Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Preparat Elidel to krem zawierający w swoim składzie substancję czynną pimekrolimus. To pochodna makrolaktamu askomycyny.

Substancja ta wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Środek Elidel przeznaczony jest do stosowania miejscowego w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Dostępny jest tylko na receptę. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 3. miesiąca życia.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

leczenie atopowego zapalenia skóry

Postać:

krem

Dawka:

10 mg/g

Substancja czynna:

pimekrolimus

Elidel — działanie, przeznaczenie

Zgodnie z klasyfikacją medyczną lek Elidel to preparat przeciwzapalny wskazany do stosowania na skórę. Za jego działanie odpowiada substancja czynna pimekrolimus. To pochodna makrolaktamu askomycyny. Ze względu na skład i działanie lek ten dostępny jest tylko na receptę i należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Lek wykazuje działanie przeciwzapalne i wspiera organizm w zwalczaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

Podstawowe wskazania do stosowania tego leku to leczenie pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym atopowym zapaleniem skóry, gdy nie zaleca się miejscowego stosowania glikokortykosteroidów lub z różnych przyczyn nie jest to możliwe. Takie sytuacje, to m.in.:

  • brak reakcji na stosowane miejscowo glikokortykosteroidy;

  • nietolerancja miejscowo stosowanych glikokortykosteroidów;

  • stosowanie na skórę twarzy i szyi, gdzie długotrwałe przerywane leczenie glikokortykosteroidami może być niewłaściwe.

O zasadności wdrożenia kremu Elidel w terapii decyduje lekarz.

Elidel — ile kosztuje? Czy jest refundowany?

Krem Elidel dostępny jest w dwóch opakowaniach po 15 g oraz 30 g. Cena leku zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego oraz wieku pacjenta. Uśredniona cena kremu Elidel w aptekach to:

  • Elidel (10 mg/g, krem 15 g) - 84,00 PLN;

  • Elidel (10 mg/g, krem 30 g) - 129,40 PLN.

Elidel — zamienniki lub podobne leki

Preparat Elidel nie ma zamienników. Inne leki stosowane na atopowe zapalenie skóry, to m.in.: Elosone, Locoid Lipocream, Bedicort salic, Aftoderm, Laticort 0,1%, Momecutan Fettcreme czy Betnovate N.

Elidel — pełny skład leku

Podstawowym składnikiem leku Elidel jest substancja czynna pimekrolimus. Pozostałe składniki kremu to: wodorotlenek sodu, alkohol benzylowy, kwas cytrynowy bezwodny, cetostearylosiarczan sodu, mono- i dwuglicerydy, alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, triglicerydy średniołańcuchowe, alkohol oleilowy i woda oczyszczona.

Elidel — jak dawkować?

Dawkowanie i stosowanie leku Elidel ustalane jest indywidualnie. Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie się z nim skontaktować lub zasięgnąć porady farmaceuty.

Krem nanosi się na chorobowo zmienione miejsca na skórze. Należy nałożyć cienką warstwę leku Elidel. Środek stosuje się tylko na miejsca na skórze, gdzie występuje atopowe zapalenie skóry (wyprysk atopowy). Następnie krem delikatnie wciera się w skórę. Standardowo u osób dorosłych preparat podaje się dwa razy na dobę (np. rano i wieczorem). Podczas terapii można stosować środki zmiękczające, w tym bezpośrednio po podaniu kremu Elidel. Od razu po aplikacji środka nie wolno brać prysznica, kąpać się, ani pływać.

Lek Elidel można stosować krótkotrwale lub długotrwale z przerwami, aby zapobiegać nawrotom choroby. Standardowo zaprzestaje się aplikacji kremu od razu po ustąpieniu objawów wyprysku atopowego. Nie zaleca się stosowania większej dawki leku Elidel. Jeżeli tak się stanie, to nadmiar kremu należy wytrzeć.

Elidel — stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia

Nie należy stosować leku Elidel u kobiet w ciąży. Przed ewentualnym wdrożeniem środka w terapii należy skonsultować się z lekarzem. Ten może zalecić stosowanie kremu Elidel, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.

Na ten moment nie ma informacji o tym, czy substancja czynna pimekrolimus przenika do mleka matki. W związku z tym nie należy stosować leku u kobiet w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to wskazane, to należy przerwać karmienie piersią lub nie stosuje się kremu na skórę piersi. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.

Elidel — możliwe skutki uboczne

W przypadku stosowania leku Elidel u pacjenta mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Do tej pory odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:

  • uczucie dyskomfortu w miejscu podania;

  • uczucie ciepła lub pieczenia w miejscu zastosowania leku;

  • podrażnienie, świąd i rumień w miejscu zastosowania leku;

  • zakażenia skóry (np.: zapalenie mieszków włosowych);

  • zakażenia skóry, w tym: czyraki, liszajec (bakteryjne zakażenie skóry), półpasiec, opryszczka zwykła, zapalenie skóry wywołane opryszczką (wyprysk opryszczkowy), brodawczak skóry (brodawki), mięczak zakaźny (wirusowe zakażenie skóry);

  • parestezje (uczucie kłucia, mrowienia), ból, wysypka, suchość, łuszczenie się, obrzęk i nasilenie objawów atopowego zapalenia skóry;

  • uderzenia gorąca;

  • nietolerancja alkoholu;

  • obrzęk naczynioruchowy;

  • wysypka skórna lub pokrzywka;

  • zmiana koloru skóry;

  • ciężkie reakcje alergiczne (reakcje anafilaktyczne), ucisk w klatce piersiowej, obrzęk powiek, twarzy i warg;

  • nowotwory złośliwe, w tym chłoniak i nowotwór skóry;

  • powiększenie węzłów chłonnych.

Wszystkie te skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Elidel — przeciwwskazania, środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Elidel należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. W trakcie terapii trzeba przestrzegać zaleceń lekarza. Nie należy stosować leku Elidel, jeżeli u pacjenta występuje uczulenie na pimekrolimus lub jakikolwiek inny składnik preparatu. Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Przede wszystkim:

  • lek Eidel nie jest wskazany u pacjentów, którzy mają osłabiony układ immunologiczny (upośledzoną odporność);

  • u pacjentów z ciężkim atopowym zapaleniem skóry w trakcie leczenia lekiem Elidel występuje zwiększone ryzyko zakażeń bakteryjnych skóry (np. liszajec);

  • lek nie jest przeznaczony do stosowania u niemowląt poniżej 3. miesiąca życia;

  • nie wolno stosować leku Elidel w nowotworowych lub przednowotworowych zmianach skóry;

  • u pacjentów z nowotworami złośliwymi (guz) należy zachować zwiększoną ostrożność;

  • nie wolno stosować leku na powierzchnie skóry zakażone wirusami (np.: opryszczka zwykła, ospa wietrzna);

  • nie wolno stosować leku na zakażenia skóry;

  • nie wolno stosować leku na błonę śluzową nosa, oczy i błonę śluzową jamy ustnej;

  • stosowanie leku Elidel może zwiększać ryzyko wystąpienia ciężkiego zakażenia skóry wirusem opryszczki (wyprysk opryszczkowy);

  • stosowanie leku Elidel może powodować reakcje w miejscu podania, w tym m.in. uczucie ciepła, pieczenia, swędzenie lub obrzęk;

  • po zastosowaniu leku Elidel należy unikać nadmiernego naświetlania, w tym nadmiernej ekspozycji na promienie słońca;

  • nie powinno się stosować leku Elidel u pacjentów z erytrodermią (zaczerwienienie prawie całego ciała) lub z zespołem Nethertona (choroba skóry);

  • podczas leczenia może wystąpić obrzęk węzłów chłonnych, co wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem.

Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Elidel — interakcje z innymi lekami

Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że substancja czynna pimekrolimus może wchodzić w interakcje z innymi preparatami i wzajemnie zmieniać swoje działanie. W trakcie stosowania leku Elidel nie należy:

  • stosować leczenia promieniowaniem (np.: UVB, UVA, PUVA);

  • stosować leczenia lekami immunosupresyjnymi (np.: cyklosporyna, azatiopryna);

  • nadmiernie naświetlać skóry.

Ponadto w przypadku rozległego wyprysku atopowego leczenie lekiem Elidel może zostać wstrzymane przed podaniem jakichkolwiek szczepionek. Co do zasady lek ten nie powinien wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Nie. Lek Elidel nie zawiera w swoim składzie steroidów. Substancją czynną leku Elidel jest pimekrolimus.
Lek Elideli należy stosować tak długo, jak zaleci to lekarz prowadzący. Krem może być stosowany długotrwale z przerwami.
Tak. Lek Elidel można stosować na wszystkie obszary skóry z wyjątkiem błon śluzowych.
Objawy wyprysku atopowego powinny ustępować w ciągu sześciu tygodniu. U wielu pacjentów pierwsze efekty widać znacznie częściej.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację