Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Ze względu na skład i działanie lek dostępny jest tylko na receptę. Stosuje się go u osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 6. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
osteoporoza, leczenie pomocnicze w złamaniach kości, regulacja wapniowo-fosforanowa u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią |
Postać: |
tabletki powlekane |
Dawka: |
830 mg |
Substancja czynna: |
kompleks oseinowo–hydroksyapatytowy |
Tabletki powlekane Osteogenon to lek stosowany w osteoporozie różnego pochodzenia (u osób w podeszłym wieku, po zastosowaniu steroidów, po menopauzie), pomocniczo po złamaniach kości oraz w regulacji równowagi wapniowo-fosforanowej u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.
Producentem środka jest firma Pierre Fabre Medicament Polska. W swoim składzie preparat zawiera składniki organiczne macierzy kostnej wraz z mikrokryształami hydroksyapatytów, w których znajdują się fosfor i wapń. Ponadto osseina zawiera elementy białkowe i niebiałkowe. Ze względu na skład i działanie Osteogenon dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej.
Uśredniona cena środka w aptece to:
Osteogenon (830 mg, 40 tabletek powlekanych) - 39,90 PLN.
Cena leku Osteogenon zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Obecnie lek dostępny jest tylko w jednym wariancie opakowania. Preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta.
Obecnie w aptece nie ma bezpośredniego zamiennika dla leku Osteogenon. Jeżeli wskazane jest stosowanie innych środków farmakologicznych, to decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz prowadzący.
Substancją czynną leku jest kompleksu osseiny i hydroksyapatytu. Pozostałe składniki tabletek powlekanych Osteogenon to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia ziemniaczana, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, talk, hypromeloza, tlenek żelaza żółty E172, dwutlenek tytanu E171, makrogol 6000.
Stosowanie i dawkowanie leku Osteogenon ustalane jest indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta i jego stanu klinicznego. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodę. Najlepiej robić to w trakcie posiłków.
Standardowe dawkowanie w leczeniu osteoporozy to 2-4 tabletki 2 razy na dobę. W innych wskazaniach rekomenduje się stosowanie 1-2 tabletek na dobę. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to na poprawę skuteczności terapii i może powodować niepokojące działania niepożądane.
Jeżeli wystąpi pominięcie zastosowania leku Osteogenon, to nie wolno stosować podwójnej dawki w celu jej uzupełnienia. Jeżeli jest to wskazane, to lekarz może zmniejszyć dawkę leku Osteogenon.
Lek Osteogenon stosuje się również u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Decyzję o tym podejmuje lekarz prowadzący. Dzieje się tak wtedy, gdy podania leku wymaga stan kliniczny pacjentki. Preparat Osteogenon przeznaczony jest do regulacji wapniowo-fosforanowej w tej grupie pacjentek.
Podczas stosowania leku Osteogenon obserwowano skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Ich rodzaj i nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Częstość występowania działań niepożądanych wskazano w ulotce dołączonej do opakowania. Dotychczas odnotowywane skutki uboczne to m.in.:
Wszystkie działania niepożądane wymieniono w ulotce. Wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Osteogenon należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie powinno się stosować leku Osteogenon, jeżeli:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza prowadzącego. Szczególnej ostrożności wymagają osoby:
Lekarz powinien mieć wiedzę na temat wszystkich leków stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości przez pacjenta. Jest to związane z tym, że substancje czynne zawarte w tabletkach powlekanych Osteogenon mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi i wzajemnie zmieniać swoje działanie.
Szczególną uwagę należy zwrócić na takie leki jak:
Wszystkie te substancje wymienione są w ulotce dołączonej do opakowania produktu leczniczego. Warto się z nią dokładnie zapoznać i ewentualne wątpliwości skonsultować z lekarzem.