Cinie
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zapraszamy do zapoznania się z opisem medycznym leku Cinie, jego składem i mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania oraz ewentualnymi skutkami ubocznymi.
Lek Cinie to skuteczny lek przeciwbólowy, który należy do grupy preparatów przeciwmigrenowych. Dostępny jest w postaci tabletek powlekanych. Substancja czynna leku Cinie to sumatryptan. Jest on agonistą receptora 5-HT1. Środek dostępny jest w wariantach o stężeniu 50 mg i 100 mg substancji czynnej. Ze względu na swój skład i działanie, preparat ten dostępny jest w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę. O konieczności jego zastosowania decyduje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonych badań.
Preparat Cinie stosuje się przede wszystkim podczas leczenia ostrych napadów migreny z aurą lub bez aury. Mianem aury określa się takie objawy przepowiadające jak: błyski świetlne, gwiazdki, fale, linie i inne zaburzenia widzenia.
Środek aktywny szybko wchłania się do organizmu i powoduje skurcz naczyń odchodzących tętnicy szyjnej. To one odpowiadają za dostarczanie krwi do tkanek zewnątrz- i wewnątrzczaszkowych. Efektem tego działania jest łagodzenie bólu migrenowego głowy, który jest charakterystyczny i silny.
Ostateczna cena leku Cinie zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami refundacyjnymi środek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego. Oznacza to, że pacjent musi pokryć całkowity koszt zakupu preparatu w aptece. Uśrednione ceny leku Cinie prezentują się następująco:
Obecnie na rynku dostępne są leki, które klasyfikowane są jako zamienniki Cinie lub preparaty o podobnym działaniu. Wśród nich znajdują się: Sumatriptan Medical Valley, Dolorstad, ApoMigra, Frimig, Imigran, Migtan, Sumamigren, Sumatriptan Sun czy Sumigra. O konieczności zastosowania dowolnego z tych preparatów decyduje lekarz prowadzący. Pod uwagę bierze indywidualne predyspozycje organizmu pacjenta, aby zadbać o najwyższy standard bezpieczeństwa przyjmowania środków farmakologicznych.
Substancją czynną leku Cinie jest sumatryptan w postaci bursztynianu. Ponadto tabletki Cinie 50 mg zawierają takie składniki jak: laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, tlenek żelaza czerwony E172. W tabletkach Cinie 100 mg znajdują się takie substancje pomocnicze jak: laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu.
Lek Cinie powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie zaleca się stosowania leku we własnym zakresie, ponieważ może on powodować niepokojące skutki uboczne. Ponadto nie należy przyjmować leku Cinie profilaktycznie, zanim nastąpi atak migreny. Preparat ten przeznaczony jest do stosowania w leczeniu, gdy pojawi się już ból migrenowy. Wówczas lek Cinie należy przyjąć tak szybko, jak to możliwe. Tempo przyjęcia środka nie wpływa na jego skuteczność.
Standardowa zalecana dawka leku Cinie u osób dorosłych to 50 mg. Zdarza się jednak, że nie wykazuje ona pożądanego działania terapeutycznego. Wówczas niezbędne jest podanie dawki 100 mg. W sytuacji, gdy przyjęcie tabletki nie spowoduje szybkiego ustąpienia objawów, nie należy przyjmować kolejnej tabletki w ramach jednego napadu. Jeżeli jednak objawy ustąpią, a z czasem nawrócą, to możliwe jest przyjęcie kolejnej dawki. Wtedy należy odczekać co najmniej dwie godziny. Maksymalna dawka dobowa leku to 300 mg.
Dawkowanie ustala lekarz prowadzący. Jeżeli u pacjenta występuje choroba serca, znacząco podwyższone ciśnienie tętnicze lub inne przeciwwskazania, to nie należy stosować leku Cinie. Niezbędne może być zastosowanie innego środka farmakologicznego.
Podczas stosowania leku Cinie mogą występować działania niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane, to należy skontaktować się z lekarzem. Ponadto natychmiastowego kontaktu wymagają takie objawy jak: skórne reakcje alergiczne i anafilaksja.
Inne odnotowywane skutki uboczne to m.in.:
Wszystkie odnotowane działania niepożądane zostały wypisane na ulotce dołączonej do opakowania. Każdy pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać, zanim rozpocznie się leczenie migreny lekiem Cinie.
Lek Cinie powinien być stosowany bardzo odpowiedzialnie i pod kontrolą lekarza. Istnieją określone przeciwwskazania do przyjmowania tego preparatu. Podstawowe jest uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku. Ponadto lek nie powinien być przyjmowany przez pacjentów, u których występują takie stany jak:
Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie leku Cinie z takimi środkami jak:
Poza przeciwwskazaniami występują stany, w których należy zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku Cinie. Dotyczy to pacjentów, u których stwierdzono takie stany jak:
Ostrożności wymaga też przyjmowanie różnego rodzaju leków. Należą do nich m.in.: inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), silny lek przeciwbólowy zawierający buprenorfinę.
Pacjent ma obowiązek poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lekach. Jeżeli lekarz w niedalekiej przeszłości przyjmował leki, to również powinien o nich powiedzieć. Jest to związane z tym, że preparat Cinie może wchodzić z nimi w interakcję i wzajemnie zmieniać swoje działanie.
Przed przyjęciem leku Cinie należy skonsultować z lekarzem możliwość jednoczesnego stosowania takich środków jak:
Wszystkie te substancje wymienione zostały na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać przed rozpoczęciem leczenia.