Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat dostępny jest tylko na receptę w postaci tabletek lub roztworu do wstrzykiwań. Przeznaczony jest do stosowania u pacjentów powyżej 16. roku życia. Podstawowe wskazania to leczenie długotrwałe leczenie zapalenia stawów różnego pochodzenia oraz krótkotrwałe leczenie zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów oraz długotrwałe leczenie zapalenia stawów różnego pochodzenia |
Postać: |
tabletki, roztwór do wstrzykiwań |
Dawka: |
7,5 mg, 15 mg oraz 15 mg/1,5 ml |
Substancja czynna: |
meloksykam |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Movalis należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i wykazuje działanie ogólne. Substancją czynną leku jest meloksykam. Środek dostępny jest tylko na receptę. Może mieć postać tabletek lub roztworu do wstrzykiwań. Za działanie leku odpowiada meloksykam. Wykazuje on silne działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Po dostaniu się do organizmu hamuje syntezę prostaglandyn, które biorą udział w rozwoju stanu zapalnego. Przede wszystkim jest to hamowanie aktywności cyklooksygenaz, głównie cyklooksygenazy-2 (COX-2), a w niewielkim stopniu cyklooksygenazy-1 (COX-1). Jednocześnie lek nie wykazuje działania przeciwdrobnoustrojowego.
W efekcie lek Movalis zmniejsza takie objawy stanu zapalnego, jak m.in.: obrzęk, ból, podwyższona temperatura, sztywność stawów. Maksymalne stężenie substancji czynnej uzyskuje się po koło 5-6 godzinach po podaniu leku.
Podstawowe wskazania medyczne do stosowania leku Movalis to krótkotrwałe leczenie zaostrzeń choroby zwyrodnieniowej stawów oraz długotrwałe leczenie:
O zasadności zastosowania leku u pacjenta decyduje lekarz prowadzący.
Cena leku Movalis zależy od marży narzuconej przez daną aptekę, wybranego wariantu opakowania oraz stopnia refundacji. Uśredniona cena preparatu przy pełnej odpłatności to:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami refundacji podlega lek Movalis w postaci tabletek z zawartością 15 mg substancji czynnej. Za darmo lek otrzymują pacjenci w wieku poniżej 18. oraz powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. W ramach częściowej odpłatności mogą kupić go pozostali pacjenci. Wówczas cena leku po refundacji to:
Podstawowym składnikiem leku w obu postaciach jest substancja czynna meloksykam. Dodatkowe składniki tabletek Movalis to: cytrynian sodu, krospowidon, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna i powidon K25. Substancje pomocnicze w roztworze do wstrzykiwań to: glikofurol, meglumina, chlorek sodu, poloksamer 188, wodorotlenek sodu, glicyna, woda do wstrzykiwań.
Stosowanie leku Movalis powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Preparat w postaci tabletek przeznaczony jest do stosowania doustnego u pacjentów powyżej 16. roku życia. Roztwór do wstrzykiwań podaje się tylko osobom dorosłym. Tabletki połyka się podczas posiłku, popijając wodą.
Zalecane dawkowanie leku Movalis to:
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Movalis. Nie zwiększa to skuteczności leczenia i może prowadzić do działań niepożądanych. Maksymalna dawka dobowa leku to 15 mg na dobę. Osoby w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności nerek lub zaburzeniami czynności wątroby mogą wymagać indywidualnego dostosowania dawki leczniczej Movalis.
Przede wszystkim nie powinno się stosować leku Movalis w ostatnim trymestrze ciąży. Może to zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub powodować poważne komplikacje w trakcie porodu. Jeżeli jest to możliwe, to leku nie powinno się też podawać w ciągu pierwszych sześciu miesięcy ciąży. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
Jeżeli lekarz uzna, że preparat ma być stosowany, to korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Nie należy stosować leku Movalis u kobiet karmiących. Substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane ze strony dziecka. Jeżeli pacjentka przyjmuje lek, to powinna przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.
W trakcie terapii lekiem Movalis mogą pojawiać się działania niepożądane. Nie dotycz one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią jakiekolwiek reakcje nadwrażliwości oraz ciężkie objawy ze strony przewodu pokarmowego, w tym m.in.:
Inne odnotowywane dotychczas skutki uboczne to m.in.:
Wszystkie potencjalne działania niepożądane zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Lekarz podejmuje decyzję o bezpieczeństwie stosowania leku Movalis u pacjenta. Podstawowe przeciwwskazania do jego przyjmowania to:
Ponadto w określonych przypadkach należy zachować szczególne środki ostrożności. Każdy przypadek powinien być dokładnie omówiony z lekarzem prowadzącym. Ostrożnego podejścia wymagają pacjenci, u których występują lub występowały:
Dodatkowo w trakcie terapii mogą pojawiać się takie niepokojące symptomy jak:
Wszelkie tego typu objawy należy niezwłocznie zgłaszać lekarzowi.
Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że meloksykam może wchodzić z nimi w interakcję i wzajemnie zmieniać swoje działanie. O możliwości łączenia wybranych preparatów decyduje lekarz prowadzący. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki farmakologiczne jak:
Wszystkie te substancje wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać i wszelkie wątpliwości skonsultować z lekarzem.
Jako zamienniki leku Movalis zawierające taką samą substancję czynną wymieniane są m.in.: Melobax 15, Aspicam i Aglan 15. Do podobnych leków zaliczane są Nimesil i Doreta.