Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Preparat medyczny Clindamycin mip 600 to związek chemiczny, który swoje działanie opiera na klindamycynie. Lek charakteryzuje się szerokim działaniem, dlatego może być stosowany przy różnego typu dolegliwościach.

Clindamycin mip 600 mg to lek, który należy do grupy półsyntetycznych antybiotyków wykorzystywanych w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jak sama nazwa wskazuje, substancją czynną zawartą w preparacie jest klindamycyna. Głównym zadaniem leku jest hamowanie biosyntezy białka, do którego dochodzi w komórkach bakteryjnych. Ze względu na swoje działanie i możliwość występowania skutków ubocznych, preparat jest dostępny tylko na receptę. Sprawdźmy jego skład, sposób dawkowania, dostępne postaci leku, wskazania do zastosowania, przeciwwskazania i ewentualne działania niepożądane.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

zakażenia bakteryjne

Postać:

tabletki powlekane, roztwór

Dawka:

150 mg; 300 mg; 600 mg

Substancja czynna:

klindamycyna

Ulotka do pobrania

Clindamycin-MIP 300 mg/600 mg - ulotka

Ulotka do pobrania

Clindamycin-MIP 150 mg - ulotka

Czym jest i jak działa Clindamycin mip 600?

Preparat medyczny Clindamycin mip 600 to związek chemiczny, który swoje działanie opiera na klindamycynie. Zalicza się ona do półsyntetycznych antybiotyków z grupy linkozamidów. Lek charakteryzuje się szerokim działaniem, dlatego może być stosowany przy różnego typu dolegliwościach. Preparat jest dostępny w aptece w dwóch postaciach:

  • tabletek powlekanych (Clindamycin mip 600 mg 16 tabletek);

  • roztworu do robienia infuzji i wstrzykiwań.

Lek dostępny jest na receptę, którą pacjent może uzyskać również podczas konsultacji zdalnej i korzystania z profesjonalnej usługi recepty online.

Działanie

Zastosowanie leku sprawia, że klindamycyna hamuje biosyntezę białka w komórkach bakteryjnych. Substancja ta wiąże się bezpośrednio z podjednostką rybosomalną w bakterii, dzięki czemu zaburza jej prawidłowe działanie. Wzrost bakterii w organizmie człowieka jest zahamowany, jednak lek nie ma właściwości, które pozwalają na zabicie bakterii. Właśnie dlatego Clindamycin mip 600 uznawany jest za antybiotyk bakteriostatyczny.

Na jakie bakterie skutecznie działa preparat?

Badania kliniczne i laboratoryjne dowodzą, że lek Clindamycin mip 600 ma szerokie działanie. Dzięki temu stosuje się do na zakażenia bakteryjne spowodowane m.in.: bakteriami tlenowymi oraz bakteriami gram dodatnimi. Ponadto zauważono skuteczne działanie środka na niektóre schorzenia wywoływane przez pierwotniaki.

Pełen skład leku Clindamycin mip 600 mg

W jednej tabletce powlekanej Clindamycin mip 600 znajduje się 600 mg klindamycyny. Ponadto jako substancje pomocnicze występują w niej: stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna, talk, krospowidon, mannitol, krzemionka koloidalna bezwodna, makrogol, dwutlenek tytanu oraz eudragit.

Przyjmowanie i dawkowanie preparatu

Stosowanie leku i zalecane dawki różnią się w zależności od indywidualnych wskazań lekarza. W aptece dostępne są również tabletki z zawartością 150 mg i 300 mg substancji czynnej. W tym tekście skupimy się jednak na przyjmowaniu i dawkowaniu preparatu, który zawiera 600 mg klindamycyny. Lek ten rekomendowany jest u osób powyżej 14. roku życia. Dobowa dawka rekomendowana przez lekarza mieści się w przedziale 600 mg - 1,8 g klindamycyny.

Pacjent lek powinien przyjmować w 3 lub 4 dawkach podzielonych w trakcie doby. Jeżeli substancja czynna przyjmowana jest przez dzieci poniżej 14. roku życia, to rekomenduje się mniejsze dawki oraz zwiększenie kontroli lekarskiej. Lek w postaci doustnej należy popić płynem, najlepiej wodą.

Dawkowanie preparatu będzie zmienione w przypadku pacjentów z grup podwyższonego ryzyka. Zalicza się do nich osoby z niewydolnością nerek, niewydolnością wątroby oraz w trakcie hemodializy.

W innych przypadkach lekarz również może zdecydować się na terapię mniejszą zawartością substancji czynnej, jednak pacjent we własnym zakresie nie może postawić na zmniejszenie dawki i modyfikacje w tym zakresie.

Zakażenia dolnych dróg oddechowych i inne powody do stosowania leku

Lekarze przepisują Clindamycin mip 600 mg w różnych przypadkach. Preparat swoją uniwersalność zawdzięcza przede wszystkim szerokiemu spektrum działania. Do podstawowych wskazań do zastosowania terapii z wykorzystaniem tego antybiotyku zaliczane są zakażenia wywołane szczepami wrażliwymi na klindamycynę, w tym:

  • zakażenia dolnych dróg oddechowych;

  • zakażenia kości i stawów (np. zapalenie wielostawowe);

  • odzębowe zapalenia kości szczęki;

  • zakażenia w obrębie zębów;

  • zakażenia w obrębie jamy brzusznej;

  • zakażenia ucha, nosa oraz gardła;

  • zakażenia skóry;

  • zakażenia tkanek miękkich;

  • zakażenia w obrębie miednicy i żeńskich narządów płciowych;

  • płonica.

Oczywiście dotyczy to przede wszystkim leczenia zakażeń, które wywoływane są przez szczepy bakterii charakteryzujące się wrażliwością na klindamycynę. W przypadku nadkażenia opornymi bakteriami i nadmiernego rozwoju opornych bakterii, należy rozważyć inne preparaty medyczne.

W przypadku ciężkiego zakażenia zaleca się postać dożylną

Jeżeli pacjent boryka się z ciężkim zakażeniem bakteryjnym, to wówczas rekomenduje się przyjęcie preparatu w postaci dożylnej zamiast doustnej. Gwarantuje to szybsze działanie klindamycyny w organizmie oraz pozwala jeszcze szybciej uporać się z problemem zdrowotnym.

Kiedy nie stosować leku?

Każdy lek niewłaściwie stosowany może powodować działania niepożądane. Ponadto klindamycyny może wywoływać reakcje alergiczne w określonych grupach podwyższonego ryzyka. Leku nie powinno się stosować u osób, u których w przeszłości odnotowano występowanie reakcji alergicznych na substancję czynną, jakąkolwiek substancję pomocniczą lub inne antybiotyki z tej grupy. Przyjęcie leku może powodować ciężkie reakcje anafilaktyczne.

Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić w trakcie terapii u osób, które cierpią na:

  • zaburzenia czynności wątroby;

  • choroby żołądka i jelit (np. wcześniejsze zapalenie jelita grubego)

  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.

Należy również rozważyć zasadność podawania leku u kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią.

Leku nie stosuje się m.in. w leczeniu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Wielokrotne stosowanie klindamycyny jako substancji czynnej, może prowadzić do kolejnych zakażeń i nadmiernego rozwoju opornych bakterii, a także występowania innych chorób dodatkowych. Należy wprowadzić w razie konieczności odpowiednie leczenie objawowe. Ponadto w takim przypadku u pacjenta powinna być przeprowadzana okresowa kontrola obrazu krwi, czynności nerek oraz czynności wątroby.

Preparat może powodować występowanie działań niepożądanych

Jak każdy lek, Clindamycin mip 600 mg również może wywoływać skutki uboczne. Wystąpienie następujących działań niepożądanych jest zależne od indywidualnych predyspozycji pacjenta, a także jego aktualnego stanu zdrowia.

Do możliwych skutków ubocznych zaliczane są:

  • zapalenie pochwy;

  • zapalenie błony śluzowej jamy ustnej;

  • zapalenia przełyku;

  • zapalenie błony śluzowej przełyku;

  • możliwe reakcje nadwrażliwości;

  • bóle brzucha;

  • rzekomobłoniaste zapalenie jelit (bardzo rzadko);

  • hamowanie przewodzenia nerwowo mięśniowego;

  • dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (np. wymioty, nudności);

  • problemy skórne (np. pęcherzowe zapalenie skóry);

  • zmniejszenie liczby granulocytów obojętnochłonnych;

  • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Jeżeli wystąpią pierwsze objawy którejkolwiek z chorób sygnalizujących działania niepożądane, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Należy wówczas odstawić lek.

Clindamycin mip 600 mg a ciążą i okres karmienia piersią

Przyjmowanie każdego produktu leczniczego w okresie ciąży powinno być prowadzone bardzo rozważnie i pod kontrolą lekarską. W badaniach laboratoryjnych i klinicznych nie wykryto teratogennego działania leku, jednak nie oznacza to, że można stosować go bez żadnych obaw. Ostateczną decyzję w tym zakresie powinien podjąć lekarz, jednak na terapię z klindamycyną decyduje się tylko wtedy, gdy uzna to za absolutnie konieczne.

Substancja czynna ma zdolność przenikania do mleka matki i może powodować nadwrażliwość u karmionego dziecka. Objawia się to m.in. zakażeniem drożdżakami oraz biegunką. W związku z tym, w trakcie terapii rekomenduje się zaprzestania karmienia piersią i odciąganie nadmiaru pokarmu laktatorem, a następnie utylizowanie go.

Czy lek wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Działanie substancji czynnej klindamycyny nie ma negatywnego wpływu na zdolność pacjenta w zakresie prowadzenia pojazdów. Jeżeli jednak w trakcie terapii poczujesz się słabo lub wystąpią u Ciebie niepokojące działania niepożądane, to należy zrezygnować z prowadzenia auta.

Interakcje z innymi lekami

Clindamycin ma zdolność do wchodzenia w interakcję z innymi lekami. Leku nie można stosować m.in. równolegle do antybiotyków makrolidowych, ponieważ mają działanie antagonistyczne. Ponadto leku nie stosuje się również w okresie okołozabiegowym, ponieważ zwiększa to ryzyko komplikacji operacji, a w skrajnych przypadkach może powodować również zagrożenie dla życia pacjenta.

Preparat obniża również skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych, dlatego w trakcie terapii należy zachować szczególną ostrożność w trakcie seksu i w miarę możliwości stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatyw.

Lek nie powinien być stosowany również wtedy, gdy pacjent bierze leki hamujące perystaltykę jelit.

Clindamycin mip 600 - recepta online

Proponujemy Wam profesjonalną usługę zdalnej konsultacji medycznej w ramach recepty online. Polega to na opisaniu swoich objawów w dedykowanym formularzu medycznym, a także wskazaniu na dotychczasową historię leczenia. Po opłaceniu konsultacji lekarz sprawdzi Twoje zgłoszenie i w razie uzasadnienia medycznego wystawi e-receptę na zakup odpowiedniego leku. W trakcie recepty online może zostać wystawiona e-recepta na Clindamycin mip 600.

Dlaczego recepta online to wygodny wybór?

Korzystając z naszej usługi recepty online, nie musisz udawać się do poradni stacjonarnej lub długo czekać na wizytę. To doskonały wybór dla osób, które zmagają się z brakiem dostępności specjalistów oraz zależy im na czasie. Receptę online rekomendujemy również osobom przebywającym na wyjazdach i niemającym możliwości skorzystania z tradycyjnej opieki zdrowotnej, a także chorym i mającym problemy z poruszaniem się. Dzięki nam odbędziesz zdalną konsultację medyczną wprost z domu i szybko zrealizujesz e-receptę na wybrane leki.

Kup leki w dowolnej aptece

E-recepta otrzymana podczas zdalnej konsultacji medycznej może być zrealizowana w dowolnej aptece. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu z zakupem medykamentów, a w Twoim imieniu mogą to zrobić również Twoi bliscy. To kolejne ułatwienie dla naszych pacjentów. Zapraszamy do skorzystania z usługi recepty online i szybkiego poradzenia sobie z problemami zdrowotnymi.

W trakcie przyjmowania leku stosuj się do rekomendacji lekarskiej. Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację