Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
W swoim składzie zawiera substancję czynną kwetiapinę, która należy do pochodnych diazepiny. Środek dostępny jest tylko na receptę. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
depresja, schizofrenia, mania |
Postać: |
tabletki o przedłużonym uwalnianiu |
Dawka: |
50 mg, 150 mg, 200 mg, 300 mg, 400 mg |
Substancja czynna: |
kwetiapina |
Kwetaplex XR to lek zawierający pochodną diacepiny kwetapinę. Należy do grupy neuroleptyków. W trakcie stosowania leku Kwetaplex XR należy zachować ostrożność i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Ze względu na skład i działanie tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu Kwetaplex XR dostępne są tylko na receptę. Lek przeznaczony jest do stosowania tylko u osób dorosłych.
Działanie przeciwpsychotyczne substancji czynnej polega na oddziaływaniu na różne układy przekaźnikowe. Największe powinowactwo obserwuje się w kontekście receptorów serotoninergicznych w mózgu (5-HT2) i dopaminergicznych (D1i D2). Efektem tego jest hamowanie agonistów dopaminy oraz redukcja niepokojących objawów związanych z przebiegiem zaburzeń psychicznych, w tym m.in.: depresji, manii, schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej.
Podstawowe wskazania do stosowania leku Kwetaplex XR to:
Cena leku Kwetaplex XR zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz stopnia refundacji. Obecnie środek dostępny jest w pięciu wariantach opakowań. Przy pełnej odpłatności ich ceny to:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Kwetaplex XR można kupić w ramach częściowej lub całościowej refundacji. Preparat za darmo otrzymują pacjenci w wieku poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Ponadto w ramach częściowej refundacji kupują je pozostali pacjenci we wskazaniach takich jak: schizofrenia i choroba afektywna dwubiegunowa. Wówczas uśrednione ceny leku po refundacji to:
Na ten moment nie ma zamiennika dla leku Kwetaplex XR. Do podobnych leków zaliczane są m.in.: Kvelux SR, Ketilept Retard, Bonogren SR, Symquel XR, Kwetaplex, Kventiax SR, Atrolak, Questax XR, Etiagen XR. O możliwości zastosowania dowolnego z nich decyduje lekarz.
Preparat Kwetaplex XR należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przeznaczony jest dla osób dorosłych. Nie podaje się go u dzieci i młodzieży. Lek przyjmuje się raz na dobę. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Nie wolno ich żuć, dzielić ani kruszyć. Ponadto Kwetaplex XR przyjmuje się bez pokarmu, najlepiej około godzinę przed posiłkiem lub przed snem. W trakcie terapii nie wolno stosować soku grejpfrutowego, który może wpływać na skuteczność działania leku. Terapię należy prowadzić tak długo, jak zaleci to lekarz, nawet jeżeli pacjent poczuje się lepiej. Nie wolno stosować większej niż zalecanej dawki leku. Nie wpływa to na poprawę skuteczności terapii i może powodować skutki uboczne.
Przed rozpoczęciem leczenia wspólnie z pacjentem ustala się dawkę początkową, która wprowadza pacjenta w terapię. Następnie stosuje się dawkę podtrzymującą. Standardowo jest to od 150 mg do 800 mg na dobę w zależności od objawów i potrzeb pacjenta. Nie wolno przekraczać dawki 800 mg/dobę. Środek przyjmuje się raz dziennie. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby konieczne może być zmodyfikowanie dawkowanie w zależności od odpowiedzi klinicznej i tolerancji organizmu na substancję czynną.
Leku Kwetaplex XR nie powinno stosować się w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli lekarz zależy inaczej, to korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższyć ewentualne ryzyko. Szczególne ryzyko występuje w ostatnim trymestrze ciąży. Wówczas mogą występować u matki lub noworodka takie objawy jak m.in.: sztywność mięśni, drżenie, osłabienie, zaburzenia oddychania, pobudzenie, senność, trudności w karmieniu.
Kobiety w okresie karmienia piersią nie powinny stosować tabletek Kwetaplex XR. Jeżeli jest to wskazane, to należy zaprzestać karmienia ze względów bezpieczeństwa, ponieważ substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
Podczas leczenia mogą pojawiać się działania niepożądane. W przypadku ciężkich reakcji nadwrażliwości i innych niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Skutki ubocznie nie pojawiają się u każdego pacjenta. Ich rodzaj oraz nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Do odnotowywanych dotychczas działań niepożądanych należą m.in.:
Wszystkie odnotowywane dotychczas działania niepożądane wraz z częstotliwością występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Kwetaplex XR należy skonsultować się z lekarzem i dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Przeciwwskazania do stosowania leku to:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować ostrożność. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których występują lub występowały takie stany jak:
Dodatkowo pacjent powinien niezwłocznie poinformować lekarza, jeżeli w trakcie terapii lekiem Kwetaplex XR wystąpią takie objawy jak:
Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że Kwetaplex XR może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Zabronione jest jednoczesne przyjmowanie:
Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki farmakologiczne jak:
Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem. To on podejmuje decyzję w zakresie łączenia wybranych środków farmakologicznych.
Substancją czynną leku Kwetaplex XR jest kwetiapina. Ponadto w składzie tabletek o przedłużonym uwalnianiu znajdują się takie substancje jak: celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza, stearynian magnezu, bezwodny cytrynian sodu, makrogol 400, polisorbat 80, dwutlenek tytanu E171, tlenek żelaza żółty E172 , tlenek żelaza czerwony E172 i tlenek żelaza czarny E172.