Arechin
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Ze względu na skład i działanie dostępny jest tylko na receptę. Preparat przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 14. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie malarii oraz leczenie chorób reumatycznych |
Postać: |
tabletki |
Dawka: |
250 mg |
Substancja czynna: |
chlorochina w postaci fosforanu |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną lek Arechin to środek przeciwmalaryczny. Ma postać tabletek. Substancją czynną leku Arechin jest chlorochina w postaci fosforanu. To pochodna pochodnych aminochinoliny. Po dostaniu się do organizmu wpływa na zwiększenie pH w komórkach chorobotwórczych, dzięki czemu wykazuje skuteczne działanie w leczeniu malarii wywołanej przez pierwotniaki Plasmodium. Ponadto lek wykazuje skuteczne działanie na pełzaki z rodzaju Entamoeba histolytica oraz na leczenie wybranych chorób reumatycznych. Ze względu na skład i działanie Arechin dostępny jest tylko na receptę i należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza.
Stosowanie leku Arechin wskazane jest w takich przypadkach jak:
Cena leku Arechin zależy od kilku czynników. Pod uwagę brana jest marża narzucona przez daną aptekę oraz stopień refundacji leku. Obecnie środek dostępny jest tylko w jednym wariancie opakowania. Uśredniona cena preparatu przy pełnej odpłatności to:
Arechin (250 mg, 30 tabletek) - 20,20 PLN.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten podlega częściowej lub całościowej refundacji. Za darmo otrzymują go pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Ponadto w ramach częściowej odpłatności mogą nabyć go pozostali pacjenci we wskazaniach wymienionych w decyzji oraz przy chorobach autoimmunizacyjnych innych niż wymienione w ChPL, oraz przy porfirii skórnej późnej. Wówczas cena leku po refundacji to:
Arechin (250 mg, 30 tabletek) - 6,05 PLN.
Na ten moment brak bezpośredniego zamiennika dla leku Arechin, który byłby dostępny w aptekach w Polsce. Podobnym lekiem, który stosuje się przy tych samych wskazaniach medycznych, jest Plaquenil. Inny podobny środek do Larquin.
Podstawowym składnikiem leku jest chlorochina w postaci fosforanu. Pozostałe składniki to: żelatyna, skrobia ziemniaczana, krzemionka koloidalna bezwodna oraz stearynian magnezu.
Stosowanie leku Arechin oraz jego dawkowanie powinno być zgodne z zalecaniami lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy ponownie się z nim skontaktować. Tabletek nie należy dzielić. Powinno się je przyjmować w całości, popijając niewielką ilością wody. Standardowe dawkowanie różni się w zależności od wskazania medycznego i opisano je poniżej.
Zapobieganie malarii:
2 tabletki raz w tygodniu tego samego dnia tygodnie (tydzień przed wyjazdem do strefy endemicznej oraz cztery tygodnie po powrocie).
Leczenie malarii przy zakażeniach Plasmodium vivax i Plasmodium ovale:
Leczenie malarii przy zakażeniach Plasmodium falciparum i Plasmodium malariae:
Leczenie tocznia rumieniowatego:
Leczenie pełzakowicy i ropnia wątroby:
Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów:
standardowo 1 tabletka na dobę przez minimum kilka tygodni.
Zakażenia koronawirusami typu beta:
U pacjentów z niewydolnością nerek lub niewydolnością wątroby wskazane jest zmniejszenie dawki. Ustala się to indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób powyżej 14. roku życia. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku, ponieważ może to powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej. Lek należy odstawić zgodnie z zaleceniami lekarza. W przeciwnym razie po odstawieniu leku mogą pojawiać się objawy niepożądane.
Leku Arechin nie powinno się stosować u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią, ponieważ może to powodować poważne działania niepożądane leku. Lekarz może wdrożyć preparat u kobiety w ciąży, jeżeli korzyści z tym związane znacznie przewyższają ewentualne ryzyko.
Substancja czynna przenika do mleka matki. W związku z tym kobieta w okresie laktacji musi przerwać karmienie piersią, aby zredukować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych ze strony karmionego dziecka. Decyzję w zakresie wdrożenia środka Arechin zawsze podejmuje lekarz prowadzący.
W trakcie terapii lekiem Arechin mogą występować działania niepożądane. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli u pacjenta pojawią się m.in.: trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy, języka, warg lub gardła, pokrzywka oraz swędząca wysypka.
Ponadto w trakcie leczenia odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:
Wszystkie objawy niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Arechin należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz skonsultować swoją sytuację z lekarzem prowadzącym. Nie wolno stosować leku w takich sytuacjach jak:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować ostrożność. Każdą wątpliwość omawia się z lekarzem. Szczególną uwagę zwraca się na pacjentów, u których występowały lub występują takie stany jak:
Ponadto u każdego pacjenta sprawdza się, czy nie ma przeciwwskazań okulistycznych do przyjmowania leku Arechin. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz prowadzący.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich środkach farmakologicznych przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że lek Arechin może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę zwraca się na takie preparaty jak:
Wszystkie te substancje wymieniono w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. O możliwości łączenia ze sobą wybranych preparatów decyduje lekarz prowadzący.