Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Aerozol do nosa Avamys zawiera w swoim składzie flutykazon, który jest kortykosteroidem. Lek charakteryzuje się miejscowym działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Dostępny jest tylko na receptę. Stosuje się go w leczeniu objawów alergicznego zapalenia nosa. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6. roku życia.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

alergiczne zapalenia błony śluzowej nosa, alergia

Postać:

aerozol do nosa, zawiesina

Dawka:

27,5 mcg/dawka

Substancja czynna:

flutykazon w postaci furoinianu

Avamys — działanie, przeznaczenie

Za działanie leku Avamys odpowiada flutykazon. To syntetyczny kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Stosuje się go miejscowo do nosa. Ze względu na swój skład i działanie preparat Avamys dostępny jest tylko na receptę. Stosuje się go u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6. roku życia. Flutykazon działa miejscowo, łagodząc objawy alergiczne, w tym przede wszystkim: wyciek z nosa, kichanie, obrzęk, uczucie zatkanego nos, świąd, pieczenie, zaczerwienienie oczu, łzawienie i świąd błon śluzowych nosa. Mechanizm działania leku polega na hamowaniu procesu zapalnego oraz zmniejszaniu podrażnienie i obrzęku. Jest to możliwe, dzięki wybiórczemu hamowaniu lub pobudzaniu ekspresji genów odpowiadających za proces zapalny.

Podstawowe wskazanie medyczne do stosowania preparatu Avamys to leczenie objawów alergicznego zapalenia nosa. Mogą być spowodowane przez różne alergeny, w tym m.in.: pyłki traw i drzew (katar sienny), sierść zwierząt, grzyby czy kurz domowy. Lek stosuje się zarówno przy sezonowym, jak i całorocznym zapaleniu nosa. Powinno się go przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Avamys — ile kosztuje? Czy jest refundowany?

Uśredniona cena leku to:

  • Avamys (aerozol do nosa, zawiesina, 120 dawek) - 46,95 PLN.

Cena leku Avamys zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Aerozol do nosa dostępny jest tylko w jednym wariancie opakowania. Zawiera on 120 dawek po 27,5 µg/dawkę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Avamys nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta.

Avamys — zamienniki lub podobne leki

Na ten moment nie ma zamiennika dla leku Avamys. Do podobnych leków z inną substancją czynną należą m.in.: Nesacort, Rhinocort i Nasonex. Decyzję o wdrożeniu środka w leczeniu alergii podejmuje lekarz prowadzący.

Avamys — pełny skład leku

Podstawowym składnikiem leku Avamys jest flutykazon w postaci furoinianu. Pozostałe substancje pomocnicze to: celuloza dyspersyjna, glukoza bezwodna, chlorek benzalkoniowy, polisorbat 80, edetynian disodu i woda oczyszczona.

Avamys — jak dawkować?

Stosowanie leku Avamys powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. Dotyczy to m.in. rekomendowanego dawkowania. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku, ponieważ nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane ze zbyt silnym miejscowym działaniem leku.

Preparat stosuje się raz na dobę i powinno się to robić o tej samej porze dnia, aby zwiększyć jego skuteczność i spowodować zmniejszenie nasilenia objawów przez całą dobę. Czas trwania leczenia ustalany jest przez lekarza.

W przypadku osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia standardowe dawkowanie to:

  • dawka początkowa w postaci dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę;
  • po uzyskaniu odpowiedniego opanowania objawów dawkę należy zmniejszyć do 1 dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę.

W przypadku dzieci w wieku 6-11 lat standardowe dawkowanie to:

  • dawka początkowa w postaci jednej dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz;
  • w przypadku nasilenia się objawów, lekarz może zwiększyć dawkę dwukrotnie, a gdy uzyska się skuteczną kontrolę objawów, wrócić do dawki początkowej.

Osiągnięcie maksymalnego działania terapeutycznego trwa nawet do kilku dni od podania pierwszej dawki. Regularne stosowanie preparatu ma znaczenie dla skuteczności leku Avamys. Podczas aplikacji środka należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie dostał się on do oczu. Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów w podeszłym wieku, u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby oraz pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Avamys — stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia

Nie powinno się stosować leku Avamys u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Lekarz może zalecić przyjmowanie preparatu przez kobietę w ciąży, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.

Również u kobiet w okresie karmienia piersią lekarz może przepisać lek Avamys, jeżeli jest to konieczne i uzasadnione. Wówczas ze względów bezpieczeństwa warto przerwać karmienie, aby zredukować ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych ze strony dziecka.

Avamys — możliwe skutki uboczne

Podczas stosowania leku Avamys mogą występować skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku, jeżeli wystąpi ciężka reakcja alergiczna, w tym objawy takie jak: nagłe osłabienie lub oszołomienie, zaczerwienienie skóry, wysypki skórne, opuchnięcie twarzy, świszczący oddech, kaszel lub trudności w oddychaniu.

Ponadto dotychczas odnotowywano takie skutki uboczne jak m.in.:

  • owrzodzenie błony śluzowej nosa;
  • krwawienie z nosa;
  • ból głowy;
  • tkliwość i suchość błony śluzowej nosa;
  • pieczenie;
  • ból;
  • podrażnienie;
  • małe otwory (perforacje) w przegrodzie wewnątrz nosa;
  • zaburzenia widzenia (np. nieostre widzenie);
  • spowolnienie wzrostu u dzieci.

Wszystkie potencjalne skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie niepokojące symptomy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Avamys — przeciwwskazania, środki ostrożności

Dla bezpieczeństwa stosowania preparatu Avamys warto dokładnie skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Przeciwwskazane jest przyjmowanie leku w przypadku uczulenia na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik. Środek Avamys nie jest też przeznaczony dla dzieci poniżej 6. roku życia.

Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować ostrożność. Podczas długotrwałego i regularnego stosowania preparatu mogą wystąpić takie skutki jak m.in.:

  • spowolnienie wzrostu u dzieci;
  • choroby oczu takie jak: jaskra (zwiększenie ciśnienia w oku) lub zaćma (zmętnienie soczewki oka).

Właśnie dlatego pacjent przyjmujący lek długotrwale powinien poddawać się regularnym kontrolom lekarskim. Jednocześnie lek ten nie powinien wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów przez pacjenta. Jeżeli jedna po jego zażyciu nie czujesz się komfortowo, to zrezygnuj z tej aktywności.

Avamys — interakcje z innymi lekami

Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że Avamys może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę zwraca się na takie środki farmakologiczne jak:

  • leki stosowane w astmie;
  • steroidy w kremach;
  • steroidy w tabletkach lub we wstrzyknięciach;
  • ketokonazol stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych;
  • leki stosowane w leczeniu HIV (np.: kobicystat, rytonawir);
  • inne aerozole donosowe zawierające steroidy.

O możliwości jednoczesnego stosowania wybranych preparatów decyduje lekarz prowadzący, który bierze pod uwagę skuteczność prowadzenia terapii i bezpieczeństwo pacjenta.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Nie. Lek Avamys dostępny jest tylko na podstawie ważnej recepty.
Po otwarciu lek Avamys należy zużyć w ciągu dwóch miesięcy i przechowywać go w pozycji pionowej w temperaturze pokojowej.
Nie ma zamiennika dla leku Avamys.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację