Colchicum dispert
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Przeznaczony dla osób dorosłych i stosuje się go w leczeniu dny moczanowej.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
dna moczanowa: leczenie ostrych napadów dny moczanowej, zapobieganie ostrym napadom dny moczanowej |
Postać: |
tabletki drażowane |
Dawka: |
0,5 mg |
Substancja czynna: |
kolchicyna |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną preparat Colchicum Dispert to alkaloid. W jego składzie znajduje się substancja czynna kolchicyna, czyli wyciąg z nasion ziemowita jesiennego. Lek wykazuje skuteczne działanie przeciwzapalne i stosowany jest w leczeniu ostrych napadów dny moczanowej u osób dorosłych. Dostępny jest tylko na receptę w postaci tabletek drażowanych.
Działanie kolchicyna polega m.in. na zmniejszaniu odpowiedzi zapalnej na mikrokryształy kwasu moczowego oraz hamowaniu fagocytozy. Preparat Colchicum Dispert podaje się tylko osobom dorosłym w leczeniu dny moczanowej oraz w zapobieganiu ostrym napadom dny moczanowej podczas rozpoczynania leczenia lekami moczopędnymi. O zasadności stosowania leku Colchicum Dispert decyduje lekarz prowadzących.
Obecnie lek Colchicum Dispert dostępny jest w dwóch wariantach opakowania. Różnią się liczbą tabletek. Za każdym razem w tabletce drażowanej jest 0,5 mg substancji czynnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Colchicum Dispert nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Cena preparatu w aptece zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Średnio jest to:
Colchicum Dispert (0,5 mg, 20 tabletek drażowanych) - 35,50 PLN;
Colchicum Dispert (0,5 mg, 50 tabletek drażowanych) - 72,00 PLN.
Obecnie na rynku nie ma bezpośredniego zamiennika dla leku Colchicum Dispert. W aptekach dostępne sa podobne leki, które zawierają kolchicynę. Należą do nich: Colchican, Colchianova, Colchicine Genoptim, Rixcol, Colchicine RPH.
Podstawowym składnikiem leku Colchicum Dispert jest kolchicyna. Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, kwas stearynowy, kopowidon K28, talk, stearynian magnezu, dwutlenek tytanu, guma arabska, powidon K25, makrogol 6000, sacharoza, szelak, tlenek lekki magnezu, karmeloza sodowa, czerwień koszenilowa (E 124), żółcień chinolinowa (E 104), dwutlenek tytanu dwutlenek E171, wosk Carnauba.
Dawkowanie leku Colchicum Dispert ustalane jest indywidualnie. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Tabletkę drażowaną należy połknąć w całości, popijając wodą. Tabletek nie należy łamać ani dzielić.
Standardowo w leczeniu ostrych napadów dny moczanowej podaje się:
dawkę początkową na poziomie 2 tabletek drażowanych;
po upływie godziny podaje się dodatkowo 1-2 tabletki drażowane;
możliwe jest kontynuowanie leczenia aż do ustąpienia bólu w dawce 1-2 tabletki na dobę;
w trakcie doby nie wolno przyjmować więcej niż 3-4 tabletek.
Profilaktyka ostrych napadów dny moczanowej podczas rozpoczynania leczenia preparatami moczopędnymi to:
1 tabletka drażowana 1-2 razy na dobę.
O długości trwania terapii decyduje lekarz prowadzący. Określi to na podstawie częstości występowania napadów, czasu trwania choroby oraz obecności i rozmiarów guzków moczanowych. U pacjentów w podeszłym wieku, z ciężkim zaburzeniem czynności nerek oraz z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby może dojść do konieczności dostosowania dawki do indywidualnych predyspozycji organizmu. Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów z łagodnym do umiarkowanego zaburzeniem czynności wątroby, jednak pacjent taki wymaga kontrolowania pracy wątroby.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Colchicum Dispert. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej. W przypadku zastosowania większej dawki leku Colchicum Dispert należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jeżeli u pacjenta konieczne jest powtarzanie leczenia, należy rozważyć zastosowanie terapii alternatywnej.
Przeciwwskazane jest stosowanie leku Colchicum Dispert u kobiet w ciąży lub planujących ciążę, ponieważ może to powodować zagrożenie dla nienarodzonego dziecka oraz dla matki. Substancja czynna przenika do mleka matki. W związku z tym nie wolno podawać leku Colchicum Dispert u kobiet w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, to zaleca się przerwanie karmienia piersią ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
Podczas prowadzenia terapii lekiem Colchicum Dispert mogą pojawiać się skutki uboczne. Ich rodzaje oraz nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu i stanu zdrowia pacjenta. Jeżeli podczas wystąpią poważne działania niepożądane, to należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Dotychczas odnotowywano takie objawy niepożądane jak m.in.:
wymioty;
nudności;
bóle brzucha;
skurcze brzucha;
biegunka;
choroby komórek krwi;
wzrost stężenia kinazy kreatynowej we krwi;
zaburzenia pracy nerek;
zaburzenia funkcji szpiku kostnego: anemia aplastyczna, anemia hemolityczna;
utrata włosów;
choroby paznokci;
zmiany aktywności enzymów wątrobowych;
osłabienie i ból mięśni;
rozpad mięśni (rabdomioliza);
plamica (purpurowa wysypka skórna);
pokrzywka;
znaczne zmniejszenie ilości białych krwinek (agranulocytoza);
brak lub obniżona ilość plemników w nasieniu;
rumień;
obrzęk;
wysypka skórna ze świądem;
zawroty głowy;
nadwrażliwość;
nautropatia.
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Colchicum Dispert należy skonsultować się z lekarzem. Istnieją określone przeciwwskazania do przyjmowania tabletek Colchicum Dispert. Należą do nich:
uczulenie na kolchicynę lub jakikolwiek inny składnik preparatu;
ciężkie choroby wątroby;
ciężkie uszkodzenie nerek (w tym u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek);
ciężkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe;
poddawanie hemodializie;
ciążą lub planowanie ciąży;
okres karmienia piersią.
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować ostrożność. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których występują:
problemy z sercem, wątrobą, nerkami lub układem pokarmowym;
choroby krwi.
Do tego ostrożności wymagają pacjenci w przypadku jednoczesnego stosowania leku Colchicum Dispert oraz cyklosporyny lub antybiotyków z grupy makrolidów. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Lekarz powinien wiedzieć o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Pacjent musi go o wszystkim poinformować. Kolchicyna może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
antybiotyki z grupy makrolidów (np.: klarytromycyna, erytromycyna);
statyny zmniejszające stężenie cholesterolu (np.: lowastatyna, simwastatyna);
cyklosporyna;
cymetydyna (lek stosowany w leczeniu wrzodów trawiennych).
O możliwości łączenia wybranych leków decyduje lekarz prowadzący. Niekontrolowane łączenie leków może zwiększyć ryzyko skumulowania toksyczności kolchicyny i wystąpienia działań niepożądanych. Ponadto należy unikać nadmiernego spożywania soku grejpfrutowego w ilości litra i więcej dziennie. Podczas leczenia lekiem Colchicum Dispert może dojść do zaburzenia wchłaniania witaminy B12. Warto skonsultować z lekarzem potrzebę jej suplementacji.
Colchicum Dispert — jak długo stosować?
Po jakim czasie zaczyna działać Colchicum Dispert?