Aknemycin Plus
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Ma postać płynu na skórę i dostępny jest tylko na receptę. Podstawowe wskazania do stosowania leku Aknemycin Plus to leczenie różnych postaci trądziku.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
|
Postać: |
płyn na skórę |
Dawka: |
40 mg + 0,25 mg/g |
Substancja czynna: |
erytromycyna i tretynoina |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Aknemycin Plus to lek przeciwtrądzikowy. W swoim składzie zawiera dwie substancje czynne: erytromycynę i tretynoinę. Ze względu na skład i działanie dostępny jest tylko na receptę. Aknemycin Plus ma postać płynu na skórę i przeznaczony jest do stosowania miejscowego. Erytromycyna to antybiotyk z grupy makrolidów, który wykazuje skuteczne działanie wobec bakterii Gram-dodatnich oraz niektórych bakterii Gram-ujemnych (np. bakterie Propionibacterium Acnes). Substancja ta wpływa na proces powstawania trądziku. Trytynoina to pochodna witaminy A z grupy retynoidów. Składnik ten wspomaga złuszczanie skóry, hamuje rogowacenie naskórka i powoduje usunięcie zaskórników.
Lek Aknemycin Plus stosuje się w leczeniu trądziku we wszystkich postaciach (w tym postaci niezapalne z zaskórnikami i zapalne z grudkami krostkowymi). Preparat przepisuje się zwłaszcza u pacjentów z dużym łojotokiem. Przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Aknemycin Plus dostępny jest w jednym wariancie opakowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Cena leku Aknemycin Plus zależy od marży narzuconej przez daną aptekę i wynosi średnio:
Aknemycin Plus (40 mg + 0,25 mg/g, płyn na skórę, 25 ml) - 44,20 PLN.
Na ten moment lek Aknemycin Plus nie posiada zamienników. Podobne leki zawierające tylko jedną substancję czynną, to m.in.: Aknemycin, Erytromycyna, Erythromycinum TZF, Cusi Erythromycin 0,5%.
Stosowanie i dawkowanie leku Aknemycin Plus ustalane jest indywidualnie przez lekarza prowadzącego. Zawsze należy stosować zgodnie z jego zaleceniami. Płyn Aknemycin Plus przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę.
Częstość stosowania leku oraz czas trwania leczenia dostosowuje się do indywidualnych potrzeb pacjenta. Nie należy przekraczać aplikowania Aknemycin Plus przez 12 tygodni z rzędu. Standardowo lek podaje się na chorobowo zmienioną skórę 1-2 razy na dobę po uprzednim oczyszczeniu skóry. W trakcie podawania płynu należy stosować z aplikatora. Po każdorazowej aplikacji należy dokładnie umyć ręce.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane, w tym m.in. podrażnienie skóry.
Przeciwwskazane jest stosowanie leku Aknemycin Plus u kobiet w ciąży oraz planujących zajście w ciążę. Jest to związane z tym, że może to powodować poważne działanie niepożądane, w tym ryzyko dla płodu. Do tego należy zachować szczególną ostrożność u kobiet w okresie karmienia piersią. W trakcie karmienia nie można podawać płynu Aknemycin Plus na piersi lub w ich okolicach. Wiele kobiet ze względów bezpieczeństwa przerywa karmienie piersią. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
Podczas stosowania preparatu Aknemycin Plus mogą występować działania niepożądane. Ich rodzaj i nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Do tej pory odnotowywano takie skutki uboczne jak m.in.:
podrażnienie skóry w postaci zaczerwienienia, pieczenia, złuszczania i suchości;
zmniejszenie zabarwienia skóry;
alergiczny wyprysk kontaktowy;
zaostrzenie zmian trądzikowych z nasileniem odczynu zapalnego (w początkowej fazie leczenia);
ciężka reakcja skórna (np. osutka krostkowa, czerwona, łuszcząca się wysypka z guzkami pod skórą i pęcherzami) - należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Aknemycin Plus należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz skonsultować się z lekarzem. Preparat można aplikować tylko wtedy, gdy lekarz zaleci stosowanie leku. Środka tego nie wolno stosować:
w przypadku uczulenia na erytromycynę, tretynoinę lub jakikolwiek inny składnik;
w trądziku różowatym;
w ostrym wyprysku;
w ostrych stanach zapalnych skóry, zwłaszcza w okolicy ust (okołowargowe zapalenie skóry);
u pacjentek planujących zajście w ciążę;
u pacjentek w ciąży.
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza prowadzącego. Podczas aplikacji należy uważać na to, aby płyn nie dostał się do oczu lub pod powieki. W początkowym okresie leczenia może nastąpić zaostrzenie zmian trądzikowych z nasileniem odczynu zapalnego, co ma charakter przemijający.
Dodatkowo w trakcie terapii należy unikać ekspozycji skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego (np.: solarium, lampy kwarcowe, nadmierna ekspozycja na światło słoneczne), ponieważ skóra może być bardziej wrażliwa. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem prowadzącym.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że substancje czynne leku Aknemycin Plus mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Przede wszystkim należy unikać jednoczesnego stosowania innych leków na skórę (występuje ryzyko zaostrzenia podrażnień skóry). Ponadto nasilenie leku Aknemycin Plus może występować w przypadku działania promieniowania UV, promieniowania rentgenowskiego oraz kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie.
Podstawowe składniki leku Aknemycin Plus to substancje czynne: erytromycyna i tretynoina. Pozostałe składniki pomocnicze to: etanol bezwodny, kopowidon i glicerol 85%.
Jak nakładać Aknemycin Plus?
Czy na Aknemycin Plus można nałożyć krem?
Aknemycin Plus – po jakim czasie widać efekty?
Aknemycin Plus a słońce