Detreomycyna
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych i nie należy podawać go osobom nieletnim.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
zakażenia bakteryjne skóry |
Postać: |
maść |
Dawka: |
20 mg/g lub 10 mg/g |
Substancja czynna: |
chloramfenikol |
Ulotka do pobrania |
|
Ulotka do pobrania |
Środek Detreomycyna to antybiotyk, który zawiera substancję czynną chloramfenikol. To substancja o szerokim zakresie działania bakteriostatycznego. Skutecznie oddziałuje na bakterie Gram-ujemne i Gram-dodatnie, krętki i riketsje, w tym m.in.: Haemophilus influenzae, Neisseria spp, Salmonella spp, Streptococcus pneumoniae, Chlamydia spp., Klebsiella spp oraz bakterie beztlenowe Propionibacterium acnes i Bacteroides fragilis.
Ponadto badania kliniczne wykazują skuteczne działanie na szereg innych bakterii. Ze względu na skład i działanie, maść Detreomycyna dostępna jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Działanie antybiotyku stymuluje uszkodzenie syntezy białka bakterii, przez co uniemożliwia się rozmnażanie bakterii i organizm radzi sobie z zakażeniem.
Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych. Podstawowym wskazaniem jest leczenie ropnych chorób skóry zakażonej drobnoustrojami opornymi na leczenie innymi antybiotykami. Maść stosuje się miejscowo bezpośrednio na zmienioną chorobowo skórę.
Uśredniona cena maści Detreomycyna:
Cena leku Detreomycyna zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Obecnie lek dostępny jest tylko w dwóch wariantów opakowania, które zawierają 5 mg substancji w stężeniu substancji czynnej 20 mg/g lub 10 mg/g.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami środek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego oraz wieku pacjenta.
Jako zamienniki stosowane są opakowania leku Detreomycyna zawierające różne stężenie substancji czynnej (1% lub 2%). Nie ma innych zamienników dla tego preparatu. O możliwości zastosowania jego lub innego środka decyduje lekarz prowadzący. Podczas leczenia należy zachować ostrożność.
Za każdym razem należy zastosować lek zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Wszystko po to, aby zadbać o najwyższy standard bezpieczeństwa stosowania leku. Dawka zależy przede wszystkim od rozległości oraz umiejscowienia chorobowo zmienionego miejsca. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz.
Podczas aplikacji należy wycisnąć na gazę cienką warstwę maści, a następnie nakładać ją na oczyszczoną, zmienioną chorobowo skórę raz do trzech razy na dobę. Maść nakłada się średnio co 6-8 godzin. Leku nie wolno stosować dłużej niż przez 14 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej. Po użyciu maści należy dokładnie umyć ręce, aby zredukować ryzyko dostania się antybiotyki do oczu lub błon śluzowych nosa.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynne lub skórne reakcje uczuleniowe. W przypadku pominięcia dawki nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. To również grozi przedawkowaniem i powoduje zwiększenie stężenia substancji czynnej na skórze.
Nie powinno się stosować leku Detreomycyna w okresie ciąży i karmienia piersią. Substancja czynna może negatywnie wpływać na rozwój nienarodzonego dziecka.
Ponadto substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane ze strony dziecka. Jeżeli podawanie maści jest konieczne, to na czas terapii należy zaprzestać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.
Podczas prowadzenia terapii mogą pojawiać się działania niepożądane. Stosowanie leku zgodnie z zalecanym przez lekarza dotychczasowym dawkowaniem, zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Działania niepożądane nie dotyczą każdego pacjenta. Ich rodzaj oraz nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Jeżeli pojawią się silne reakcje uczuleniowe, to nie należy stosować leku dłużej i wymagany jest pilny kontakt z lekarzem.
Do odnotowywanych dotychczas skutków ubocznych należą:
Wszystkie objawy niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania opisano w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, to należy zgłaszać je lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Podstawowe przeciwwskazania do stosowania maści Detreomycyna to:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Każdy przypadek powinien być indywidualnie rozpatrywany przez lekarza. Leku nie powinno się stosować zapobiegawczo oraz w sytuacji, gdy objawy ustąpią i nie jest już to konieczne.
Ponadto nie powinno się stosować maści przez więcej niż 14 dni z rzędu, ponieważ może to być przyczyną ciężkich działań toksycznych. Nie wolno podawać maści Detreomycyna z innymi lekami, które mogą powodować zahamowanie czynności szpiku kostnego oraz inne niepokojące symptomy. Lek nie powinien wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów przez pacjenta.
Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że substancja czynna chloramfenikol może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki farmakologiczne jak m.in.:
Wszystkie te substancje wraz z potencjalnym oddziaływaniem zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać, a wszelkie wątpliwości skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Podstawowym składnikiem leku Detreomycyna, jest substancja czynna chloramfenikol. Pozostałe substancje pomocnicze to: lanolina, wazelina biała i olej arachidowy.