wówczas zawartość substancji czynnej to 35 mg/ml. Pozostałe składniki leku to: benzoesan sodu, sacharoza, kwas cytrynowy bezwodny, karboksymetyloskrobia sodowa, sukraloza, blood orange pwd flavor i Mask CLD nat. pwd flavor. Pacjent powinien dokładnie zapoznać się składem danej postaci leku. Jego przyjmowanie jest przeciwwskazane w przypadku uczulenia na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Wskazania do stosowania leku Erdomed

Istnieje kilka podstawowych wskazań do stosowania preparatu Erdomed. Rekomendowany jest w leczeniu sekretolitycznym przewlekłych i ostrych chorób górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc. Zwłaszcza z nieprawidłowym wydzielaniem i transportem wydzieliny śluzowej. Ponadto może zostać przepisany w leczeniu zapobiegawczym, gdy występuje zwiększona częstotliwość zachorowań na zapalenie oskrzeli. O konieczności zastosowania leku Erdomed w leczeniu zakażeń dróg oddechowych zawsze decyduje lekarz prowadzący, który na pierwszym miejscu stawia zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta.

Mechanizm działania preparatu

Po zażyciu leku w organizmie pacjenta obserwuje się zwiększenie wydzielania śluzu w drogach oddechowych i jednocześnie zmniejszenie jego lepkości. Dzięki temu pacjentowi dużo łatwiej wykrztusić zalegającą wydzielinę. Dodatkowo w przypadku leku Erdomed obserwuje się poprawę czynności rzęsek nabłonka oddechowego i zmniejszone ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej nawracającej. Wszystko dlatego, że erdosteina zmniejsza przyleganie bakterii do nabłonka dróg oddechowych i utrudnia ich namnażanie się. Odpowiednio stosowany preparat wykazuje wysoce skuteczne działanie.

Jeżeli w trakcie leczenia dojdzie do nasilenia się objawów, to pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Tak samo należy postąpić w sytuacji, gdy pod koniec terapii objawy nie ustąpią.

Dawkowanie leku

Lek powinien być stosowany według zaleceń lekarza. Standardowa dawka w przypadku osób dorosłych to jedna kapsułka 300 mg 2 razy na dobę. Leku nie należy stosować przed snem. W określonych sytuacjach preparat można podawać juz u dzieci po ukończeniu drugiego roku życia. Wówczas stosuje się postać proszek do sporządzania zawiesiny doustnej. Dawka leku powinna wynosić 10 mg/kg masy ciała dziecka w dwóch dawkach podzielonych.

Każdorazowo o konieczności zmiany dawkowania decyduje lekarz prowadzący. Pacjent nie może robić tego we własnym zakresie, ponieważ lek niewłaściwie stosowany może powodować działania niepożądane i zagrożenie zdrowia lub życia pacjenta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak stosować lek?

Kapsułki lub przygotowaną zawiesinę doustną można przyjmować niezależnie od jedzenia i picia. Jednocześnie posiłki i napoje nie wpływają na zmianę wchłaniania leku do organizmu. Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Kapsułki należy połykać w całości i popijać niewielką ilością wody.

Kapsułki należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu z dala od dzieci i w temperaturze poniżej 25˚C. Leku Erdomed nie można przyjmować po przekroczeniu terminu przydatności. Sporządzoną zawiesinę doustną należy przechowywać w lodówce zgodnie ze wskazaniami producenta.

Pominięcie dawki leku Erdomed

Jeżeli dojdzie do pominięcia zalecanej dawki, to należy nadrobić ją tak szybko, jak się da. W sytuacji, gdy zbliża się termin kolejnej dawki, to nie powinno sie przyjmować dawki podwójnej. Zwiększa to ryzyko ewentualnego przedawkowania i pogorszenia samopoczucia pacjenta.

Ryzyko przedawkowania

Nie należy zwiększać dawki we własnym zakresie, ponieważ nie wpływa to na zwiększenie skuteczności prowadzonego leczenia. Na ten moment nie obserwuje się objawów przedawkowania. Jeżeli dojdzie do przyjęcia zwiększonej dawki, to pacjent powinien zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia szczegółowych badań.

Kiedy nie stosować leku Erdomed muko?

Środek leczniczy Erdomed dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskie. Istnieją określone przeciwwskazania do jego stosowania. Preparat nie powinien być przyjmowany w przypadku uczulenia na jakąkolwiek substancję w nim zawartą. Ponadto do przeciwwskazań zaliczane są:

  • niewydolność nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 25 ml/min)
  • zaburzenia czynności wątroby (np. zwiększenie aktywności fosfatazy zasadowej, zwiększenie aktywności aminotransferaz);
  • homocystynuria (przede wszystkim u pacjentów na diecie wykluczającej metioninę);
  • wiek poniżej 2. roku życia;
  • ciąża i karmienie piersią.

Jeżeli u pacjenta występuje niewydolność nerek, to przyjmowanie leku Erdomed może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i zagrażać zdrowiu danej osoby.

Wskazania do zachowania szczególnej ostrożności

Ponadto wymienia się określone wskazania do zachowania szczególnej ostrożności w trakcie terapii. Przede wszystkim należy uważać na leczenie u osób, które cierpią na zaburzenia oczyszczania rzęskowego lub mają osłabiony odruch kaszlowy. Aby zminimalizować ryzyko występowania działań niepożądanych, powinno się stosować najmniejszą możliwą dawkę, która wykazuje skuteczne działanie terapeutyczne. Jednocześnie lek może być stosowany u pacjentów w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a także w przypadku umiarkowanej niewydolności nerek. Pacjent powinien pozostawać wówczas pod kontrolą lekarską.

Większą ostrożność zachowuje się także u osób z wrodzonymi zaburzeniami metabolizmu aminokwasów. Jeżeli w trakcie przyjmowania leku wystąpią objawy wskazujące na uczulenie, w tym m.in. wysypka lub świąd, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Objawy te mogą sugerować reakcję alergiczną na substancje zawarte w Erdomed.

Działania niepożądane

Lek Erdomed, jak każdy inny preparat medyczny, może powodować potencjalne działania niepożądane. Poniżej przedstawiono je w kolejności, począwszy od tych, które odnotowuje się u pacjentów najczęściej. To takie skutki uboczne jak m.in.:

  • nudności;
  • bóle głowy;
  • inne dolegliwości żołądka;
  • zgaga;
  • zaburzenia smaku;
  • brak odczuwania smaku;
  • suchość jamy ustnej;
  • zaparcie;
  • biegunka;
  • zawroty głowy;
  • gorączka;
  • objawy alergii i nadwrażliwości;
  • pogorszone samopoczucie.

Sporadycznie u pacjentów występują inne działania niepożądane. W przypadku ich wystąpienia warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Czasami jest wymagane korygowanie dawek lub zmiana stosowanego preparatu. Wszystkie potencjalne skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania. Pacjent przed rozpoczęciem leczenia powinien dokładnie się z nią zapoznać.

Erdomed a inne leki

Pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych obecnie i w niedalekiej przeszłości lekach. Wszystko po to, aby zachować zwiększone bezpieczeństwo prowadzonego leczenia. Lek Erdomed może wchodzić w interakcje z innymi środkami i zmieniać ich działanie. Ponadto po przyjęciu erdosteiny obserwuje się wzrost stężenia amoksycyliny w drogach oddechowych pacjenta.

Szczególną uwagę należy zachować w przypadku skojarzenia preparatu Erdomed i leków przeciwkaszlowych. Wówczas może dojść do zaostrzenia się stanu pacjenta wskutek pogorszenia wydolności oddechowej. Dzieje się tak w wyniku nagromadzenia dużych ilości śluzu w oskrzelach.

Jednocześnie lek można kojarzyć z preparatami powodującymi rozkurcz mięśni gładkich, takimi jak m.in.: erytromycyna, amoksycylina, kotrimoksazol. Na ten moment nie zaobserwowano negatywnego wpływu kojarzenia Erdomedu z teofiliną, która również stosowana jest w leczeniu chorób dróg oddechowych.

Wykaz wszystkich substancji i potencjalnych interakcji znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.

Erdomed w ciąży i okresie karmienia piersią

Leku nie należy stosować w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Przyjmowanie preparatu może negatywnie wpływać na prawidłowy rozwój dziecka, a także powodować działania niepożądane. Decyzja o wdrożeniu leku w okresie ciąży powinna być skonsultowana z lekarzem i stosuje się tylko w przypadku wyższej konieczności. Jeżeli lek stosowany jest przez kobietę w okresie karmienia piersią, to należy zaprzestać karmienia piersią. W celu podtrzymania laktacji nadmiar pokarmu ściąga się laktatorem, a następnie utylizuje.

Erdomed a zdolność prowadzenia pojazdów

Przyjmowanie leku Erdomed nie wpływa negatywnie na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów oraz do obsługi maszyn. Jeżeli jednak w Twoim wypadku wystąpią niepokojące działania niepożądane lub poczujesz się słabiej, to zrezygnuj z tego rodzaju aktywności. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo Twoje oraz innych osób.

Lek Erdomed to antybiotyk stosowany w przypadku chorób górnych dróg oddechowych oskrzeli i płuc. Preparat dostępny jest w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę i klasyfikowany jest jako antybiotyk. W Polsce oferowany jest w postaci kapsułek lub jako proszek do sporządzania zawiesiny doustnej. Zapraszamy do zapoznania się z jego składem, wskazaniami do stosowania leku Erdomed, przeciwwskazaniami, mechanizmem działania oraz ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Preparat Erdomed - charakterystyka medyczna

Preparat Erdomed zawiera w składzie substancję czynną erdosteinę. Zaliczana jest ona do grupy leków mukolitycznych. Ich zadaniem jest ułatwianie wykrztuszania oraz zmniejszenie lepkości wydzieliny oskrzelowej. Ze względu na działanie leku, rekomendowany jest w leczeniu przewlekłych i ostrych chorób górnych dróg oddechowych. Stosowanie leku Erdomed muko musi być bezpośrednio wskazane przez lekarza i prowadzone pod jego kontrolą. Jest to związane z tym, że lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

W Polsce środek lek Erdomed muko dostępny jest w postaci:

  • kapsułek - Erdomed 300 mg;
  • proszku do sporządzania zawiesiny doustnej - Erdomed 35 mg/ml.

O przepisaniu konkretnej postaci decyduje lekarz prowadzący i warunkuje to sytuacją zdrowotną oraz wiekiem pacjenta.

Skład produktu leczniczego

Podstawowym składnikiem leku Erdomed jest substancja czynna erdosteina. Dokładny skład różni się w zależności od postaci preparatu. W każdej kapsułce znajduje się 300 mg substancji czynnej, a także: celuloza mikrokrystaliczna, powidon, żelatyna, stearynian magnezu, indygotyna, tlenek żelaza żółty oraz dwutlenek tytanu.

Nieco inny skład posiada proszek do sporządzania zawiesiny. Wówczas zawartość substancji czynnej to 35 mg/ml. Pozostałe składniki leku to: benzoesan sodu, sacharoza, kwas cytrynowy bezwodny, karboksymetyloskrobia sodowa, sukraloza, blood orange pwd flavor i Mask CLD nat. pwd flavor. Pacjent powinien dokładnie zapoznać się składem danej postaci leku. Jego przyjmowanie jest przeciwwskazane w przypadku uczulenia na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Wskazania do stosowania leku Erdomed

Istnieje kilka podstawowych wskazań do stosowania preparatu Erdomed. Rekomendowany jest w leczeniu sekretolitycznym przewlekłych i ostrych chorób górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc. Zwłaszcza z nieprawidłowym wydzielaniem i transportem wydzieliny śluzowej. Ponadto może zostać przepisany w leczeniu zapobiegawczym, gdy występuje zwiększona częstotliwość zachorowań na zapalenie oskrzeli. O konieczności zastosowania leku Erdomed w leczeniu zakażeń dróg oddechowych zawsze decyduje lekarz prowadzący, który na pierwszym miejscu stawia zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta.

Mechanizm działania preparatu

Po zażyciu leku w organizmie pacjenta obserwuje się zwiększenie wydzielania śluzu w drogach oddechowych i jednocześnie zmniejszenie jego lepkości. Dzięki temu pacjentowi dużo łatwiej wykrztusić zalegającą wydzielinę. Dodatkowo w przypadku leku Erdomed obserwuje się poprawę czynności rzęsek nabłonka oddechowego i zmniejszone ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej nawracającej. Wszystko dlatego, że erdosteina zmniejsza przyleganie bakterii do nabłonka dróg oddechowych i utrudnia ich namnażanie się. Odpowiednio stosowany preparat wykazuje wysoce skuteczne działanie.

Jeżeli w trakcie leczenia dojdzie do nasilenia się objawów, to pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Tak samo należy postąpić w sytuacji, gdy pod koniec terapii objawy nie ustąpią.

Dawkowanie leku

Lek powinien być stosowany według zaleceń lekarza. Standardowa dawka w przypadku osób dorosłych to jedna kapsułka 300 mg 2 razy na dobę. Leku nie należy stosować przed snem. W określonych sytuacjach preparat można podawać juz u dzieci po ukończeniu drugiego roku życia. Wówczas stosuje się postać proszek do sporządzania zawiesiny doustnej. Dawka leku powinna wynosić 10 mg/kg masy ciała dziecka w dwóch dawkach podzielonych.

Każdorazowo o konieczności zmiany dawkowania decyduje lekarz prowadzący. Pacjent nie może robić tego we własnym zakresie, ponieważ lek niewłaściwie stosowany może powodować działania niepożądane i zagrożenie zdrowia lub życia pacjenta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak stosować lek?

Kapsułki lub przygotowaną zawiesinę doustną można przyjmować niezależnie od jedzenia i picia. Jednocześnie posiłki i napoje nie wpływają na zmianę wchłaniania leku do organizmu. Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Kapsułki należy połykać w całości i popijać niewielką ilością wody.

Kapsułki należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu z dala od dzieci i w temperaturze poniżej 25˚C. Leku Erdomed nie można przyjmować po przekroczeniu terminu przydatności. Sporządzoną zawiesinę doustną należy przechowywać w lodówce zgodnie ze wskazaniami producenta.

Pominięcie dawki leku Erdomed

Jeżeli dojdzie do pominięcia zalecanej dawki, to należy nadrobić ją tak szybko, jak się da. W sytuacji, gdy zbliża się termin kolejnej dawki, to nie powinno sie przyjmować dawki podwójnej. Zwiększa to ryzyko ewentualnego przedawkowania i pogorszenia samopoczucia pacjenta.

Ryzyko przedawkowania

Nie należy zwiększać dawki we własnym zakresie, ponieważ nie wpływa to na zwiększenie skuteczności prowadzonego leczenia. Na ten moment nie obserwuje się objawów przedawkowania. Jeżeli dojdzie do przyjęcia zwiększonej dawki, to pacjent powinien zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia szczegółowych badań.

Kiedy nie stosować leku Erdomed muko?

Środek leczniczy Erdomed dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskie. Istnieją określone przeciwwskazania do jego stosowania. Preparat nie powinien być przyjmowany w przypadku uczulenia na jakąkolwiek substancję w nim zawartą. Ponadto do przeciwwskazań zaliczane są:

  • niewydolność nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 25 ml/min)
  • zaburzenia czynności wątroby (np. zwiększenie aktywności fosfatazy zasadowej, zwiększenie aktywności aminotransferaz);
  • homocystynuria (przede wszystkim u pacjentów na diecie wykluczającej metioninę);
  • wiek poniżej 2. roku życia;
  • ciąża i karmienie piersią.

Jeżeli u pacjenta występuje niewydolność nerek, to przyjmowanie leku Erdomed może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i zagrażać zdrowiu danej osoby.

Wskazania do zachowania szczególnej ostrożności

Ponadto wymienia się określone wskazania do zachowania szczególnej ostrożności w trakcie terapii. Przede wszystkim należy uważać na leczenie u osób, które cierpią na zaburzenia oczyszczania rzęskowego lub mają osłabiony odruch kaszlowy. Aby zminimalizować ryzyko występowania działań niepożądanych, powinno się stosować najmniejszą możliwą dawkę, która wykazuje skuteczne działanie terapeutyczne. Jednocześnie lek może być stosowany u pacjentów w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a także w przypadku umiarkowanej niewydolności nerek. Pacjent powinien pozostawać wówczas pod kontrolą lekarską.

Większą ostrożność zachowuje się także u osób z wrodzonymi zaburzeniami metabolizmu aminokwasów. Jeżeli w trakcie przyjmowania leku wystąpią objawy wskazujące na uczulenie, w tym m.in. wysypka lub świąd, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Objawy te mogą sugerować reakcję alergiczną na substancje zawarte w Erdomed.

Działania niepożądane

Lek Erdomed, jak każdy inny preparat medyczny, może powodować potencjalne działania niepożądane. Poniżej przedstawiono je w kolejności, począwszy od tych, które odnotowuje się u pacjentów najczęściej. To takie skutki uboczne jak m.in.:

  • nudności;
  • bóle głowy;
  • inne dolegliwości żołądka;
  • zgaga;
  • zaburzenia smaku;
  • brak odczuwania smaku;
  • suchość jamy ustnej;
  • zaparcie;
  • biegunka;
  • zawroty głowy;
  • gorączka;
  • objawy alergii i nadwrażliwości;
  • pogorszone samopoczucie.

Sporadycznie u pacjentów występują inne działania niepożądane. W przypadku ich wystąpienia warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Czasami jest wymagane korygowanie dawek lub zmiana stosowanego preparatu. Wszystkie potencjalne skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania. Pacjent przed rozpoczęciem leczenia powinien dokładnie się z nią zapoznać.

Erdomed a inne leki

Pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych obecnie i w niedalekiej przeszłości lekach. Wszystko po to, aby zachować zwiększone bezpieczeństwo prowadzonego leczenia. Lek Erdomed może wchodzić w interakcje z innymi środkami i zmieniać ich działanie. Ponadto po przyjęciu erdosteiny obserwuje się wzrost stężenia amoksycyliny w drogach oddechowych pacjenta.

Szczególną uwagę należy zachować w przypadku skojarzenia preparatu Erdomed i leków przeciwkaszlowych. Wówczas może dojść do zaostrzenia się stanu pacjenta wskutek pogorszenia wydolności oddechowej. Dzieje się tak w wyniku nagromadzenia dużych ilości śluzu w oskrzelach.

Jednocześnie lek można kojarzyć z preparatami powodującymi rozkurcz mięśni gładkich, takimi jak m.in.: erytromycyna, amoksycylina, kotrimoksazol. Na ten moment nie zaobserwowano negatywnego wpływu kojarzenia Erdomedu z teofiliną, która również stosowana jest w leczeniu chorób dróg oddechowych.

Wykaz wszystkich substancji i potencjalnych interakcji znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.

Erdomed w ciąży i okresie karmienia piersią

Leku nie należy stosować w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Przyjmowanie preparatu może negatywnie wpływać na prawidłowy rozwój dziecka, a także powodować działania niepożądane. Decyzja o wdrożeniu leku w okresie ciąży powinna być skonsultowana z lekarzem i stosuje się tylko w przypadku wyższej konieczności. Jeżeli lek stosowany jest przez kobietę w okresie karmienia piersią, to należy zaprzestać karmienia piersią. W celu podtrzymania laktacji nadmiar pokarmu ściąga się laktatorem, a następnie utylizuje.

Erdomed a zdolność prowadzenia pojazdów

Przyjmowanie leku Erdomed nie wpływa negatywnie na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów oraz do obsługi maszyn. Jeżeli jednak w Twoim wypadku wystąpią niepokojące działania niepożądane lub poczujesz się słabiej, to zrezygnuj z tego rodzaju aktywności. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo Twoje oraz innych osób.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację