Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Przeznaczony jest do stosowania w stanach zdrowotnych objawiających się niedoborem witamin z grupy B. Drażetki zawierają w swoim składzie substancje czynne benfotiaminę i pirydoksynę. Lek Milgamma 100 dostępny jest tylko na receptę.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
niedobory witamin z grupy B i związane z nimi choroby |
Postać: |
tabletki drażowane |
Dawka: |
100 mg + 100 mg |
Substancja czynna: |
benfotiamina + pirydoksyna |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną drażetki Milgamma 100 to lek złożony zawierający w swoim składzie witaminy z grupy B. Oferowane są pod postacią dwóch substancji czynnych benfotiaminy i pirydoksyny w postaci chlorowodorku. Pierwsza z nich to postać witaminy B1 rozpuszczalna w tłuszczach. Druga substancja to witamina B6. Lek dostępny jest tylko na receptę i przeznaczony jest w stanach niedoboru witaminy B oraz w leczeniu chorób układu nerwowego.
Podstawowe wskazania medyczne to stosowania leku Milgamma 100 to:
Ponadto uzupełnianie braków witaminy B mają pozytywny wpływ na choroby zwyrodnieniowe nerwów i narządów ruchu oraz na stany zapalne. Korzystnie stymulują działanie układu immunologicznego, wykazując działanie przeciwbólowe, wspomagające krążenie i przeciwalergiczne.
Cena leku Milgamma 100 zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz wybranego wariantu opakowania. Preparat dostępny jest w opakowaniach zawierających: 15, 30 oraz 100 drażetek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Milgamma 100 nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego czy też wieku pacjenta. Uśrednione ceny preparatu to:
Lek Milgamma 100 zawiera dwie substancje czynne benfotiaminę i pirydoksynę. Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, dwutlenek krzemu, powidon K30, guma arabska, karboksymetyloceluloza sodowa, talk, skrobia kukurydziana, glicerydy usieciowane, glicerol 85%, makrogol 6000, dwutlenek tytanu, szelak, węglan wapnia, wosk Montana, sacharozwa i polisorbat 80.
Dawkowanie leku Milgamma 100 ustalane jest indywidualnie. Decyduje o tym lekarz prowadzący. Standardowo zalecana dawka to 1 drażetka 1-3 razy dziennie. Drażetki połyka się w całości, popijając szklanką wody. Podstawowa terapia powinna trwać cztery tygodnie. Po tym czasie lekarz decyduje o tym, że dalsze przyjmowanie leku jest konieczne.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Milgamma 100. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować skutki związane z przedawkowaniem substancji czynnej. Długotrwałe stosowanie preparatu może powodować reakcje toksyczne. Na ten moment brak szczegółowych danych na temat podawania środka Milgamma 100 u dzieci oraz osób w podeszłym wieku.
Co do zasady nie powinno się przyjmować leku Milgamma 100 w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli kobieta jest w ciąży, to lekarz może wdrożyć lek w terapii, jeżeli jest to bezwzględnie konieczne. Wówczas zalecana dawka dzienna leku witaminy B1 to o 1,4-1,6 mg, a witaminy B6 to 2,4-2,6 mg.
Jeżeli kobiet w czasie laktacji stosuje lek Milgamma 100, to powinna przerwać karmienie piersią. Witaminy zawarte w preparacie mogą przenikać do mleka matki i powodować negatywne działania niepożądane ze strony dziecka.
W trakcie terapii z lekiem Milgamma 100 mogą występować skutki uboczne. Ich rodzaj oraz nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Działania niepożądane nie dotyczą każdej osoby. Jeżeli wystąpią ciężkie reakcje alergiczne, to należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Inne odnotowywane skutki uboczne to m.in.:
Wszystkie potencjalne skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie niepokojące symptomy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Milgamma 100 należy skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Nie należy stosować preparatu w przypadku pacjentów, u których występuje nadwrażliwość na dowolną substancję czynną lub jakąkolwiek substancję wchodzącą w skład leku.
W określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których w trakcie leczenia pojawią się reakcje nadwrażliwości, w tym m.in.: pokrzywka, wykwity skórne, nadwrażliwość na światło, reakcje anafilaktyczne (ostre reakcje nadwrażliwości). W takich sytuacjach należy natychmiast przerwać przyjmowanie drażetek Milgamma 100 i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości środkach farmakologicznych. Jest to związane z tym, że Milgamma 100 może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami wymienione zostały w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. O możliwości łączenia wybranych środków decyduje lekarz prowadzący.
Brak jest zamiennika dla leku Milgamma 100, który miałby taki sam skład w takiej samej postaci. Do podobnych leków należy m.in. Milgamma N (2 ml roztworu do wstrzykiwań). Na rynku dostępne są też inne środki uzupełniające niedobory witamin z grupy B. O zastosowaniu dowolnego z nich decyduje lekarz.