Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Preparat Depakine Chrono to lek przeciwpadaczkowy w postaci tabletek powlekanych o przedłużonym uwalnianiu. W swoim składzie zawiera dwie substancje czynne walproinian sodu i kwas walproinowy.

Lek stosowany jest w leczeniu padaczki oraz manii (choroby afektywnej dwubiegunowej). Dostępny jest tylko na receptę. Stosuje się go u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6. roku życia i masie ciała większej niż 17 kilogramów.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

padaczka, choroba afektywna dwubiegunowa (mania)

Postać:

tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu

Dawka:

200 mg + 87 mg lub 333 mg + 145 mg

Substancja czynna:

walproinian sodu + kwas walproinowy

Depakine Chrono — co to za lek, jak działa, w jakim celu się go stosuje?

Zgodnie z klasyfikacją medyczną tabletki Depakine Chrono należą do grupy leków przeciwpadaczkowych, które wywierają działanie w ośrodkowym układzie nerwowym. W składzie preparatu znajdują się dwie substancje czynne walproinian sodu i kwas walproinowy.

Ze względu na skład i działanie środek ten dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Lek Depakine Chrono wykazuje działanie przeciwdrgawkowe, dzięki czemu stosowany jest w różnych rodzajach padaczki.

Preparat w postaci tabletek powlekanych o przedłużonym uwalnianiu można stosować u osób dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia i wadze powyżej 17. kilogramów.

Stosowanie leku Depakine Chrono uzasadnione jest w leczeniu:

  • padaczki w napadach uogólnionych (napady atoniczne, napady nieświadomości, napady toniczno-kliniczne, napady miokloniczne);
  • padaczki w napadach częściowych (napady wtórnie uogólnione, napady proste lub złożone, zespół Lennoxa-Gastauta);
  • manii w chorobie afektywnej dwubiegunowej.

Depakine Chrono — ile kosztuje? Czy jest refundowany?

Lek Depakine Chrono dostępny jest w trzech wariantach opakowania. Cena leku zależy od marży narzuconej przez daną aptekę, wariantu opakowania oraz poziomu refundacji. Przy pełnej odpłatności uśredniona cena preparatu to:

  • Depakine Chrono 300 (200 mg + 87 mg, 30 tabletek powlekanych) - 17,00 PLN;
  • Depakine Chrono 500 (333 mg + 145 mg, 30 tabletek powlekanych) - 22,25 PLN;
  • Depakine Chrono 500 (333 mg + 145 mg, 30 tabletek powlekanych w blistrach) - 23,60 PLN.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Depakine Chrono podlega częściowej lub całościowej refundacji. Środek za darmo otrzymują pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji, a także pozostali pacjenci w takich wskazaniach jak choroby psychiczne lub upośledzenie umysłowe (nie dotyczy opakowania Depakine Chrono 300). W ramach częściowej refundacji lek mogą nabyć pacjenci w takich wskazaniach jak: padaczka, neuralgia lub neuropatia w obrębie twarzy oraz pacjenci we wskazaniach: choroby psychiczne i upośledzenie umysłowe przy opakowaniu Depakine Chrono 300. Wówczas cena leku po refundacji to:

  • Depakine Chrono 300 (200 mg + 87 mg, 30 tabletek powlekanych) - 6,05 PLN (wskazania padaczka, neuralgia lub neuropatia w obrębie twarzy);
  • Depakine Chrono 300 (200 mg + 87 mg, 30 tabletek powlekanych) - 2,85 PLN (wskazania choroby psychiczne i upośledzenie umysłowe);
  • Depakine Chrono 500 (333 mg + 145 mg, 30 tabletek powlekanych) - 3,20 PLN;
  • Depakine Chrono 500 (333 mg + 145 mg, 30 tabletek powlekanych w blistrach) - 3,20 PLN.

Depakine Chrono — pełny skład leku

Podstawowe składniki tabletek Depakine Chrono to substancje czynne walproinian sodu i kwas walproinowy. Pozostałe substancje pomocnicze to: krzemionka koloidalna uwodniona, etyloceluloza (20 mPa. S), kopolimer estrów kwasu akrylowego i metakrylowego z czwartorzędowym chlorkiem amonu, makrogol 6000, hypromeloza, dwutlenek tytanu E171, talk, poliakrylan 30%.

Depakine Chrono— jak dawkować?

Dawkowanie i stosowanie leku Depakine Chrono ustalane jest indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta i jego stanu zdrowia. Za każdym razem wymagana jest kontrola lekarza w procesie rozpoczynania stosowania leku.

Tabletki przyjmuje się w jednej lub dwóch dawkach dobowych. Depakine Chrono w tej postaci może być stosowany tylko u dzieci o masie ciała powyżej 17 kilogramów, jeżeli dziecko nie ma problemu z połknięciem tabletki. Ponadto leku nie powinno podawać się pacjentom poniżej 6 roku życia, ponieważ występuje ryzyko zadławienia.

Dawkowanie leku Depakine Chrono jako jedynego w terapii zależy od skuteczności klinicznej, stanu pacjenta oraz jego wagi. Leczenie padaczki rozpoczyna się od mniejszych dawek. Zazwyczaj początkowa dawka dobowa wynosi od 5 do 15 mg/kg masy ciała. Następnie dawkę należy zwiększać co 2-3 dni aż do osiągnięcia średniej zalecanej dawki. Powinno to nastąpić po około jednym tygodniu.

Jeżeli lek Depakine Chrono podawany jest pacjentom, którzy przyjmują już inne leki przeciwpadaczkowe, to zwiększanie powinno być rozłożone w czasie, aż do osiągnięcia dawki optymalnej po około 2 tygodniach leczenia. Następnie należy stopniowo zmniejszać dawkę innego leku, aż do zaprzestania jego stosowania. Przy przechodzeniu z leku w postaci konwencjonalnych tabletek na lek w tabletkach powlekanych o przedłużonym uwalnianiu należy zachować ostrożność.

Standardowa dawka dobowa w leczeniu padaczki wynosi od 20 do 30 mg/kg masy ciała i podaje się ją w 1 lub 2 dawkach podzielonych. Dotyczy to również dzieci. W niektórych przypadkach lekarz może podjąć decyzję o tym, aby dawka została zwiększona do 50 mg/kg masy ciała, jednak wymagana jest wtedy ścisła kontrola lekarska. Wszystko po to, aby uzyskać optymalną kontrolę napadów drgawkowych.

W przypadku leczenia manii dawkę ustala się indywidualnie. Początkowa dawka dobowa w tym wskazaniu wynosi średnio 750 mg. Średnia dawka dobowa to od 1000 mg do 2000 mg. O długości trwania leczenia decyduje lekarz prowadzący. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek oraz zaburzeniami czynności wątroby mogą wymagać indywidualnej modyfikacji dawki leku. Również u osób w podeszłym wieku dawkowanie zależy od stopnia kontroli napadów drgawkowych.

Nie wolno przyjmować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane.

Depakine Chrono — jak stosować w ciąży i okresie karmienia?

Nie wolno stosować leku Depakine Chrono w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej u kobiet w ciąży. Jeżeli kobieta jest w wieku rozrodczym, to preparat można wdrożyć tylko wtedy, gdy stosuje ona skuteczną metodą antykoncepcyjną. W przypadku padaczki można zastosować Depakine Chrono u kobiet w ciąży, jeżeli inne metody leczenia zawodzą. Korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.

Walproinian sodu może wpływać na fizyczny i psychiczny rozwój dziecka oraz powodować takie wady, jak m.in.: wady rozwojowe twarzy i czaszki, rozszczep kręgosłupa, wady kończyn, wady rozwojowe serca, dróg moczowych, nerek, narządów płciowych, problemy ze słuchem, głuchota i inne. O sposobie wdrożenia leku i jego dawkowaniu decyduje lekarz prowadzący i należy stosować się do jego zaleceń.

Substancja czynna może przenikać do mleka matki. Oznacza to, że leku nie powinno się podawać u kobiet w okresie karmienia piersią. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka. Jeżeli konieczne jest wdrożenie leku Depakine Chrono w tej grupie pacjentek, to zalecane jest przerwanie karmienia piersią ze względów bezpieczeństwa.

Depakine Chrono — możliwe działania niepożądane

W trakcie terapii występują podejrzenia wystąpienia działań niepożądanych. Skutki uboczne nie dotyczą jednak każdego pacjenta. Ich rodzaj i nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie objawy niepożądane jak:

  • problemy z równowagą i koordynacją, poczucie zmniejszonej czujności połączone z wymiotami, ospałość (może to być spowodowane hiperamonemią, czyli zwiększoną ilością amoniaku we krwi);
  • zawroty głowy, osłabienie, splątanie, wymioty, nudności (mogą być spowodowane obniżonym stężeniem sodu we krwi lub zespołem nieprawidłowego wydzielania hormonu antydiuretycznego);
  • encefalopatia (uszkodzenie mózgu), śpiączka, letarg, zmiany w zachowaniu;
  • wzrost liczby i nasilenia drgawek;
  • skrajne zmęczenie, brak apetytu, nawracające wymioty i bóle brzucha, senność, nudności, żółtaczka, obrzęk nóg, silny ból nadbrzusza, zwiększenie częstości napadów padaczkowych (mogą sugerować uszkodzenie wątroby lub trzustki);
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • znaczne zmniejszenie liczby białych krwinek;
  • niewydolność szpiku kostnego (zespół mielodysplastyczny);
  • drżenia, sztywność mięśni, zaburzenia chodu, zaburzenia koordynacji ruchów ciała;
  • trudności w oddychaniu i ból z powodu wysięku opłucnowego;
  • choroba nerek (śródmiąższowe zapalenie nerek, niewydolność nerek);
  • ból i osłabienie mięśni (rabdomioliza — rozpad mięśni prążkowanych);
  • niedoczynność tarczycy (przyrost masy ciała, zmęczenie);
  • zespół z wysypką skórną, gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych i możliwym uszkodzeniem innych narządów;
  • opuchlizna wywołana alergią z bolesnymi, swędzącymi obrzękami (możliwy obrzęk naczynioruchowy);
  • wysypka skórna lub zmiany skórne z różowym/czerwonym pierścieniem i bladym środkiem, który może być swędzący, łuszczący się lub wypełniony płynem;
  • martwica toksyczno-rozpływna naskórka;
  • zespół Stevensa-Johnsona.

Wybrane z tych objawów niepożądanych mogą stanowić poważne zagrożenie dla ludzkiego życia. Ponadto w trakcie leczenia odnotowywano również takie skutki uboczne jak m.in.:

  • nudności;
  • drżenie;
  • zwiększenie masy ciała;
  • nieregularne cykle miesiączkowe;
  • nietrzymanie moczu;
  • stan splątania (dezorientacja), agresja, omamy, zaburzenia uwagi, pobudzenie;
  • osłabienie słuchu;
  • przemijające i (lub) zależne od dawki leku wypadanie włosów, zaburzenia paznokci i łożyska paznokcia;
  • biegunka, bóle żołądka, wymioty;
  • osłupienie (stupor), drgawki, senność, ból głowy, zaburzenia pamięci, zawroty głowy, oczopląs (szybkie i niekontrolowane ruchy gałek ocznych);
  • osłabienie słuchu;
  • trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi, co zwiększa ryzyko krwawienia i powstawania siniaków);
  • niedokrwistość (zmniejszenie liczby czerwonych krwinek);
  • uczucie mrowienia i drętwienia dłoni lub stóp;
  • pancytopenia (znaczne zmniejszenie liczby komórek krwi);
  • leukopenia (znaczne zmniejszenie liczby leukocytów we krwi);
  • zmniejszenie gęstości mineralnej kości, osteoporoza, osteopenia, złamania u pacjentów;
  • wysypka, nieprawidłowości dotyczące włosa;
  • brak miesiączki;
  • obniżona temperatura ciała;
  • nadmierne owłosienie typy męskiego, trądzik, wirylizm, łysienie typu męskiego (hiperandrogenizm);
  • zapalenie naczyń;
  • obrzęki stóp i nóg o umiarkowanym nasileniu;
  • zmniejszenie stężenia karnityny;
  • nietypowe zachowanie, zaburzenia uczenia się, nadaktywność psychomotoryczna;
  • niepłodność męska;
  • zespół policystycznych jajników;
  • przemijające otępienie, zaburzenia poznawcze i podwójne widzenie;
  • oddawanie dużej ilości moczu i uczucie pragnienia (zespół Franconiego);
  • otyłość;
  • moczenie nocne, mimowolne oddawanie moczu;
  • niedobór biotynidazy, niedobór biotyny;
  • niedokrwistość makrocytowa;
  • makrocytemia;
  • zaburzenia wrodzone oraz choroby rodzinne i (lub) genetyczne.

Wszystkie te działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Depakine Chrono — przeciwwskazania, środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Depakine Chrono należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Podstawowe przeciwwskazania do przyjmowania tabletek Depakine Chrono to:

  • uczulenie na dowolną substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku;
  • wada genetyczna powodująca zaburzenia mitochondrialne (np.: zespół Alpersa-Huttenlochera);
  • porfiria (rzadka choroba metaboliczna);
  • ostre i przewlekłe zapalenie wątroby;
  • zaburzenia metaboliczne (np.: zaburzenia cyklu mocznikowego);
  • przebyte ciężkie zapalenie wątroby (zwłaszcza polekowe lub w sytuacji, gdy wywiad rodzinny u pacjenta świadczy o takiej chorobie);
  • niedobór karnityny (rzadka choroba metaboliczna);
  • ciąża, wiek rozrodczy bez stosowania antykoncepcji (w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej i padaczki);
  • jednoczesne przyjmowanie meflochiny.

Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza prowadzącego. Szczególnie dotyczy to pacjentów z takimi stanami jak:

  • układowy toczeń rumieniowaty;
  • planowany zabieg operacyjny, siniaki lub samoistne krwawienia;
  • planowanie ciąży;
  • podejrzenie jakiegokolwiek zaburzenia metabolicznego; (np.: wrodzone niedobory enzymów);
  • niedobór enzymu palmitoilotransferazy karnitynowej II;
  • zaburzenia czynności nerek;
  • niedostateczne spożycie karnityny (w mięsie, produktach mlecznych)
  • niedobór karnityny i jej przyjmowanie;
  • cukrzyca;
  • wada genetyczna spowodowana przez zaburzenia mitochondrialne;
  • jednoczesne stosowanie antybiotyków z grupy karbapenemów.

Po wdrożeniu preparatu mogą występować u pacjentów:

  • zwiększenie masy ciała;
  • zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby (w tym ciężkie uszkodzenie wątroby);
  • nasilenie ciężkości lub częstości napadów drgawkowych;
  • objawy takie jak: brak apetytu, osłabienie, senność, bóle brzucha, nawracające wymioty, żółtaczka (zażółcenie białkówek oczu i powłok skórnych), nawrot napadów padaczki;
  • ostre bóle brzucha;
  • problemy z równowagą i koordynacją, poczucie zmniejszonej czujności, ospałość;
  • myśli samobójcze i myśli o samookaleczeniu.

Jeżeli dotyczy to Ciebie lub Twojego dziecka, które przyjmuje lek Depakine Chrono, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym ze względów bezpieczeństwa.

Depakine Chrono — interakcje z innymi lekami

Lekarz powinien wiedzieć o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości przez pacjenta. Jest to związane z tym, że Depakine Chrono może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki farmakologiczne jak:

  • leki stosowane w leczeniu depresji, inhibitory MAO;
  • leki neuroleptyczne stosowane w leczeniu zaburzeń psychotycznych (np.: olanzapina, kwetiapina);
  • niektóre leki przeciwzakaźne zawierające piwalan (np.: adefowiru dipiwoksyl, piwampicylina);
  • leki przeciwzakrzepowe;
  • inne leki przeciwpadaczkowe (np.: fenytoina, fenobarbital, lamotrygina, prymidon, topiramat, felbamat, rufinamid, karbamazepina);
  • salicylany (kwas acetylosalicylowy);
  • benzodiazepiny (stosowane w leczeniu bezsenności i zaburzeń lękowych);
  • leki zawierające estrogen (w tym wybrane środki antykoncepcyjne, lek Depakine Chrono nie wpływa na skuteczność doustnych leków antykoncepcyjnych);
  • karbapenemy (antybiotyki stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych);
  • metotreksat (stosowany w leczeniu raka i chorób zapalnych);
  • kanabidiol (stosowany w leczeniu padaczki);
  • ryfampicyna, erytromycyna;
  • cymetydyna (stosowana w leczeniu owrzodzenia żołądka);
  • meflochina (stosowana w leczeniu i zapobieganiu malarii);
  • rytonawir, lopinawir, zydowudyna (stosowane w leczeniu HIV i AIDS);
  • nimodypina;
  • propofol (stosowany do znieczulenia ogólnego);
  • metamizol (stosowany w leczeniu bólu i gorączki);
  • cholestyramina (stosowana do obniżenia stężenia cholesterolu we krwi).

Wybrane leki mogą powodować zmniejszenie stężenia kwasu walproinowego i osłabiać działanie tabletek Depakine Chrono. Decyzję o możliwym łączeniu wybranych preparatu oraz o dobraniu odpowiedniej dawki leku podejmuje lekarz prowadzący. To on wydaje również zalecenia w przypadku zmiany leku. Wszystkie te substancje wymieniono w ulotce dołączonej do produktu leczniczego.

Depakine Chrono — zamienniki lub podobne leki

Wśród zamienników leku Depakine Chrono wymieniane są: Absenor, Convival Chrono, Valprolek 300 i Valprolek 500. Należy dobrać odpowiednie stężenie substancji czynnej. Podobne produkty to m.in.: Convulex, Convulex 150, Convulex 300, Depakine, Depakine Chronosphere 100, Depakine Chronosphere 250, Depakine Chronosphere 500, Depakine Chronosphere 750 czy Depakine Chronosphere 1000.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Skuteczne działanie leku Depakine Chrono utrzymuje się przez kilkanaście godzin i obserwuje się je po kilku tygodniach regularnego przyjmowania tabletek.
W trakcie leczenia lekiem Depakine Chrono należy ograniczyć spożywanie alkoholu. Ponadto po przyjęciu tabletki należy odczekać minimum dwie godziny przed napiciem się alkoholu, ponieważ może on przyspieszać uwalnianie leku w organizmie.
Rekomenduje się stopniowe odstawianie leku Depakine Chrono pod kontrolą lekarską.
Lek Depakine Chrono utrzymuje się w organizmie przez kilkanaście godzin.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację