Equoral
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Dostępność |
na receptę |
Wskazania |
choroba autoimmunologiczna; przeszczep narządów, szpiku kostnego oraz komórek macierzystych |
Postać |
kapsułki elastyczne |
Dawka |
100 mg |
Substancja czynna |
cyklosporyna |
Ulotka do pobrania |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną lek Equoral zaliczany jest środków immunosupresyjnych. Klasyfikowany jest jako cykliczny polipeptyd, który swoje działanie opiera na cyklosporynie. Charakterystyka leków immunosupresyjnych polega na tym, że osłabiają one reakcję układu odpornościowego pacjenta. W związku z tym lek Equoral stosuje się tylko w określonych przypadkach i tylko na wyraźne wskazanie lekarskie. Ze względu na swój skład i działanie lek Equoral dostępny jest w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę.
Preparat Equoral ma postać kapsułek elastycznych. Cena kapsułek zawierających 100 mg substancji czynnej leku Equoral to około 271,50 PLN. W jednym opakowaniu jest 50 kapsułek. Zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od 1 listopada 2023 roku lek Equoral podlega całościowej lub częściowej refundacji w zależności od wskazania. Preparat dostępny jest bezpłatnie we wszystkich wskazaniach określonych w decyzji refundacyjnej dla osób poniżej 18. roku życia oraz powyżej 65. roku życia. Lek Equoral można kupić również w ramach opłaty ryczałtowej wynoszącej 3,20 PLN. Cena ta obejmuje pacjentów w wieku od 18. do 65. roku życia we wszystkich wskazaniach objętych w decyzji refundacyjnej. Z opłaty ryczałtowej na tym poziomie korzystają również dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia w przypadku takich wskazań lekarskich jak:
Pacjenci bez względu na wiek mogą zakupić Equoral w ramach ceny 3,20 PLN przy takich wskazaniach jak: białaczka z dużych granularnych limfocytów T, aplazja lub hipoplazja szpiku kostnego, zespół aktywacji makrofagów, wybiórcza aplazja układu czerwonokrwinkowego, zespół mielodysplastyczny w leczeniu paliatywnym, stan po przeczepieniu kończyny, tkanek, rogówki lub komórek, małopłytkowość oporna na leczenie oraz zespół hemofagocytowy. Lek dostępny jest również w kapsułkach zawierających 25 mg oraz 50 mg substancji czynnej. W każdym z tych wariantów podlega refundacji, a o zastosowaniu konkretnego wariantu decyduje lekarz prowadzący.
Podstawowym składnikiem leku jest substancja czynna cyklosporyna. Ponadto w każdej kapsułce znajdują się takie substancje pomocnicze jak: etanol bezwodny, estry roślinnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (n = 10), estry roślinnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i poliglicerolu (n = 3), stearynian makrogologlicerolu uwodorniony, D,L-(alfa) tokoferol, glicerol, żelatyna, glicyna, dwutlenek tytanu, tlenek żelaza oraz sorbitol niekrystalizujący.
Equoral podobnie jak inne leki immunosupresyjne wykazuje różne działanie w zależności od jego zastosowania. Wskazania medyczne można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich jest stosowanie leku Equoral u pacjentów przy przeszczepianiu narządów, szpiku kostnego oraz komórek macierzystych. Wówczas wskazania to:
W powyższych wskazaniach działanie leku Equoral wspiera kontrolowanie działania układu immunologicznego pacjenta, co zwiększa szansę na przyjęcie się przeszczepu i redukuje ryzyko ewentualnych komplikacji. Brak podania leku immunosupresyjnego powodowałby atakowanie przez organizm przeszczepionej tkanki. Drugą grupą wskazań jest leczenie chorób autoimmunologicznych. To schorzenia, w których organizm sam dla siebie jest zagrożeniem. W wyniku błędnej reakcji atakuje własne komórki, co może powodować poważne konsekwencje, w tym m.in.: utratę wzroku i ciężkie choroby skórne. Działanie leku polega wówczas na hamowaniu tej reakcji immunologicznej. Przyjmowanie leku Equoral wskazane jest w takich chorobach jak:
Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, jednak tylko w przypadku wskazań transplantacyjnych lub zespołu nerczycowego.
Przed stwierdzeniem konieczności stosowania leku Equoral lekarz powinien przeprowadzić dokładne badania pacjenta. Na tej podstawie może podjąć decyzję. Ważne, aby lek był przepisywany przez doświadczonego specjalistę. Lekarz dostosuje dawkę leku do danego schorzenia oraz indywidualnych potrzeb chorego. Pacjent nie może przyjmować większej niż zalecana dawki leku Equoral. Nie wpływa to na poprawę skuteczności terapii, a może powodować poważne komplikacje zdrowotne. Dawka zależy m.in. od masy ciała pacjenta oraz wskazania medycznego. W przypadku osób dorosłych we wskazaniach transplantacyjnych całkowita dawka dobowa waha się zazwyczaj między 2 a 15 mg na kilogram masy ciała. Przyjmuje się ją w dwóch dawkach. Największe dawki substancji czynnej przyjmuje się tuż przed dokonaniem przeszczepu oraz zaraz po nim. Następnie się je zmniejsza do poziomu, który u danego pacjenta będzie optymalny i zagwarantuje pożądaną skuteczność terapeutyczną. Inaczej wygląda dawkowanie we wskazaniach pozatransplantacyjnych u osób dorosłych i prezentuje się następująco:
Lek może być przyjmowany przez dzieci ze wskazaniami transplantacyjnymi oraz z zespołem nerczycowym. W tym drugim przypadku maksymalna dawka dobowa wynosi 6 mg na kilogram masy ciała w dwóch dawkach. Jeżeli dziecko cierpi na choroby nerek, to pierwsza dawka podawana kolejnego dnia nie może być większa niż 2,5 mg na kilogram masy ciała. Stosowanie się do tych wytycznych jest niezwykle ważne w kontekście zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa leczenia. Jeżeli następuje zmiana leczenia z innego doustnego leku z cyklosporyną, to tylko lekarz może zmienić dawkowanie. Pacjent nie może podejmować takiej decyzji we własnym zakresie.
Equoral to doustny lek zawierający cyklosporynę, który jak każdy inny środek farmakologiczny, może powodować działania niepożądane. Nie występują one jednak u każdego pacjenta. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu, oraz tego, czy lek przyjmowany jest zgodnie z zaleceniami lekarza. Do przykładowych skutków ubocznych należą:
Wszystkie odnotowane do tej pory działania niepożądane leku Equoral zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Jeżeli się u Ciebie pojawią, to poinformuj o tym lekarza. Należy przerwać stosowanie leku Equoral, jeżeli jego dalsze przyjmowanie zagraża życiu lub zdrowiu pacjenta oraz natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Oczywiście istnieją określone sytuacje, w których nie wolno przyjmować leku Equoral. Podstawowym przeciwwskazaniem jest reakcja nadwrażliwości na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku. Pozostałe przeciwwskazania to:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Zawsze przed stosowaniem leku Equoral należy dokładnie omówić z lekarzem swoją sytuację zdrowotną. Zaleca się większą ostrożność m.in. wtedy, gdy u pacjenta występują choroby wątroby (np. zaburzenia czynności wątroby). Inne stany to:
Pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że Equoral może wchodzić z nimi w interakcję i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Wspominaliśmy już, że zakazane jest jednoczesne przyjmowanie tego preparatu z lekami zawierającymi: ziele dziurawca, eteksylan dabigatranu, eteksylan bozentanu i eteksylan aliskirenu. Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki jak:
Wszystkie substancje i leki zostały wypisane na ulotce dołączonej do opakowania. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać przed rozpoczęciem przyjmowania leku Equoral.
Obecnie na rynku dostępne są leki podobne do Equoral. Preparaty o tej samej substancji czynnej w takiej samej postaci to m.in.: Ciqorin, Sandimmun Neoral i Cyclaid. Do podobnych leków zaliczane są: Ikervis, Restasis i Sandimmum. Dostępne są w postaci kapsułek, kropli do oczu, płynu lub roztworu do iniekcji. O konieczności zastosowania wybranego z nich decyduje lekarz.