Dicortineff
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Dostępność |
na receptę |
Wskazania |
pieczenie spojówek; stany zapalne gałki ocznej, błony naczyniowej, spojówek i brzegów powiek; stany zapalne ucha zewnętrznego i środkowego; stany zapalne o różnym nasileniu; leczenie pourazowe zewnętrznego przewodu słuchowego; stany zapalne ucha po zabiegach operacyjnych |
Postać |
krople do uszu, krople do oczu, zawiesina |
Dawka |
(2500 j.m. + 25 j.m. + 1mg)/ml |
Substancja czynna |
octan fludrokortyzonu + gramicydyna + neomycyna |
Ulotka do pobrania |
Dicortineff to lek złożony, który przeznaczony jest to stosowania miejscowego. W jego składzie znajdują się antybiotyki gramicydyna i neomycyna, a także fludrokortyzon, który jest glikokortykosteroidem. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy i wykazuje działanie przeciwuczuleniowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Po jego zastosowaniu u pacjenta powinno dojść do złagodzenia takich objawów jak pieczenie i świąd oraz zmniejszenia ewentualnego obrzęku. Lek dostępny jest w postaci kropel.
Podstawowe składniki leku to substancje czynne: octan fludrokortyzonu, gramicydyna i neomycyna. Ponadto w kroplach znajdują się takie składniki pomocnicze jak: rozcieńczony kwas solny, trolamina, chlorek benzalkoniowy, etanol, chlorek sodu i woda oczyszczona. Zapoznanie się z nimi jest bardzo istotne, ponieważ lek nie powinien być stosowany przez osoby, które są uczulone na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Podstawowe wskazania do stosowania preparatu Dicortineff dotyczą okulistyki i laryngologii. W okulistyce lek stosowany jest w przypadku takich schorzeń jak:
pieczenie spojówek;
stany zapalne gałki ocznej, błony naczyniowej, spojówek i brzegów powiek.
W ramach laryngologii preparat stosowany jest przede wszystkim przy takich schorzeniach jak:
stany zapalne ucha zewnętrznego i środkowego;
stany zapalne o różnym nasileniu;
leczenie pourazowe zewnętrznego przewodu słuchowego;
stany zapalne ucha po zabiegach operacyjnych.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Dicortineff należy odbyć konsultację medyczną. Ten środek farmakologiczny przystosowany jest tylko do stosowania w chorobach oczu i uszu. Podczas terapii należy usunąć soczewki kontaktowe. Powrót do ich stosowania może nastąpić dopiero po zaprzestaniu przyjmowania kropli do oczu. W przeciwnym razie lek może zmieniać zabarwienie soczewek kontaktowych, a także powodować podrażnienie oczu.
Środek ma wiele właściwości farmakologicznych. Stosuje się go m.in. wtedy, gdy rekomendowane jest zmniejszenie odczynów zapalnych i uczuleniowych. Ponadto ceniony jest ze względu na szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego leku. Dicortineff łagodzi świąd.
Preparat powinien być stosowany zgodnie z wytycznymi lekarza. Leczenie nim powinno trwać do 7 dni i stosuje się je jeszcze do 2 dni po ustąpieniu objawów. Środek przystosowany jest do podawania u osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 2. roku życia.
Neomycyna działa bakteriobójczo i ma zmienne działanie wobec enterokoków, Literia spp i paciorkowców. Dzięki temu wykazuje dużą skuteczność w leczeniu i jest powszechnie przepisywana przez lekarzy.
Fludrokortyzon działa przeciwzapalnie, łagodzi pieczenie i świąd, a także zmniejsza obrzęk wywołany stanem zapalnym.
Gramicydyna działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo na wiele rodzajów ziarniaków beztlenowych i tlenowych.
W przypadku oczu standardowe dawkowanie to 1-2 krople wpuszczane do worka spojówkowego. Lekarz może zdecydować o podawaniu preparatu 2-5 razy na dobę. Podczas podawania kropli do oczu, należy uważać na to, aby nie dotykać końcówki kroplomierza. Wówczas może dojść do ewentualnego jego zanieczyszczenia.
Ponadto podstawowe zasady to m.in.: dokładne umycie rak, odciągnięcie dolnej powieki w dół i uciskanie wewnętrznego kącika oka przez około dwie minuty. Postępowanie zgodnie z wytycznymi lekarza zwiększa skuteczność działania preparatu, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych.
W przypadku uszu rekomenduje się podawanie 2-4 kropli bezpośrednio do przewodu słuchowego. Ten zabieg stosuje się 2-4 razy na dobę. Podczas aplikowania kropli do uszu należy zachować wysokie standardy higieniczne, a także postępować zgodnie z wytycznymi producenta. W niektórych sytuacjach nieocenionym wsparcie może okazać się pomoc drugiej osoby.
Jeżeli dojdzie do pominięcia dawki leku, to nie należy przyjmować jej w ilości podwójnej. Kontynuację leczenia powinno się prowadzić zgodnie ze wcześniej ustalonym harmonogramem.
Dicortineff nie może być przyjmowany przez pacjentów, którzy w przeszłości mieli reakcje uczuleniowe na zawarte w nim substancje czynne lub którykolwiek składnik preparatu. Ponadto do przeciwwskazań do stosowania Dicortineff zaliczają się:
choroby związane z ubytkami nabłonka rogówki (jeżeli lek jest stosowany do oczu);
jaskra (jeżeli lek jest stosowany do oczu);
zakażenia oka lub ucha o podłożu: gruźliczym, wirusowym lub grzybiczym;
reakcje uczuleniowe pacjenta na antybiotyki aminoglikozydowe;
pęknięcie błony bębenkowej ucha (jeżeli lek jest stosowany do uszu).
Dodatkowo należy rozważyć zasadność stosowania preparatu w sytuacji, gdy istnieje większe ryzyko perforacji błony bębenkowej.
Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów, u których istnieje ryzyko perforacji. Wówczas lek może powodować uszkodzenie nerwu słuchowego oraz ból o bardzo dużym nasileniu. Ponadto należy zachować ostrożność u pacjentów otrzymujących neomycynę systemowo w długotrwałej terapii. Wtedy mogą występować podwyższenie ciśnienia śródgałkowego lub zaćma posteroidowa. Zwiększa się także ryzyko powstawania nowych zakażeń grzybiczych i bakteryjnych.
Leczenie tym preparatem nie powinno trwać dłużej niż 7 dni. W związku z tym pacjent powinien być w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym. Tylko w skrajnych przypadkach lekarz może zdecydować o wydłużeniu leczenia. Szczegółowe informacje w zakresie postępowania oraz zachowania ostrożności znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta tego produktu leczniczego.
W wyniku miejscowego zastosowania kortykosteroidów może spowodować wzrost ciśnienia śródgałkowego. Należy na to uważać, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego lub występowania ubytków w polu widzenia.
Przyjmowanie leku Dicortineff może wywoływać groźne działania niepożądane włącznie z uszkodzeniem nerwu wzrokowego oraz nerwu słuchowego. W związku z tym krople do oczu i uszu powinny być stosowane tylko na wyraźne wskazanie lekarskie oraz zgodnie z instrukcją ich przyjmowania. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, pacjenci powinni skontaktować się z lekarzem, a nawet zaprzestać stosowania leku.
Przykładowe skutki uboczne odnotowywane w trakcie terapii z preparatem Dicortineff to m.in.:
ciężkie reakcje nadwrażliwości;
rzadko niespecyficzne zapalenie spojówek lub reakcje uczuleniowe;
pieczenie spojówek;
nieostre widzenie (włącznie ze zmniejszeniem ostrości widzenia);
świąd spojówek;
zmiany skórne;
zwiększenie ciśnienia śródgałkowego.
Czasami może wystąpić przemijające niewyraźne widzenie. Ponadto przy chorobach powodujących rozrzedzenie rogówki występuje zwiększone ryzyko pęknięcia błony bębenkowej. Może do tego dojść wtedy, gdy stosowane jest długotrwałe miejscowe podawanie kortykosteroidów. Jakiekolwiek niepokojące symptomy powinny być zgłaszane lekarzowi, jednak na ogół Dicortineff jest dobrze tolerowany przez pacjentów. Występowanie skutków ubocznych zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Jeżeli zagrażają Twojemu życiu lub zdrowiu, to należy zaprzestać używania produktu.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości środkach farmaceutycznych. Dicortineff może wchodzić w interakcje z innymi lekami, które podawane są pacjentom w postaci doustnej lub dożylnej.
W szczególności poinformuj lekarza prowadzącego, jeżeli przyjmujesz:
leki zwiotczające mięśnie;
leki przeciwzakrzepowe;
leki przeciwcukrzycowe.
Składniki Dicortineff mogą przenikać do krążenia ogólnego.
Przyjmowanie kropli Dicortineff w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią powinno być dokładnie skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Lek może wywoływać negatywne działanie na prawidłowy rozwój płodu, dlatego przyjmowany jest tylko w sytuacji, gdy potencjalne korzyści znacznie przewyższają ewentualne ryzyko. Dicortineff docelowo nie powinien być stosowany wśród ciężarnych kobiet.
W okresie karmienia piersią nie należy przyjmować leku. Jeżeli zajdzie taka konieczność, to rekomenduje się zaprzestanie karmienia piersią oraz utylizację nadmiaru pokarmu. Decyzja o wdrożeniu leczenia zależy od lekarza, który zawsze na uwadze powinien mieć dobro pacjentki i jego dziecka.
Stosowanie kropli do oczu Dicortineff może wpływać na ograniczoną zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów. Wśród skutków ubocznych wymieniane są m.in. zaburzenia widzenia. Jeżeli w Twoim przypadku zaobserwujesz takie objawy, to zrezygnuj z prowadzenia auta, a także z obsługi maszyn. Gdy objawy ustąpią, nie ma przeciwwskazań do kierowania samochodu.
Lek Dicortineff może zostać przepisany podczas zdalnej konsultacji medycznej i usługi recepty online. Jest ona dostępna na naszym portalu https://e-recepta.net/. Wystarczy wybrać odpowiednią usługę, a następnie wypełnić formularz medyczny. Ostatnim krokiem jest opłacenie recepty online. Na podstawie zebranych danych nasz specjalista oceni zasadność wystawienia e-recepty na Dicortineff. Jeżeli jest to kontynuacja leczenia, to e-recepta powinna być formalnością. Dzięki temu w prosty i szybki sposób zapewnisz sobie kontynuację leczenia i zadbasz o jego zwiększoną skuteczność.
Recepta online to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz wychodzić z domu. E-recepta wystawiona podczas zdalnej konsultacji medycznej może być zrealizowana w dowolnie wybranej aptece. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.
Jeżeli w trakcie przyjmowania leku zauważysz niepokojące objawy, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.