Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Argosulfan to preparat o miejscowym działaniu, który przeznaczony jest do stosowania na skórę. Lek wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i ma postać kremu. Substancją czynną jest sulfatiazol w postaci soli srebrowej sulfatiazolu.

Argosulfan dostępny jest tylko na receptę i stosuje się go przy leczeniu odleżyn, oparzeń skóry i trudno gojących się ran. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 2. miesiąca życia.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

oparzenia, trudno gojące się rany

Postać:

krem

Dawka:

20 mg/g

Substancja czynna:

sulfatiazol (sól srebrowa sulfatiazolu)

Argosulfan — działanie, przeznaczenie

Za mechanizm działania leku Argosulfan odpowiada zawarta w nim substancja czynna, czyli sulfatiazol. Ma on postać soli srebrowej sulfatiazolu. Substancja ta wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne. Po nałożeniu na miejsce chorobowo zmienione tworzy na nim warstwę ochronną. W ten sposób z jednej strony zapewnia odpowiednie nawilżenie, a z drugiej zabezpiecza skórę przed rozwojem zakażeń i przyspiesza gojenie rany. Pod tym względem Argosulfan wykazuje złożone i skuteczne działanie.

Ze względu na skład i działanie, krem Argosulfan dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Przeznaczony jest do stosowania już od 2. miesiąca życia. Podstawowe wskazania medyczne to leczenie:

  • przewlekłych owrzodzeń podudzi (rany powstające na skutek niewłaściwego przepływu krwi w żyłach);
  • oparzeń skóry wszystkich stopni (także spowodowanych przez promienie słoneczne);
  • odleżyn (rany spowodowane ciągłym naciskiem na części skóry, które występują m.in. po długim leżeniu w jednej pozycji po zabiegach chirurgicznych lub w wyniku poważnych stanów wymagających leżenia pacjenta).

O zasadności zastosowania kremu Argosulfan zawsze decyduje lekarz prowadzący.

Argosulfan — cena, refundacja

Krem Argosulfan dostępny jest w dwóch wariantach opakowań zawierających 40 g lub 100 g. Cena preparatu zależy od marży narzuconej przez aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, lek Argosulfan nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Uśredniona cena preparatu to:

  • Argosulfan (20 mg/g, krem, 40 g) - 34,60 PLN;
  • Argosulfan (20 mg/g, krem, 100 g) - 90,90 PLN.

Argosulfan — pełny skład leku

Podstawowym składnikiem i substancją czynną leku jest sulfatiazol w postaci soli srebrowej sulfatiazolu. Pozostałe substancje pomocnicze to: wazelina biała, alkohol cetostearylowy, parafina ciekła, glicerol, disodu wodorofosforan dwunastowodny, parahydroksybenzoesan propylu, parahydroksybenzoesan metylu, diwodorofosforan potasu, laurylosiarczan sodu i woda do wstrzykiwań.

Argosulfan — jak dawkować?

Dawkowanie kremu Argosulfan ustalane jest indywidualnie. Lekarz informuje o czasie stosowania leku Argosulfan i należy postępować zgodnie z jego zaleceniami. Krem przeznaczony jest do miejscowego stosowania bezpośrednio na skórę. Można go aplikować bez opatrunku lub z opatrunkiem. Zalecana dawka i postępowanie różnią się w zależności od wskazania medycznego.

W przypadku oparzeń oczyszczoną ranę oparzeniową należy pokryć warstwą kremu Argosulfan o grubości 2-3 mm. Rana musi być pokryta kremem przez cały czas leczenia. Jeżeli zostanie odsłonięta, to należy uzupełnić braki w kremie. Preparat Argosulfan należy stosować do czasu wygojenia rany lub wykonania przeszczepu skóry.

W leczeniu odleżyn oraz przewlekłych owrzodzeń podudzi należy stosować cienką warstwę kremu Argosulfan na miejsce chorobowo zmienione. Czynność powtarza się 2-3 razy na dobę. W trakcie leczenia może pojawić się wysięk. Wówczas przed ponownym nałożeniem kremu należy przemyć ranę za pomocą dedykowanego środka (np.: wodny roztwór chloroheksydyny 0,1% lub roztwór kwasu bornego 3%).

Argosulfan — skutki uboczne stosowania leku Argosulfan

Podczas stosowania leku Argosulfan mogą wystąpić objawy podrażniania i inne działania niepożądane. Należy je zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Skutki uboczne nie dotyczą każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie zależą od predyspozycji organizmu. Do tej pory odnotowywano takie działania niepożądane jak objawy podrażnienia i nadwrażliwości (rumień, swędzenie, pieczenie).

W przypadku długotrwałego stosowania leku Argosulfan mogą wystąpić poważniejsze objawy ogólne, w tym m.in.:

  • uszkodzenia nerek;
  • uszkodzenia wątroby;
  • zmiana liczby krwinek lub uszkodzenie krwinek (skaza krwotoczna, agranulocytoza, niedokrwistość aplastyczna i hemolityczna, leukopenia, małopłytkowość);
  • reakcje skórne i nadwrażliwość (np. zespół u Stevensa-Johnsona z łuszczeniem skóry i obrzęk błon śluzowych).

Pacjent powinien dokładnie skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Przeczytanie informacji w internecie nie może zastąpić przeczytania ulotki leku.

Argosulfan — przeciwwskazania, środki ostrożności

Ze względu na skład i działanie, występują określone przeciwwskazania do stosowania kremu Argosulfan. Podstawowym z nich jest uczulenie na substancję czynną, inne sulfonamidy lub jakikolwiek składnik leku. Ponadto nie należy stosować leku Argosulfan u:

  • wcześniaków, noworodków i niemowląt do ukończenia drugiego miesiąca życia (u tak małych dzieci zachodzi ryzyko wystąpienia żółtaczki jąder podkorowych mózgu);
  • kobiet karmiących piersią (substancja czynna może przenikać do mleka matki);
  • kobiet w ciąży;
  • pacjentów z wrodzoną chorobą, w przebiegu której w organizmie pacjenta brakuje enzymu pomagającego normalnie funkcjonować czerwonym krwinkom (np.: niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej), ze względu na ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej.

Dodatkowo w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Obejmuje to pacjentów:

  • z zaburzeniami czynności wątroby;
  • zaburzeniami czynności nerek;
  • rozległymi ranami oparzeniowymi, jeżeli kontakt z pacjentem jest utrudniony lub jest on we wstrząsie;
  • wymagających długotrwałego leczenia kremem Argosulfan.

W trakcie stosowania leku Argosulfan należy unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi. Każdy przypadek powinien być indywidualnie rozpatrywany przez lekarza prowadzącego.

Argosulfan — stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia

Nie powinno się stosować kremu Argosulfan u kobiet w ciąży oraz kobiet w okresie karmienia piersią. Na ten moment nie jest znany wpływ leku na płód. Jednocześnie wiadomo, że substancja czynna przenika do mleka matki i może powodować niepokojące objawy ze strony karmionego dziecka. Jeżeli stosowanie kremu jest konieczne, to kobieta musi przerwać karmienie piersią ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Argosulfan — interakcje z innymi lekami

Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Przede wszystkim nie należy stosować leku Argosulfan jednocześnie z innymi lekami stosowanymi miejscowo. Ponadto preparaty zawierające kwas foliowy lub pochodne kwasu p-aminobenzoesowego mogą osłabiać skuteczność działania kremu Argosulfan. Wątpliwości w tym zakresie skonsultuj z lekarzem.

Argosulfan — zamienniki lub podobne leki

Na ten moment krem Argosulfan nie ma zamienników o takim samym składzie oraz postaci substancji czynnej.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Tak. Lek Argosulfan przeznaczony jest do stosowania na otwarte rany.
Krem Argosulfan zawiera niewielkie ilości srebra w postaci związku soli srebrowej sulfatiazolu.
Lek Argosulfan powinno się zmywać delikatnymi preparatami przeznaczonymi do skóry wrażliwej.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację