Davercin
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Za działanie leku Davercin odpowiada substancja czynna erytromycyna w postaci cyklicznego węglanu erytromycyny. Preparat przeznaczony jest do stosowania w leczeniu trądziku pospolitego oraz różnego rodzaju zakażeń bakteryjnych. Stosuje się go u osób dorosłych oraz dzieci i dostępny jest tylko na receptę.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie trądziku pospolitego, leczenie zakażeń bakteryjnych |
Postać: |
tabletki powlekane, żel, roztwór na skórę |
Dawka: |
250 mg (tabletki powlekane), 25 mg/g (żel), 25 mg/ml (roztwór na skórę) |
Substancja czynna: |
erytromycyna |
Lek Davercin to środek o szerokim spektrum działania. Preparat w postaci żelu oraz roztworu na skórę przeznaczony jest do miejscowego leczenia trądziku pospolitego. Środek w postaci tabletek powlekanych stosuje się w leczeniu zakażeń bakteriami wrażliwymi na działanie erytromycyny.
Ze względu na skład i działanie preparat Davercin w każdej postaci dostępny jest tylko na receptę. Działanie leku polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych, co uniemożliwia ich wzrost i namnażanie się. Ułatwia to organizmowi walkę ze szkodliwymi drobnoustrojami. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Podstawowe wskazania medyczne do stosowania leku Davercin to:
trądzik pospolity;
zakażenia górnych dróg oddechowych (np.: zapalenie zatok, zapalenie gardła);
zakażenia skóry i tkanek miękkich (np.: róża, ropnie i czyraki);
zakażenia dolnych dróg oddechowych (np.: ostre zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli);
zakażenia przewodu pokarmowego wywołane przez Campylobacter spp;
w stomatologii: angina Vincenta, zapalenie dziąseł;
inne zakażenia np. płonica.
Środek stosuje się tylko wtedy, gdy lekarz uzna zastosowanie leku za uzasadnione.
Uśredniona cena preparatu w aptece to:
Davercin (250 mg, 16 tabletek powlekanych) - 22,40 PLN;
Davercin (25 mg/ml, 30 ml roztworu na skórę) - 35,10 PLN;
Davercin (25 mg/g, 30 g żelu) - 36,00 PLN.
Preparat Davercin dostępny jest w trzech postaciach. W każdej z nich do wyboru jest jedno opakowanie. Cena leku zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz wybranego wariantu opakowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta.
Podstawowym składnikiem leku Davercin w każdej postaci jest antybiotyk erytromycyna. Substancje pomocnicze to: talk, stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, makrogol 6000, octanoftalan celulozy, dwutlenek tytanu E171. Składniki pomocnicze w roztworze na skórę to: mirystynian izopropylu i etanol 96%. Składniki pomocnicze w żelu na skórę to: glikol propylnowy, izopropanol, dimetylosulfotlenek, hydroksypropyloceluloza i etanol 86%.
Dawkowanie leku Davercin ustalane jest indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta i skali nasilenia objawów choroby. Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Lek Davercin w postaci tabletek przeznaczony jest do stosowania doustnego. U osób dorosłych zazwyczaj podaje się dawkę początkową na poziomie 750 mg na dobę. Następnie stosuje się 1000 mg na dobę rano i wieczorem w dawkach podzielonych 500 mg co 12 godzin. W ciężkich zakażeniach dawka może być zwiększona do 2 g na dobę (1 g dwa razy na dobę co 12 godzin). U dzieci dawka początkowa wynosi zazwyczaj 30 mg/kg mc. Następnie podaje się 15 mg/kg mc co 12 godzin. Lek w postaci tabletek podaje się pacjentom, którzy są w stanie przełknąć tabletkę. Młodsze dzieci powinny stosować lek w postaci granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej. Lek w postaci żelu oraz roztworu na skórę przeznaczony jest do stosowania miejscowego w leczeniu trądziku pospolitego.
Nie wolno stosować większej niż zalecanej dawki leku Davercin. Nie wpływa to na skuteczność stosowania leku i może powodować podrażnienie skóry oraz inne działania niepożądane.
W przypadku przypadkowego połknięcia leku lekarz może zalecić zastosowanie odpowiedniej metody opróżnienia żołądka (dotyczy żelu lub roztworu na skórę). Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadkowego spożycia leku. W sytuacji przypadkowego kontaktu leku z oczami lub błonami śluzowymi miejsca należy przemyć letnią wodą.
U osób z zaburzeniami czynności nerek, zaburzeniami czynności wątroby oraz w podeszłym wieku wskazana może być modyfikacja dawkowania. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz prowadzący.
Davercin w postaci żelu lub roztworu na skórę powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Standardowo na zmienione chorobowo miejsca na skórze zwykle smaruje się 2 razy na dobę (rano i wieczorem) niewielką dawkę leku. Żel smaruje się bezpośrednio, a roztwór podaje się na waciku. Lek należy stosować na oczyszczoną i suchą skórę. Po jego aplikacji należy natychmiast dokładnie umyć ręce. Przeciętny okres leczenia wynosi około 4 tygodni.
Stosowanie leku Davercin u kobiet w ciąży nie jest wskazane. Lekarz może jednak wdrożyć preparat w tej grupie pacjentek, jeżeli korzyści z tym związane znacznie przewyższają ewentualne ryzyko. Substancja czynna erytromycyna może przenikać przez łożysko i powodować działania niepożądane ze strony noworodka, w tym m.in. wady serca dziecka. Substancja czynna może przenikać do mleka matki. W związku z tym leku nie podaje się u kobiet w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to wskazane, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.
W trakcie terapii mogą występować działania niepożądane. Ich rodzaj i nasilenie zależą od indywidualnej reakcji organizmu oraz stosowanej postaci preparatu Davercin. Lek należy odstawić i skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie objawy jak:
nieprawidłowa akcja serca (np. kołatanie serc, przyspieszone bicie serca, nieprawidłowa praca w zapisie EKG, zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca zwane torsades de pointes);
zażółcenie skóry i oczu, uczucie zmęczenia, gorączka, ciemne zabarwienie moczu (mogą wskazywać na zapalenie wątroby lub żółtaczkę);
ciężka biegunka;
reakcje alergiczne (np.: ciężkie wysypki skórne, nagłe trudności w oddychaniu, mówieniu i połykaniu, bardzo silne zawroty głowy, zapaść, obrzęk warg, twarzy i szyi);
ciężka reakcja skórna: czerwona, łuszcząca się wysypka z guzkami pod skórą i pęcherzami (osutka krostkowa).
Ponadto w trakcie leczenia obserwowano takie działania niepożądane jak:
zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych;
brak niektórych rodzajów krwinek białych;
stan podgorączkowy, tępe bóle w okolicy lędźwiowej, wysypka skórna, częste oddawanie moczu, krwiomocz, zmniejszona objętość oddawanego moczu (mogą wskazywać na śródmiąższowe zapalenie nerek);
zawroty głowy, koszmary nocne, urojenia, dezorientacja;
ból brzucha i pleców (zapalenie trzustki);
szybka lub nieregularna czynność serca;
zaburzenia słuchu (szumy uszne, głuchota);
zakażenia niewrażliwymi na lek bakteriami i grzybami;
bóle brzucha, biegunka, wymioty, nudności;
wysuszenie naskórka;
pieczenie;
łuszczenie;
przetłuszczenie skóry;
rumień;
swędzenie;
podrażnienie skóry w miejscu nałożenia produktu leczniczego;
i inne.
Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów przez pacjenta. Jeżeli jednak wystąpią u niego niepokojące objawy, to warto zrezygnować z tej aktywności. Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania leku. Wybrane z nich mogą pojawić się po zaprzestaniu stosowania leku. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Davercin należy skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Przeciwwskazane jest stosowanie tego środka w dowolnej postaci, jeżeli u pacjenta występują:
uczulenie na cykliczny 11,12 węglan erytromycyny, inne antybiotyki makrolidowe lub jakikolwiek inny składnik preparatu;
ciężka niewydolność wątroby;
nieprawidłowo niski poziom potasu lub magnezu we krwi (hipomagnezemia lub hipokaliemia);
zaburzenia akcji serca w wywiadzie (np.: częstoskurcz komorowy, zaburzenie rytmu serca typu torsades de pointes) lub nieprawidłowość w elektrokardiogramie u pacjenta, lub kogoś z jego bliskiej rodziny;
jednoczesne przyjmowanie takich leków jak: lomitapid (stosowany w celu zmniejszenia podwyższonego stężenia we krwi), lowastatyna lub synwastatyna (leki stosowane w hipercholesterolemii oraz w miażdżycy tętnic wieńcowych), cyzapryd (lek stosowany w leczeniu dolegliwości żołądkowych), terfenadyna (leki powszechnie stosowane w leczeniu kataru siennego i alergii), pimozyd (stosowany w leczeniu schorzeń psychiatrycznych), dihydroergotamina lub ergotamina.
Ponadto w określonych przypadkach należy zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których występują lub występowały:
uczulenie na antybiotyki makrolidowe (linkomycyna, azytromycyna, klindamycyna);
miastenia (rzadka choroba powodujące osłabienie mięśni);
zaburzenia czynności wątroby lub przyjmowanie leków wpływających na wątrobę;
problemu z sercem;
przyjmowanie leków powodujących zaburzenia akcji serca.
Do tego należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią:
ciężkie reakcje nadwrażliwości;
objawy nowego zakażenia bakteriami niewrażliwymi na erytromycynę lub grzybami;
brak łaknienia, ciemna barwa moczu, żółtaczka, bolesność brzucha, świąd;
ostra, przedłużająca się biegunka.
Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że erytromycyna może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Przeciwwskazane jest jednoczesne przyjmowanie preparatu Davercin z takimi lekami jak:
lowastatyna, synwastatyna (leki obniżające stężenie cholesterolu we krwi);
astemizol, terfenadyna (leki stosowane w leczeniu alergii);
ergotamina, dihydroergotamina (lek stosowany w leczeniu migreny);
pimozyd (leki stosowane w zaburzeniach psychicznych);
cyzapryd (lek stosowany w zaburzeniach czynności przewodu pokarmowego).
Do tego szczególną uwagę zachowuje się w przypadku takich środków farmakologicznych jak:
doustne leki przeciwzakrzepowe (np.: warfaryna, rywaroksaban, acenokumarol);
doustne środki antykoncepcyjne;
kortykosteroidy podawane w dowolnej postaci;
digoksyna (lek stosowany w leczeniu zaburzeń rytmu serca);
teofilina (lek stosowany w leczeniu astmy oskrzelowej);
fenytoina (lek przeciwpadaczkowy);
cyklosporyna (lek stosowany po przeszczepach);
hydroksychlorochina, chlorochina.
Wszystkie te substancje wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. To lekarz decyduje o możliwości łączenia ze sobą wybranych leków. Należy stosować się do jego zaleceń.