Anticol
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Ma postać tabletek i dostępny jest tylko na receptę. Stosuje się go w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie uzależnienia od alkoholu |
Postać: |
tabletki |
Dawka: |
500 mg |
Substancja czynna: |
disulfiram |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną lek Anticol to inhibitor dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu przekształcającego aldehyd octowy (główny metabolit alkoholu etylowego) do kwasu octowego. Substancją czynną leku Anticol jest disulfiram.
Ze względu na skład i działanie środek dostępny jest tylko na podstawie ważnej recepty. Ma postać tabletek. Jednoczesne stosowanie leku Anticol i spożycie alkoholu etylowego prowadzi do wzrostu stężenia aldehydu octowego w organizmie. W efekcie występują objawy zatrucia organizmu, w tym m.in.: wymioty, nudności, zawroty głowy, niedociśnienie, nagłe zaczerwienienie twarzy z uczuciem gorąca czy też uczucie kołatania serca (tachykardia).
Lek Anticol przeznaczony jest do leczenia uzależnienia od alkoholu.
Obecnie preparat Anticol dostępny jest w jednym wariancie opakowania. Zawiera ono 30 tabletek, a w każdej z nich jest 500 mg substancji czynnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Cena środka Anticol zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Wynosi ona średnio:
Anticol (500 mg, 30 tabletek) - 78,40 PLN.
Jako zamiennik leku Anticol traktowany jest środek Antalcol, który również dostępny jest tylko na receptę. Do podobnych leków zaliczany jest Disulfiram WZF w postaci implantów.
Podstawowym składnikiem leku Anticol jest substancja czynna disulfiram. Pozostałe składniki to: polisorbat 80 i skrobia ziemniaczana.
Dawkowanie leku ustalane jest przez lekarza. Podawanie leku Anticol powinno być zgodne z jego zaleceniami, aby zredukować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych oraz zwiększyć skuteczność terapii.
Pierwszą dawkę leku można przyjąć po minimum 24. godzinach pełnej abstynencji. Standardowo terapia prowadzona jest według schematu:
500 mg (1 tabletka) na dobę w dawce początkowej przez 1-2 tygodnie;
125-500 mg na dobę w dawce podtrzymującej tak długo, jak zaleci to lekarz prowadzący.
Maksymalna dawka doustna to 500 mg na dobę. Tabletkę należy połykać w całości. Najczęściej zalecane jest stosowanie leku rano. Jeżeli ten wykazuje silny efekt uspokojenia, to tabletkę przyjmuje się w godzinach wieczornych. Lekarz powinien monitorować stan pacjenta.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Anticol. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować przedawkowanie. Jego objawy to m.in.:
nudności, bóle brzucha, wymioty, omamy, letarg, majaczenie, senność, niedociśnienie, hipertermia, przyspieszony oddech, przyspieszone bicie serca, leukocytoza, hiperglikemia, ketoza, zapaść krążeniowa, drgawki, śpiączka, neuropatia czuciowo-ruchowa, psychozy i katatonie, encefalopatia, nieprawidłowy zapis EKG.
Nie powinno się stosować leku Anticol u kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę. Może to powodować działania niepożądane ze strony płodu oraz kobiety. Substancja czynna przenika do mleka matki. W związku z tym leku Anticol nie podaje się u kobiet w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, to kobieta musi przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.
Podczas stosowania leku Anticol mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Dotychczas odnotowywano m.in.:
nudności, wymioty;
przemijają impotencja;
alergiczne zapalenie skóry;
uszkodzenie komórek wątroby;
reakcje psychotyczne, paranoja, depresja, mania, schizofrenia, obniżenie libido;
zapalenie nerwów obwodowych, zapalenie nerwu wzrokowego, senność, metaliczny posmak lub smak czosnku w ustach, encefalopatia;
zmęczenie;
cuchnący oddech.
Spożycie alkoholu etylowego w trakcie leczenia jest surowo wzbronione i może powodować zagrożenie życia pacjenta. Po spożyciu dochodzi do wystąpienia objawów zatrucia. Wśród nich wymieniane są m.in.:
methemoglobinemia;
skurcz oskrzeli;
zaczerwienienie twarzy (rozszerzenie naczyń krwionośnych na twarzy i szyi);
zaburzenia widzenia;
świąd;
niepokój;
wzrost temperatury ciała;
pokrzywka;
zawroty głowy;
pocenie się;
ból głowy;
hiperwentylacja;
kołatanie serca;
zmiany w zapisie EKG;
śpiączka, drgawki;
zaburzenia rytmu serca;
przyspieszone bicie serca;
ból w klatce piersiowej.
Wszystkie skutki uboczne oraz objawy zatrucia zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi.
Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku Anticol. Pacjent powinien skonsultować się z lekarzem oraz dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Nie należy stosować leku Anticol, jeżeli pacjent ma:
uczulenie na disulfiram i tiokarbaminiany lub jakikolwiek inny składnik leku;
ciężką niewydolność oddechową;
ciężką niewydolność nerek;
ciężką niewydolność wątroby;
niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, przebyty incydent mózgowo-naczyniowy;
zaburzenia psychiczne, psychozy, myśli samobójcze w przeszłości.
Ponadto leku nie podaje się, jeżeli pacjent znajduje się w stanie upojenia alkoholowego, pije napoje zawierające alkohol etylowy lub stosuje leki zawierające alkohol i od ostatniego kontaktu z nim nie minęło więcej niż 24 godziny. W trakcie podawania leku Anticol należy zachować szczególną ostrożność, a pacjent musi wyrazić zgodę na leczenie. Zabronione jest leczenie disulfiramem bez zgody pacjenta. Ostrożności wymagają pacjenci:
z chorobami układu oddechowego, uszkodzeniem mózgu, padaczką, niedoczynnością tarczycy (leczenie może wywołać reakcję disulfiram-alkohol i nasilić objawy tych chorób);
z chorobami nerek lub wątroby.
W trakcie leczenia oraz przez 14 dni po jego zakończeniu występuje kategoryczny zakaz spożywania napojów alkoholowych w każdej postaci. Łączenie leku z alkoholem może powodować objawy zagrażające życiu pacjenta. Należy na to uważać, ponieważ objawy nietolerancji alkoholu mogą występować m.in. po zastosowaniu płynów zawierających alkohol (np.: sosy, ocet, płyny do płukania jamy ustnej, syropy przeciwkaszlowe, płyny po goleniu, środki rozgrzewające, perfumy i inne kosmetyki).
Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości, zwłaszcza gdy stosował leki zawierające alkohol. Jest to związane z tym, że disulfiram może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. O stosowaniu tych leków należy powiedzieć lekarzowi:
leki przeciwzakrzepowe;
fenytoina;
antypiryna;
chlordiazepoksyd, diazepam (mogą osłabiać objawy reakcji disulfiramowej);
amitryptylina (może nasilać objawy reakcji disulfiramowej);
ryfampicyna (disulfiram hamuje reakcje utleniania i wydalanie tej substancji przez nerki);
chloropromazyna (może osłabiać lub nasilać objawy reakcji disulfiramowej);
metronidazol (z disulfiramem mogą wywoływać stany dezorientacji i stany psychotyczne);
izoniazyd (z disulfiramem mogą wpływać na czynność ośrodkowego układu nerwowego);
alfentanyl (disulfiram może wydłużać czas działania tej substancji).
Ponadto reakcja disulfiramowa może być wywoływana przez kontakt z rozpuszczalnikami organicznymi zawierającymi alkohol, aldehyd octowy lub paraldehyd (np.: benzyna, rozpuszczalniki do farb). Wszystkie te substancje wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. O możliwości łączenia ze sobą wybranych leków z Anticolem decyduje lekarz prowadzący.
Anticol a alkohol. Ile czasu po przyjęciu Anticolu nie można pić alkoholu?
Jak długo działa Anticol?
Gdzie można kupić Anticol bez recepty?
Jaki lekarz przepisuje Anticol?
Czy Anticol trzeba brać codziennie?
Czy Anticol szkodzi wątrobie?