Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat dostępny jest tylko na receptę i może mieć postać: kapsułek, proszku do sporządzania zawiesiny doustnej oraz tabletek do sporządzania zawiesiny doustnej. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych i dzieci w przypadku zakażeń bakteryjnych szczepami bakterii wrażliwymi na działanie cefadroksylu.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
zakażenia bakteryjne wywoływane przez wrażliwe szczepy bakteryjne na cefadroksyl |
Postać: |
kapsułki, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej, tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej |
Dawka: |
500 mg (kapsułki), 250 mg/5 ml lub 500 mg/5 ml (proszek), 1000 mg (tabletki) |
Substancja czynna: |
cefadroksyl |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Duracef to antybiotyk beta-laktamowy zawierający w swoim składzie substancję cefadroksyl. To półsyntetyczny antybiotyk z grupy cefalosporyn. Substancja ta wykazuje szerokie spektrum działania i przeznaczona jest do stosowania ogólnego. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii. Prowadzi to do osłabienia ściany komórkowej bakterii i w konsekwencji do obumarcia samej komórki bakteryjnej. Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego i dostępny jest tylko na receptę. Dostępny jest w takich postaciach jak: kapsułki, tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej.
Lek Duracef stosuje się u osób dorosłych oraz dzieci. Podaje się go w przypadku szczepów bakterii wrażliwych na działanie cefadroksylu, wśród nich znajduje się wiele bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Podstawowe wskazania medyczne do stosowania leku Duracef to:
Jednocześnie lek nie jest wskazany w zapobieganiu gorączce reumatycznej. W zapobieganiu gorączce reumatycznej skuteczne jest podawanie penicyliny drogą domięśniową. Duracef nie jest stosowany również w zapobieganiu nawrotom gorączki reumatycznej.
Uśrednione ceny preparatu w dostępnych opakowaniach to:
Cena leku Duracef zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego oraz wieku pacjenta.
Podobne leki do Duracef, które zawierają taką samą substancję czynną, to m.in.: Biodroxil, Cefadroxil, Tadroxil i Valdocef. O możliwości zastosowania wybranego z nich dedykuje lekarz prowadzący.
W każdej postaci leku Duracef substancją czynną jest cefadroksyl. Składniki pomocnicze w kapsułkach to: laktoza, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna, dwutlenek tytanu, żelatyna. Składniki pomocnicze w tabletkach do sporządzania zawiesiny doustnej to: stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna, glicyryzynian amonu, krospowidon, aromat malinowy (zawiera sacharozę i glikol propylenowy), aromat truskawkowy, aromat cytrynowy (zawiera sacharozę), glukonian sodu E576, sacharyna sodowa E954, guma guar, lakton kwasu glukonowego E575. Substancje pomocnicze zawarte w proszku do sporządzania zawiesiny doustnej to: aromat cytrynowy, aromat truskawkowy, dwutlenek tytanu, sacharoza, benzoesan sodu, guma ksantowa, aromat malinowy, aromat Refrachissment, Tween 40 (1% rozcierka z sacharozą).
Stosowanie i dawkowanie leku Duracef ustalane jest przez lekarza i należy postępować z jego wskazaniami. Preparat w każdej postaci przeznaczony jest do stosowania doustnie. Zazwyczaj przyjmuje się go 1-2 razy na dobę w zależności od rodzaju i nasilenia zakażenia.
Lek należy przyjmować przez minimum 48-72 godzin po ustąpieniu objawów klinicznych lub potwierdzeniu usunięcia drobnoustrojów w badaniu. Decyzję o długości terapii podejmuje lekarz prowadzący. Przy ciężkich zakażeniach (np. szpiku) lek należy podawać nawet przez 4-6 tygodni. Leczenie zakażeń wywołanych przez paciorkowce beta-hemolizujące powinno trwać minimum 10 dni. Lek Duracef przyjmuje się niezależnie od posiłków.
Standardowe dawkowanie u osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12. roku życia oraz masie ciała przekraczającej 40 kilogramów to:
U dzieci o masie ciała poniżej 40 kilogramów dawkowanie ustala się na podstawie ich masy. Standardowo podaje się dawkę na poziomie 25-50 mg/kg mc w dwóch równych dawkach co 12 godzin.
W przypadku zapalenia szpiku i bakteryjnego zapalenia stawów podaje się dawkę maksymalną 50 mg/kg mc. Do tego w przypadku zapalenia gardła, migdałków i w liszajcu dawkę przyjmuje się raz na dobę. W przypadku dzieci o masie ciała poniżej 10 kilogramów oraz mających trudności z połykaniem kapsułki podaje się lek w postaci zawiesiny doustnej.
Indywidualnego dawkowania wymagają pacjenci z zaburzeniami czynności nerek. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Duracef. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może prowadzić do występowania działań niepożądanych.
Nie powinno się stosować leku Duracef u kobiet w ciąży. Na ten moment brak szczegółowych danych na temat bezpieczeństwa preparatu w tej grupie pacjentek. Jeżeli jest to konieczne podawanie leku u kobiet w ciąży, to korzyści z tym związanych muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Cefadroksyl przenika do mleka matki. W związku z tym preparat Duracef nie powinien być stosowany u kobiet w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, to należy przerwać karmienie piersią, ponieważ może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
Podczas terapii mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Jeżeli wystąpią poniższe objawy leczenia lekiem Duracef należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem:
Ponadto w trakcie leczenie odnotowywano takie skutki uboczne jak:
Wszystkie działania niepożądane wymieniono w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Wszystkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Duracef należy skonsultować się z lekarzem i zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Przeciwwskazane jest przyjmowanie preparatu w przypadku uczulenia na cefadroksyl, inne cefalosporyny lub jakikolwiek z pozostałych składników. Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować ostrożność. Każdy przypadek powinien być indywidualnie omówiony z lekarzem prowadzącym.
Szczególną uwagę należy zachować u pacjentów, u których występują:
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że cefadroksyl może wchodzić z innymi środkami w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na probenecyd stosowany w leczeniu dny moczanowej, który może powodować zwiększenie stężenia cefadroksylu w osoczu. O możliwości łączenia wybranych preparatów decyduje lekarz prowadzący.