Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Betaserc to preparat klasyfikowany jako analog histaminy. To lek w postaci tabletek stosowany w leczeniu choroby Meniere'a oraz w objawowym leczeniu zawrotów głowy pochodzenia przedsionkowego.

Dostępny jest tylko na receptę i powinien być przyjmowany bardzo odpowiedzialnie. Stosuje się go tylko u osób dorosłych.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

choroba Meniere'a, leczenie objawowe zawrotów głowy pochodzenia przedsionkowego

Postać:

tabletki

Dawka:

8 mg i 24 mg

Substancja czynna:

betahistyna w postaci dichlorowodorku

Betaserc — jak działa, dla kogo jest przeznaczony?

Lek Betaserc stosowany jest przede wszystkim w leczeniu Choroby Meniere'a charakteryzującej się następującymi objawami:

 • postępująca utrata słuchu;
 • zawroty głowy z nudnościami, wymiotami;
 • szumy uszne.

Ponadto stosuje się go również w objawowym leczeniu zawrotów głowy pochodzenia przedsionkowego. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.

Substancją czynną preparatu jest betahistyna. Mechanizm działania betahistyny polega na wpływaniu na układ histaminowy pacjenta. Polega to m.in. na blokowaniu presynaptycznych receptorów histaminowych H3 w układzie nerwowym oraz jednoczesnej stymulacji receptorów histaminowych H1. Efektem tego jest zwiększenie wydzielania histaminy w zakończeniach nerwowych.

Podczas stosowania leku Betaserc obserwuje się także poprawę przepływu krwi w uchu wewnętrznym, co prowadzi do obniżenia ciśnienia. Substancja czynna wchłania się szybko z przewodu pokarmowego.

Betaserc — cena, refundacja

Cena leku Betaserc zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Uśrednione ceny tabletek Betaserc prezentują się następująco:

 • Betaserc 8 mg (30 tabletek) - 28,50 PLN;
 • Betaserc 8 mg (100 tabletek) - 63,50 PLN;
 • Betaserc 24 mg (20 tabletek) - 45,90 PLN;
 • Betaserc 24 mg (50 tabletek) - 52,50 PLN;
 • Betaserc 24 mg (60 tabletek) - 51,90 PLN;
 • Betaserc 24 mg (120 tabletek) - 90,50 PLN.

Betaserc — zamienniki lub podobne leki

Na rynku znajdują się leki o podobnym działaniu do Betaserc i z taką samą substancją czynną w tej samej postaci. Należą do nich m.in.: Betanil Forte, Betahistyna Bluefish, Betagistine Dihydrochloride Accord, Apobetina, Polvertic, avistina, Histigen i Vestibo. Decyzję o zastosowaniu wybranego z nich podejmuje lekarz prowadzący.

Betaserc — skład leku

W każdej tabletce znajduje się betahistyna w postaci dichlorowodorku. Substancje pomocnicze leku to: mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, kwas cytrynowy jednowodny i talk.

Betaserc — jak stosować?

Tabletki Betaserc należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli występują jakiekolwiek wątpliwości, to przed pierwszym zażyciem leku Betaserc warto ponownie się skontaktować. Dawkę należy ustalać indywidualnie na podstawie stanu zdrowotnego i reakcji pacjenta. Tabletki połyka się w całości i popija wodą. Można przyjmować je niezależnie od posiłków.

Standardowa zalecana dawka to jedna tabletka 24 mg dwa razy na dobę. Jeżeli jest to niewystarczające, to lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki. Najlepsze wyniki terapeutyczne uzyskuje się przy stosowaniu tabletek codziennie o tej samej porze. Nie wolno przyjmować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to korzystnie na skuteczność terapii i może powodować niepokojące objawy związane z przedawkowaniem substancji czynnej.

Betaserc — stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia

Na ten moment nie ma dostatecznych danych na temat stosowania leku Betaserc u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. W związku z tym nie należy zażywać leku Betaserc w tej grupie pacjentek. Jeżeli lekarz zdecyduje inaczej, to w przypadku podawania leku u kobiet w ciąży korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.

Przyjmowanie leku Betaserc nie jest wskazane również w przypadku kobiet w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, to na czas trwania terapii i od razu po niej należy zaprzestać karmienia dziecka mlekiem matki ze względów bezpieczeństwa.

Betaserc — możliwe działania niepożądane

Podczas stosowania leku Betaserc mogą pojawiać się działania niepożądane. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu, jeżeli wystąpią reakcje nadwrażliwości z takimi objawami jak:

 • obrzęk twarzy, ust, szyi i języka;
 • obniżenie ciśnienia krwi;
 • trudności w oddychaniu;
 • utrata świadomości;
 • stan zapalny skór ze świądem;
 • czerwona lub grudkowata wysypka skórna.

Inne obserwowane skutki uboczne to m.in.:

 • zaburzenia trawienia;
 • nudności;
 • bóle głowy;
 • łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe (wzdęcia i gazy, bóle żołądka, wymioty, bóle jelit).

Jeżeli w Twojej sytuacji wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, to należy poinformować o tym lekarza. Przed zastosowaniem leku Betaserc należy dokładnie zapoznać się z jego ulotką.

Betaserc — ważne przed zastosowaniem leku: przeciwwskazania, środki ostrożności

Przyjmowanie preparatu jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub jakikolwiek z pozostałych składników leku Betaserc. Ponadto przeciwwskazaniem jest sytuacja, w której lekarz stwierdził występowanie guza rdzenia nadnerczy (guz chromochłonny nadnerczy).

W przypadku przyjmowania leku Betaserc należy zachować ostrożność. Każdy przypadek powinien być indywidualnie rozpatrywany przez lekarza pod kątem bezpieczeństwa stosowania środka oraz jego skuteczności terapeutycznej. Szczególnej uwagi wymagają pacjenci, u których występują lub występowały:

 • astma oskrzelowa;
 • wrzody żołądka.

Ponadto lek nie jest przeznaczony do stosowania u pacjentów poniżej 18. roku życia ze względu na brak dostatecznych informacji na temat bezpieczeństwa terapii z Betaserc w tej grupie pacjentów.

Betaserc — interakcje z innymi lekami

Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości środkach farmakologicznych, w tym tych dostępnych bez recepty. Jest to związane z tym, że betahistyna może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. W szczególności należy poinformować lekarza o takich preparatach jak:

 • inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) - stosowane w leczeniu choroby Parkinsona i depresji;
 • leki przeciwhistaminowe.

Informacje w tym zakresie znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Nie należy przyjmować leku Betaserc bez zapoznania się z ulotką.

Betaserc — przechowywanie

Lek Betaserc należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci w temperaturze poniżej 25°C. Rekomenduje się trzymanie tabletek w oryginalnym opakowaniu oraz zabezpieczenie ich przed światłem. Przeciwwskazane jest przyjmowanie leku po upływie terminu ważności znajdującego się na pudełku.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Lek Betaserc jest przeznaczony do długotrwałej terapii, która może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Pamiętaj, że o czasie trwania leczenia decyduje lekarz, nigdy samodzielnie nie podejmuj takiej decyzji.
Po podaniu doustnym lek Betaserc osiąga maksymalne stężenie we krwi po około jednej godzinie. Pierwsza poprawa następuje po kilku dniach lub tygodniach, a właściwe efekty terapeutyczne widoczne są po 2-3 miesiącach regularnej terapii lekiem.
Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas terapii lekiem Betaserc. Niektóre składniki mogą wchodzić w interakcję z alkoholem, wpływać na bezpieczeństwo pacjenta i skuteczność leczenia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację