Corneregel
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Substancją czynną leku jest dekspantenol, który działa nawilżająco, ochronnie i wspomaga proces gojenia ran oczu. Preparat Corneregel dostępny jest tylko na receptę.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie chorób oczu oraz zwyrodnienia rogówki |
Postać: |
żel |
Dawka: |
50 mg/g |
Substancja czynna: |
dekspantenol |
Żel do oczu Corneregel to lek zawierający w swoim składzie substancję czynną dekspantenol, który jest alkoholowym analogiem kwasu pantotenowego. Sam kwas pantotenowy należy do grupy witamin B i jest składnikiem koenzymu A. Wpływa on na procesy metabolizmu węglowodanych, białek i tłuszczów oraz na syntezę niektórych hormonów i neuroprzekaźników w organizmie człowieka. Jego działanie przekłada się na poprawę regeneracji skóry i błon śluzowych, pomaga w gojeniu się ran, działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i łagodzi podrażnienia. Do tego substancja dekspantenol ma działanie nawilżające. Do tego w żelu Corneregel uwzględniono kwas poliakrylowy, który wiąże wodę i tworzy strukturę hydrożelu. Dzięki temu preparat tworzy na oczach filtr ochronny i jeszcze lepiej przylega do powierzchni rogówki.
W dużym skrócie Corneregel to lek wspomagający proces gojenia, który jednocześnie zapewnia długotrwałe nawilżenie rogówki. Ze względu na jego skład i działanie dostępny jest tylko na receptę i należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Podstawowe wskazania medyczne do stosowania preparatu Corneregel to:
leczenie niezapalnej keratopatii (np.: degeneracji rogówki, zwyrodnień rogówki, uszkodzeń związanych ze stosowaniem soczewek kontaktowych, nawracającej erozji);
wspomaganie procesu gojenia w uszkodzeniach rogówki i spojówki, oparzeniach chemicznych i oparzeniach.
Do tego żel Corneregel stosuje się wspomagająco w specyficznym leczeniu bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych uszkodzeń rogówki. Należy jednak pamiętać o tym, że preparat ten powinien być stosowany tylko wspomagająco, a nie jako podstawowy lek w powyższych zakażeniach, ponieważ sam nie zagwarantuje pożądanej skuteczności terapii.
Uśrednione ceny preparatu w aptekach to:
Corneregel (50 mg/g, żel do oczu 5 g) - 26,45 PLN;
Corneregel (50 mg/g, żel do oczu 10 g) - 37,90 PLN.
Cena leku Corneregel zależy od marży narzuconej przez aptekę oraz wybranego wariantu opakowania. Żel dostępny jest w stężeniu substancji czynnej 50 mg/g w opakowaniach po 5 g lub 10 g. Obecnie lek ten nie jest refundowany na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta.
Obecnie w polskich aptekach nie ma leku, który byłby zamiennikiem żelu Corneregel z taką samą substancją czynną w tej samej postaci. Podobne leki to m.in.: Dexicor żel do oczu, Apteo Care Panthenol, Apteo Panthenol 20% pianka, Bepanthen, Bepanthen Baby, Bepanthen Sensiderm, Biocav Trychologic, Dezaftan Med, Dermopanten, Keratostill Sinne i inne. Stosowanie wybranych środków farmakologicznych należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Podstawowym składnikiem środka Corneregel jest substancja czynna dekspantenol. Pozostałe składniki to: edetynian disodu, cetrymid, kwas poliakrylowy, wodorotlenek sodu, woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie i stosowanie leku powinno być zgodne z zaleceniami lekarzy. W trakcie aplikacji należy postępować zgodnie z informacjami podanymi przez producenta w ulotce. Żel przeznaczony jest do stosowania miejscowego do oka. Należy przyjmować go aż do ustąpienia objawów.
Standardowe dawkowanie ustalane jest na podstawie ciężkości i nasilenia zaburzeń. Z reguły jest to 1 kropla żelu do worka spojówkowego 4 razy na dobę oraz 1 kropla żelu podawana bezpośrednio przed snem. Nie zaleca się podawania większej niż zalecana dawki leku, ponieważ nie wpływa to na poprawę skuteczności terapii. Odpowiednio aplikowany preparat przyspiesza proces gojenia ran i bierze udział w procesach regeneracji skóry.
Preparat Corneregel nie powinien być stosowany w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli lekarz to zaleci, to korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. W przypadku kobiet w okresie laktacji należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa, ponieważ może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
W trakcie stosowania leku Corneregel mogą pojawiać się działania niepożądane. Nie są jednak częste i nie dotyczą każdego pacjenta. W większości przypadków przechodzą samoistnie. Do odnotowywanych dotychczas skutków ubocznych należą m.in.:
reakcje nadwrażliwości (np. świąd, wysypka);
podrażnienie oczu;
uczucie obecności ciała obcego w oku;
ból oka;
łzawienie oczu;
obrzęk spojówek;
świąd oka;
możliwe przemijające zaburzenia widzenia.
Wszystkie te działania zostały wymienione w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza prowadzącego, zanim zdecyduje się on na wdrożenie żelu Corneregel. Kluczowym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Corneregel jest uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku. Należy zachować szczególne środki ostrożności, ponieważ:
lek Corneregel może powodować: zaczerwienienie, pieczenie, uczucie obecności ciała obcego w oku lub też uszkodzenie nabłonka rogówki;
w trakcie leczenia nie wolno stosować soczewek kontaktowych, ponieważ może to prowadzić do przebarwień i innych komplikacji (soczewki wkłada się najwcześniej po 10-15 minutach od podania żelu);
w trakcie stosowania żelu należy unikać zanieczyszczenia kroplomierza lub żelu bakteriami, ponieważ może to doprowadzić do niepożądanych zakażeń oczu.
Stosowanie jednocześnie więcej niż jednego leku powinno być dobrze skonsultowane z lekarzem. Co do zasady Corneregel nie powinien wpływać w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi. Mimo tego należy poinformować lekarza o wszystkich preparatach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jeżeli pacjent stosuje inne krople lub maści podawane do oka, to po ich przyjęciu należy zachować minimum 15 minut odstępu. Jednocześnie Corneregel powinien być podawany jako ostatni w serii.
Lek Corneregel należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci oraz w temperaturze poniżej 25°C. Ponadto leku nie można stosować po 6 tygodniach od jego otwarcia.