Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Ze względu na skład i działanie środek dostępny jest tylko na receptę. Stosuje się go w leczeniu polineuropatii cukrzycowej. Obecnie lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie polineuropatii cukrzycowej |
Postać: |
tabletki |
Dawka: |
600 mg |
Substancja czynna: |
kwas tioktynowy |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną preparat Thiogamma to przeciwutleniacz będący endogennym koenzymem biorącym udział w dekarboksylacji oksydacyjnej α-ketokwasów. Za jego działanie odpowiada kwas tioktynowy. Substancja ta naturalnie występuje w ludzkim organizmie i wpływa na wiele procesów metabolicznych, działając jako przeciwutleniacz.
Podstawowe wskazania do stosowania leku Thiogamma to:
leczenie objawowe polineuropatii cukrzycowej (ból i parestezje, czyli objawy czuciowe takie jak: pieczenie, swędzenie, kłucie lub mrowienie).
Lek Thiogamma dostępny jest w dwóch wariantach opakowania. Różnią się one ilością tabletek (30 i 60). Cena preparatu zależy od wybranego opakowania oraz marży narzuconej przez aptekę. Obecnie środek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego. Uśredniona jego cena to:
Na rynku dostępne są zamienniki leku Thiogamma. Należy jednak zachować takie samo stężenie substancji czynnej. Do tych preparatów należą m.in.: Thiogamma Turbo-Set (roztwór do infuzji), Neurolipon-MIP 600 (kapsułki). Jako podobne leki wymienia się m.in.: Neurovit, Nimesil czy Neurolipon-MIP 300.
Stosowanie i dawkowanie leku Thiogamma ustalane jest przez lekarza prowadzącego. Należy się do tego stosować. Samo leczenie polineuropatii cukrzycowej powinno być rozpoczęte i nadzorowane przez lekarzy specjalistów doświadczonych w rozpoznawaniu i leczeniu neuropatii, według obowiązujących standardów. Nie należy stosować większej niż zalecana dawki leku Thiogamma. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
Standardowa dawka to 1 tabletka na dobę (600 mg kwasu tioktynowego na dobę). Tabletkę należy przyjmować rano na około 30 minut przed pierwszym posiłkiem w ciągu dnia. Jest to związane z tym, że przyjmowanie leku wraz z posiłkiem może zaburzać wchłanianie substancji czynnej i osłabiać działanie terapeutyczne leku Thiogamma.
Czas trwania leczenia ustalany jest przez lekarza. Polineuropatia cukrzycowa to choroba przewlekła, dlatego wskazane może być stałe stosowanie leku. Jest to związane z tym, że podstawowym wymaganiem leczenia polineuropatii cukrzycowej jest optymalna kontrola metaboliczna cukrzycy.
Na ten moment brak danych dotyczących stosowania kwasu tioktynowego u kobiet w ciąży. W związku z tym nie należy stosować leku Thiogamma u kobiet w ciąży, planujących ciążę lub podejrzewających ciążę. Nie wiadomo, czy substancja czynna przenika do mleka matki. W związku z tym nie wolno stosować tego środka u kobiet w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, to kobieta powinna przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
Podczas terapii lekiem Thiogamma mogą występować skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Jeżeli wystąpi jakiekolwiek z poniższych działań niepożądanych, to należy przerwać stosowanie leku Thiogamma i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:
Wszystkie te objawy wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Thiogamma należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazane jest stosowanie leku Thiogamma u pacjentów, u których występują takie stany jak:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Jest to związane z tym, że w trakcie leczenia może wystąpić autoimmunologiczny zespół insulinowy (zaburzenie hormonalne). Większe ryzyko występuje u pacjentów z Japonii i z Korei. Ze względu na brak wiarygodnych danych dotyczących stosowania kwasu tioktynowego u osób poniżej 18. roku życia, leku tego nie podaje się u osób niepełnoletnich.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że jednoczesne przyjmowanie leku Thiogamma z wybranymi lekami może powodować interakcje i wzajemnie zmieniać działanie terapeutyczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
Wszystkie te substancje zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. O możliwości łączenia ze sobą wybranych preparatów decyduje lekarz prowadzący. Warto skonsultować wszelkie wątpliwości.
Aktywna substancja leku Thiogamma to kwas tioktynowy (kwas alfa-liponowy). Pozostałe substancje zawarte w tabletkach to: krzemionka koloidalna bezwodna, hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, laktoza jednowodna, dimetykon, talk, stearynian magnezu, makrogol 6000, laurylosiarczan sodu.