Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Preparat Distreptaza to środek w postaci czopków doodbytniczych. Dostępny jest tylko na receptę.

Klasyfikowany jest jako aktywator plazminogenu o działaniu fibrynolitycznym. Za działanie leku odpowiadają dwie substancje czynne streptokinaza i streptodornaza. Podstawowe wskazania medyczne do stosowania preparatu Distreptaza to leczenie hemoroidów, zapalenia narządów miednicy mniejszej, ropnia i zatok okołoodbytniczych.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

hemoroidy, zapalenie narządów miednicy mniejszej, ropień i zatoki okołoodbytnicze

Postać:

czopki doodbytnicze

Dawka:

1500 j.m. + 1250 j.m.

Substancja czynna:

streptokinaza + streptodornaza

Distreptaza — co to za lek, jak działa, w jakim celu się go stosuje?

Zgodnie z klasyfikacją medyczną lek Distreptaza to aktywator plazminogenu o działaniu fibrynolitycznym. Ma postać czopków doodbytniczych i można nabyć go tylko na podstawie ważnej recepty. Preparat zawiera substancje czynne streptokinazę i streptodornazę.

Działanie leku to m.in.: upłynnienie skrzepów krwi oraz składników morfotycznych ropy, dzięki czemu chemioterapeutyki, antybiotyki i przeciwciała łatwo docierają do źródeł zakażenia. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza u osób dorosłych. Na ten moment brak szczegółowych danych dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania u dzieci i młodzieży.

Podstawowe wskazania do stosowania leku Distreptaza to:

  • choroba zrostowa po operacjach w obrębie miednicy mniejszej;

  • leczenie wspomagające w zapaleniu narządów miednicy mniejszej (PID) - zespół chorób zapalnych jajników, jajowodów i błony śluzowej macicy;

  • wspomagająco w ropniu okołoodbytniczym i przetokach z rozległym naciekiem zapalnym;

  • ostra (AHD) i przewlekła choroba hemoroidalna.

O zasadności wdrożenia leku Distreptaza w terapii decyduje lekarz prowadzący.

Distreptaza — cena, refundacja

Obecnie w aptekach dostępne są dwa opakowania leku Distreptaza, które różnią się liczbą czopków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami środek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Cena leku Distreptaza zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Średnio jest to:

  • Distreptaza (czopki, 1500 j.m. + 1250 j.m., 6 czopków) - 43,05 PLN;

  • Distreptaza (czopki, 1500 j.m. + 1250 j.m., 10 czopków) - 65,00 PLN.

Distreptaza — czy istnieją zamienniki lub podobne leki?

Na rynku dostępne są zamienniki dla leku Distreptaza. Wśród nich wymieniane są m.in.: Neostreptaza i Biostrepta. O zastosowaniu wymienionych preparatów z nich decyduje lekarz prowadzący.

Distreptaza — jak dawkować?

Dawkowanie leku ustalane jest indywidualnie i zależy m.in. od stopnia nasilenia stanu zapalnego. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem. Czopek po wyjęciu z blistra należy wprowadzić głęboko do odbytnicy.

Zalecana dawka u osób dorosłych zależy od rodzaju i stopnia nasilenia stanu zapalnego. Standardowo w stanach ciężkich stosuje się:

  • 3 x po 1 czopku przez pierwsze 3 dni;

  • 2 x po 1 czopku przez kolejne 3 dni;

  • 1 x po 1 czopku przez kolejne 3 dni.

W stanach lżejszych stosuje się:

  • 2 x po 1 czopku przez 3 dni i 1 x po 1 czopku przez kolejne 4 dni

lub:

  • 1 x po 1 czopku przez 2 dni.

Średnia ilość czopków stosowanych w ramach jednej terapii to 8-18 dni, a długość leczenia to 7-10 dni. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz prowadzący, który ma na względzie dobro pacjenta.

Distreptaza — stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia

Leku Distreptaza nie należy stosować u kobiet w ciąży. Na ten moment brak szczegółowych danych o jego podawaniu w tej grupie pacjentek. Ponadto lek ten nie powinien być stosowany u kobiet w okresie karmienia piersią. Jeżeli lekarz go zaleci, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.

Distreptaza — skutki uboczne

Podczas leczenia mogą występować skutki uboczne. Ich rodzaj i nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Standardowo lek jest dobrze tolerowany. Przykładowe odnotowywane do tej pory skutki niepożądane to m.in.: odczyny alergiczne, skłonność do krwawień, podwyższenie temperatury ciała czy też miejscowa bolesność i obrzęk.

Wszystkie potencjalne skutki uboczne wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Distreptaza — ważne przed zastosowaniem leku

Przed zastosowaniem leku Distreptaza należy skonsultować się z lekarzem, a także zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Leku nie należy stosować:

  • u pacjentów z uczuleniem na substancje czynne lub jakikolwiek inny składnik leku;

  • z innymi lekami zawierającymi sole wapnia;

  • u pacjentów z obniżoną krzepliwością krwi;

  • w ostrym zapaleniu tkanki łącznej bez oznak ropienia;

  • po krwotokach przez około 10 dni, gdyż może to wywołać ponowne krwawienie;

  • jeżeli pacjent ma rany pokryte świeżym strupem lub szwy chirurgiczne w okolicy podania;

  • a antykoagulantami (lekami przeciwzakrzepowymi) ze względu na ryzyko miejscowego krwawienia.

Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne ostrożności. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza, a następnie prowadzony. Stosowanie preparatu Distreptaza może powodować miejscowe podrażnienia.

Distreptaza — interakcje z innymi lekami

Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Wszystko po to, aby lekarz miał pełną kontrolę nad tym, co przyjmuje pacjent. Przede wszystkim nie powinno się łączyć środka Distreptaza z innymi lekami zawierającymi sole wapnia oraz z lekami przeciwzakrzepowymi, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia niepożądanych interakcji.

Distreptaza — pełny skład leku

Podstawowe składniki leku Distreptaza to substancje czynne streptokinaza i streptodornaza. Pozostałe składniki czopków to: tłuszcz stały i parafina ciekła.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Lek Distreptaza nie jest antybiotykiem. Klasyfikowany jest jako aktywator plazminogenu o działaniu fibrynolitycznym.
Lek Distreptaza wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Distreptaza nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta.
Zazwyczaj pozytywne efekty leczenia lekiem Distreptaza obserwuje się już po kilku dniach regularnego przyjmowania preparatu. Dokładny czas zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu.
Lek Distreptaza nie wykazuje negatywnego wpływu na jelita. Co do zasady jest bezpieczny w stosowaniu i nie powoduje groźnych skutków ubocznych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację