Aulin
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wskazany jest w leczeniu objawowym dolegliwości bólowych, w tym m.in. bolesnego miesiączkowania u kobiet. Aulin stosuje się u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
bolesne miesiączkowanie, leczenie objawowe dolegliwości bólowych |
Postać: |
tabletki lub granulat do sporządzania zawiesiny doustnej |
Dawka: |
100 mg |
Substancja czynna: |
nimesulid |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Aulin to niesteroidowy lek przeciwzapalny. Za jego działanie odpowiada substancja czynna nimesulid. Wykazuje ona ogólne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Po dostaniu się do organizmu nimesulid odpowiada za hamowanie aktywności cyklooksygenaz, które biorą udział w powstawaniu prostaglandyn. Te ostatnie pełnią ważną funkcję w rozwoju stanu zapalnego. Po zażyciu leku Aulin redukowane są objawy stanu zapalnego. Jednocześnie preparat ten nie zwalcza szkodliwych drobnoustrojów.
Lek dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Można nabyć go w postaci tabletek oraz granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej. W obu wariantach dawka leku Aulin to 100 mg. Przyjmowanie leku Aulin wskazane jest w objawowym leczeniu bólu w tym m.in.:
O zasadności jego zastosowania w terapii decyduje lekarz prowadzący. Pacjent powinien postępować zgodnie z jego zaleceniami.
Cena leku Aulin zależy od wybranej postaci i wariantu opakowania, a także stopnia refundacji. Koszt zakupu preparatu w ramach pełnej odpłatności to:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten podlega całościowej lub częściowej refundacji. Za darmo otrzymują go pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji refundacyjnej. Pozostali pacjenci kupują go w ramach częściowej odpłatności i wówczas cena wynosi:
Jako zamienniki leku Aulin traktowane są wybrane preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wśród nich wymienia się m.in.: Digavar, Minesulin i Movalis. Podobnymi lekami są m.in.: Nimesil i Aulindol.
Dawkowanie leku Aulin ustalane jest indywidualnie w zależności od wskazania medycznego i predyspozycji organizmu pacjenta. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości warto ponownie się z nim skonsultować. Obie postaci prepartu Aulin przeznaczone są do stosowania doustnego. Nie wolno przyjmować większej niż zalecana dawki leku Aulin, ponieważ nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej.
Standardowe dawkowanie u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia wynosi 100 mg substancji czynnej dwa razy na dobę, co daje dwie tabletki lub dwie saszetki leku na dobę. Rekomenduje się przyjmowanie leku Aulin po posiłkach. U pacjentów w podeszłym wieku oraz z zaburzeniami czynności nerek nie ma konieczności modyfikacji dawkowania. Terapia nie powinna trwać dłużej niż 15 dni w nieprzerwanym cyklu leczenia. O długości przyjmowania preparatu Aulin decyduje lekarz prowadzący.
Przeciwwskazane jest stosowanie leku Aulin w ostatnim trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu preparatu w dwóch pierwszych trymestrach ciąży, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Jeżeli lek wskazany jest u kobiety w okresie laktacji, to niezwłocznie musi ona przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Substancja czynna przenika do mleka matki i może powodować groźne skutki uboczne ze strony dziecka.
Podczas terapii z preparatem Aulin mogą pojawiać się działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Należy przerwać przyjmowanie leku, jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy z poniższej listy:
Ponadto w trakcie terapii odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania produktu leczniczego. Wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Ze względu na skład i działanie preparatu Aulin, nie może on być przyjmowany przez każdego z pacjentów. Podstawowym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na nimesulid lub jakikolwiek inny składnik leku. Ponadto nie wolno stosować leku Aulin u pacjentów, u których w przeszłości po zastosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) lub kwasu acetylosalicylowego wystąpiły objawy takie jak m.in.: wysypka skórna, pokrzywka, krwawienie z żołądka lub jelit, perforacja żołądka lub jelit, niedrożność nosa, świszczący oddech, duszność, ucisk w klatce piersiowej, obrzęk naczynioruchowy. Inne przeciwwskazania to:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować ostrożność. Podczas stosowania leku Aulin może występować zwiększenie ryzyka ataku serca (zawał serca) lub udaru oraz zaburzeń wątroby. Szczególnych środków ostrożności wymagają pacjenci, u których występują:
Każdy przypadek powinien być dobrze zdiagnozowany i skonsultowany z lekarzem prowadzącym.
Substancja czynna nimesulid może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologiczny. W związku z tym pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Warto dokładnie się z nią zapoznać.
Skład leku różni się w zależności od postaci. Zarówno w tabletkach, jak i w granulacie substancją czynną jest nimesulid. Ponadto w tabletkach znajdują się takie substancje pomocnicze jak: dokuzynian sodu, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, hydroksypropyloceluloza, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), olej roślinny uwodorniony. W granulacie uwzględniono takie składniki dodatkowe jak: skrobia kukurydziana, sacharoza, eter cetostearylowy makrogolu, glukoza ciekła suszona rozpyłowo, aromat pomarańczowy i kwas cytrynowy bezwodny.