Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Duspatalin Retard 200 mg to kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, które stosuje się w zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego. Substancją czynną preparatu jest mebeweryna.

W jednej kapsułce jest 200 mg tej substancji. Lek dostępny jest tylko na receptę i przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 10. roku życia.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

zespół jelita drażliwego (IBS)

Postać:

kapsułki o przedłużonym uwalnianiu

Dawka:

200 mg

Substancja czynna:

mebeweryna

Duspatalin — co to za lek, jak działa, w jakim celu się go stosuje?

Zgodnie z klasyfikacją medyczną Duspatalin Retard 200 mg to lek przeznaczony do leczenia dolegliwości związanych z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego u pacjentów powyżej 10. roku życia. Za mechanizm działania preparatu odpowiada substancja czynna mebeweryna w postaci chlorowodorku. Zaliczana jest do grupy spazmolityków oddziałujących w jelicie. Po dostaniu się do organizmu oddziałuje ona na komórki mięśni gładkich jelit, prowadząc do ich rozkurczu. Jednocześnie lek nie zaburza prawidłowej motoryki jelit. Preparat zmniejsza zaburzenia czynnościowe jelit oraz łagodzi dolegliwości bólowe.

Podstawowym wskazaniem do stosowania leku Duspatalin Retard jest leczenie objawów zespołu jelita drażliwego (IBS) ze skurczem mięśni gładkich jelit. Obejmują one m.in.:

  • wzdęcia i oddawanie wiatrów;
  • bóle i kurcze brzucha;
  • małe, twarde stolce w kształcie kulek lub wstążek;
  • biegunkę, zaparcia lub obie te dolegliwości.

O zasadności stosowania kapsułek o przedłużonym uwalnianiu Duspatalin Retard decyduje lekarz prowadzący, który ma na uwadze bezpieczeństwo pacjenta. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Duspatalin — cena, refundacja

Uśredniona cena leku Duspatalin Retard to:

  • Duspatalin Retard (200 mg, 30 kapsułek o przedłużonym uwalnianiu) - 31,00 PLN;
  • Duspatalin Retard (200 mg, 60 kapsułek o przedłużonym uwalnianiu) - 55,00 PLN.

Cena leku Duspatalin Retard zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz wybranego wariantu opakowania. Lek dostępny jest w opakowaniach po 30 lub 60 sztuk kapsułek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta.

Duspatalin Retard — zamienniki lub podobne leki

Jako zamienniki leku Duspatalin Retard mogą być traktowane inne środki farmakologiczne, które posiadają taką samą substancję czynną w tej samej postaci. Wśród nich znajdują się m.in. Debretin, Debridat, No-Spaoraz, Laxantol, Manti Gas-Stop i Auroverin MR. O możliwości wdrożenia w terapii dowolnego z nich decyduje lekarz prowadzący.

Duspatalin — pełny skład leku

Preparat Duspatalin Retard zawiera lek mebeweryna w postaci chlorowodorku. Pozostałe substancje pomocnicze to: stearynian magnezu, hyrpomeloza, talk, trójoctan glicerolu, poliakrylanu dyspersja 30%, kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (1:1) dyspersja 30%, dwutlenek tytanu E171, żelatyna, szelak E904, glikol propylenowy, wodorotlenek potasu, tlenek żelaza czarny E712 i amonowy wodorotlenek stężony.

Duspatalin — dawkowanie, stosowanie leku

Lekarz dokładnie przedstawi Ci, jak powinno przebiegać stosowanie preparatu i jak nie wolno przyjmować leku Duspatalin Retard. Preparat wskazany jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 10. roku życia. Kapsułki należy połykać, popijając odpowiednią ilością wody (zaleca się minimum 100 ml). Kapsułek nie wolno rozgrywać ani rozgniatać. Rekomenduje się stosowanie leku codziennie o tej samej porze, aby zwiększyć skuteczność jego działania.

Standardowa dawka leku dla osób dorosłych i dzieci powyżej 10. roku życia to jedna tabletka 200 mg 2 razy na dobę przyjmowana rano i wieczorem. Jeżeli zachodzą ku temu okoliczności, to lekarz może zmodyfikować dawkowanie i dostosować je do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku. Należy wówczas niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ u pacjenta mogą wystąpić objawy niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej. Przyjęcie większej dawki leku nie wpływa na poprawę skuteczności prowadzonego leczenia.

Duspatalin Retard — stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia

Nie zaleca się przyjmowania leku Duspatalin Retard w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. W tej grupie pacjentek lekarz może zalecić stosowanie preparatu, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Alternatywą jest przyjmowanie innego leku o podobnym działaniu.

Jeżeli Duspatalin Retard stosuje kobieta w okresie laktacji, to na czas terapii i od razu po niej lekarz może zalecić przerwanie karmienia piersią ze względów bezpieczeństwa. Substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane ze strony karmionego dziecka.

Duspatalin — możliwe skutki uboczne stosowania leku Duspatalin

W trakcie stosowania leku Duspatalin Retard mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości na substancję czynną oraz inne działania niepożądane. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane związane z reakcją alergiczną, to należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza takich skutków ubocznych jak:

  • trudności w oddychaniu;
  • obrzęk szyi;
  • obrzęk twarzy;
  • obrzęk języka;
  • obrzęk gardła;
  • obrzęk ust;
  • obrzęk naczynioruchowy;
  • wysypka, czerwone i swędzące zaczerwienienia na skórze.

Nie odnotowywano innych i poważniejszych działań niepożądanych. Wszelkie niepokojące symptomy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu, który zarekomenduje określone działanie.

Duspatalin — przeciwwskazania, środki ostrożności przed zastosowaniem leku Duspatalin

Przed zastosowaniem leku Duspatalin Retard należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować leku Duspatalin w przypadku uczulenia na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik. W trakcie terapii należy zachować ostrożność i monitorować reakcję pacjenta na preparat. Ponadto lek nie jest wskazany w ciąży oraz w przypadku karmienia piersią.

Duspatalin — interakcje z innymi lekami

Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że substancja czynna mebeweryna może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi. O tym, czy przyjmowanie innego leku jest możliwe, decyduje lekarz prowadzący.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Nie. Lek Duspatalin Retard można kupić tylko na podstawie ważnej recepty.
Zawarta w leku Duspatalin Retard mebeweryna wykazuje działanie łagodzące wzdęcia i inne objawy zespołu jelita drażliwego.
Pierwsze wymierne efekty działania leku Duspatalin Retard obserwuje się po koło 24-48 godzinach od przyjęcia pierwszej dawki. Zależy to od indywidualnych predyspozycji pacjenta i u niektórych osób poprawa może być widoczna później.
Nie obserwuje się interakcji pomiędzy lekiem Duspatalin Retard a alkoholem, jednak na czas terapii należy ograniczyć spożywanie alkoholu. Może on negatywnie wpływać na metabolizm leku.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację