Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Preparat Aknemycin to antybiotyk z grupy makrolidów, który stosowany jest miejscowo na skórę w leczeniu zakażeń bakteryjnych i trądziku pospolitego. Dostępny jest tylko na receptę i ma postać płynu na skórę lub maści.

Za działanie leku odpowiada substancja czynna erytromycyna. Preparat stosuje się u osób dorosłych i nie należy podawać go dzieciom.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

leczenie trądziku pospolitego, leczenie zakażeń

Postać:

maść, płyn na skórę

Dawka:

20 mg/g (maść), 20 mg/g (płyn na skórę)

Substancja czynna:

erytromycyna

Aknemycin — co to za lek, jak działa, w jakim celu się go stosuje?

Zgodnie z klasyfikacją medyczną Aknemycin to antybiotyk należący do grupy makrolidów. Lek ten posiada w swoim składzie substancję czynną erytromycynę. Dostępny jest w postaci płynu na skórę lub maści.

Działanie erytromycyny polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych i blokowaniu ich funkcjonowania. W ten sposób lek uniemożliwia wzrost i namnażanie się bakterii i pomaga organizmowi w zwalczaniu choroby. Lek ten stosuje się u osób dorosłych. Podstawowe wskazanie do stosowania miejscowego preparatu Aknemycin to leczenie zakażeń bakteryjnych skóry oraz trądziku pospolitego.

Aknemycin — cena, refundacja

Obecnie lek Aknemycin dostępny jest w postaci płynu na skórę oraz kremu. W obu postaciach do wyboru jest po jednym wariancie opakowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami środek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Cena leku uzależniona jest od marży narzuconej przez daną aptekę. Uśredniona cena zakupu leku Aknemycin to:

  • Aknemycin (maść 25 g, 20 mg/g) - 33,90 PLN;

  • Aknemycin (płyn na skórę 25 ml, 20 mg/g) - 33,90 PLN.

Aknemycin — czy istnieją zamienniki lub podobne leki?

Jako zamienniki leku Aknemycin traktowane są inne preparaty, które zawierają taką samą substancję czynną w tej samej postaci. Należy jednak dobrać stężenie i postać leku do danego zastosowania. Wśród tych preparatów wymienia się m.in.: Cusi Erythomycin 0,5%, Erythomycinum TZF, Erytromycyna. Podobnym lekiem jest Aknemycin Plus.

Aknemycin — stosowanie

Stosowanie i dawkowanie leku powinno być ustalane indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę.

Produkt leczniczy Aknemycin należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Co do zasady płyn lub maść należy nanosić na miejscowo zmienione obszary skóry dwa razy na dobę. Można to robić rano i wieczorem. Pozytywne skutki stosowania leku obserwuje się zazwyczaj już w ciągu 4 tygodni. Standardowe leczenie trwa 4-6 tygodni.

Nie wolno stosować większej niż zalecanej dawki leku Aknemycin. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia, jednak może powodować podrażnienie skóry i inne działania niepożądane. Wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Jak aplikować Aknemycin?

Przed nałożeniem maści należy dokładnie oczyścić i osuszyć skórę. Następnie lek w postaci płynu należy podawać za pomocą aplikatora dołączonego do opakowania produktu leczniczego. Środek nanosi się bezpośrednio na skórę. W przypadku maści nanosi się cienką warstwę kremu na miejsca chorobowo zmienione.

Aknemycin — stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia

Co do zasady leku Aknemycin nie powinno podawać się u kobiet w ciąży lub planujących ciążę. Lekarz może podjąć taką decyzję, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Przeciwwskazane jest podawanie preparatu u kobiet w okresie karmienia piersią. Jeżeli lekarz to zaleci, to kobieta powinna przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.

Aknemycin — skutki uboczne

Podczas terapii mogą pojawiać się działania niepożądane leku Aknemycin. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Zwiększone ryzyko występuje na początku leczenia. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Najczęściej u pacjenta może wystąpić łagodny rumień lub niewielkie złuszczanie się naskórka. Ponadto w niektórych przypadkach w przebiegu reakcji nadwrażliwości może wystąpić alergiczny wyprysk kontaktowy. Przy dłuższym stosowaniu leku obserwuje się m.in.: nasilenie zmian chorobowych z powodu rozwoju oporności bakteryjnej lub wystąpienie zapalenia mieszków włosowych wywołanego przez bakterie Gram-ujemne.

Środek Aknemycin może powodować reakcje alergiczne, w tym powodować miejscowe reakcje skórne. Jeżeli u pacjenta wystąpi ciężka reakcja skórna: czerwona, łuszcząca się wysypka z guzkami pod skórą i pęcherzami (osutka krostkowa), to należy natychmiast przerwać aplikowanie leku i skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Lek nie powinien wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów przez pacjenta. Jeżeli jednak w trakcie leczenia poczujesz się gorzej, to zrezygnuj z takich aktywności.

Inne odnotowywane skutki uboczne to m.in.:

  • zaczerwienienie skóry;

  • wysuszenie skóry;

  • uczucie palenia;

  • świąd skóry;

  • reakcje alergiczne.

Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Aknemycin — ważne przed zastosowaniem leku

Przed zastosowaniem leku Aknemycin należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Przeciwwskazane jest stosowanie tego preparatu u osób, u których występują:

  • uczulenie na erytromycynę lub jakikolwiek inny składnik preparatu;

  • okres karmienia piersią.

Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Przede wszystkim należy unikać kontaktu preparatu z oczami. Każdy indywidualny przypadek pacjenta powinien być zdiagnozowany przez lekarza.

Aknemycin — interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem stosowania leku Aknemycin należy poinformować lekarza o wszystkich preparatach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że erytromycyna może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Na ten moment brak szczegółowych danych na temat interakcjami leku Aknemycin z innymi preparatami medycznymi.

Aknemycin — pełny skład leku

Podstawową substancją czynna leku Aknemycin w każdej postaci jest antybiotyk erytromycyna. Pozostałe składniki pomocnicze w płynie na skórę to: etanol, glicerol, fosforan laurylopoliglikolu, poliwidon. Substancje pomocnicze w maści to: dwutlenek tytanu, wazelina biała, talk, bytylohydroksytoluen E321, fosforan cetylo-stearylo poliglikolu, parafina ciekła, parafina stała, olejek zapachowy perfume oil Gardenia PHO/060927 zawierający: alkohol cynamonowy, cytral, cytronellol, eugenol, farnezol, geraniol, hydroksycytronellal, izoeugenol, limonen, linalol, woda oczyszczona, sorbitol 70%, benzylu salicylan, benzylu benzoesan, glikol propylenowy E1520, alkohol benzylowy, aldehyd cynamonowy, oleinian oleinowy, alkohol cetostearylowy, fosforan laurylo poliglikolu.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Nie. Lek Aknemycin dostępny jest tylko na podstawie ważnej recepty.
Standardowo lek stosuje się dwa razy dziennie (rano i wieczorem).
Jednym z działań niepożądanych leku Aknemycin może być wysuszanie skóry w miejscu aplikacji leku.
Na lek Aknemycin można aplikować krem nawilżający, jednak należy odczekać kilka godzin, aż środek całkowicie się wchłonie.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację