Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Argosulfan dostępny jest tylko na receptę i stosuje się go przy leczeniu odleżyn, oparzeń skóry i trudno gojących się ran. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 2. miesiąca życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
oparzenia, trudno gojące się rany |
Postać: |
krem |
Dawka: |
20 mg/g |
Substancja czynna: |
sulfatiazol (sól srebrowa sulfatiazolu) |
Za mechanizm działania leku Argosulfan odpowiada zawarta w nim substancja czynna, czyli sulfatiazol. Ma on postać soli srebrowej sulfatiazolu. Substancja ta wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne. Po nałożeniu na miejsce chorobowo zmienione tworzy na nim warstwę ochronną. W ten sposób z jednej strony zapewnia odpowiednie nawilżenie, a z drugiej zabezpiecza skórę przed rozwojem zakażeń i przyspiesza gojenie rany. Pod tym względem Argosulfan wykazuje złożone i skuteczne działanie.
Ze względu na skład i działanie, krem Argosulfan dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Przeznaczony jest do stosowania już od 2. miesiąca życia. Podstawowe wskazania medyczne to leczenie:
O zasadności zastosowania kremu Argosulfan zawsze decyduje lekarz prowadzący.
Krem Argosulfan dostępny jest w dwóch wariantach opakowań zawierających 40 g lub 100 g. Cena preparatu zależy od marży narzuconej przez aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, lek Argosulfan nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Uśredniona cena preparatu to:
Podstawowym składnikiem i substancją czynną leku jest sulfatiazol w postaci soli srebrowej sulfatiazolu. Pozostałe substancje pomocnicze to: wazelina biała, alkohol cetostearylowy, parafina ciekła, glicerol, disodu wodorofosforan dwunastowodny, parahydroksybenzoesan propylu, parahydroksybenzoesan metylu, diwodorofosforan potasu, laurylosiarczan sodu i woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie kremu Argosulfan ustalane jest indywidualnie. Lekarz informuje o czasie stosowania leku Argosulfan i należy postępować zgodnie z jego zaleceniami. Krem przeznaczony jest do miejscowego stosowania bezpośrednio na skórę. Można go aplikować bez opatrunku lub z opatrunkiem. Zalecana dawka i postępowanie różnią się w zależności od wskazania medycznego.
W przypadku oparzeń oczyszczoną ranę oparzeniową należy pokryć warstwą kremu Argosulfan o grubości 2-3 mm. Rana musi być pokryta kremem przez cały czas leczenia. Jeżeli zostanie odsłonięta, to należy uzupełnić braki w kremie. Preparat Argosulfan należy stosować do czasu wygojenia rany lub wykonania przeszczepu skóry.
W leczeniu odleżyn oraz przewlekłych owrzodzeń podudzi należy stosować cienką warstwę kremu Argosulfan na miejsce chorobowo zmienione. Czynność powtarza się 2-3 razy na dobę. W trakcie leczenia może pojawić się wysięk. Wówczas przed ponownym nałożeniem kremu należy przemyć ranę za pomocą dedykowanego środka (np.: wodny roztwór chloroheksydyny 0,1% lub roztwór kwasu bornego 3%).
Podczas stosowania leku Argosulfan mogą wystąpić objawy podrażniania i inne działania niepożądane. Należy je zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Skutki uboczne nie dotyczą każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie zależą od predyspozycji organizmu. Do tej pory odnotowywano takie działania niepożądane jak objawy podrażnienia i nadwrażliwości (rumień, swędzenie, pieczenie).
W przypadku długotrwałego stosowania leku Argosulfan mogą wystąpić poważniejsze objawy ogólne, w tym m.in.:
Pacjent powinien dokładnie skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Przeczytanie informacji w internecie nie może zastąpić przeczytania ulotki leku.
Ze względu na skład i działanie, występują określone przeciwwskazania do stosowania kremu Argosulfan. Podstawowym z nich jest uczulenie na substancję czynną, inne sulfonamidy lub jakikolwiek składnik leku. Ponadto nie należy stosować leku Argosulfan u:
Dodatkowo w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Obejmuje to pacjentów:
W trakcie stosowania leku Argosulfan należy unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi. Każdy przypadek powinien być indywidualnie rozpatrywany przez lekarza prowadzącego.
Nie powinno się stosować kremu Argosulfan u kobiet w ciąży oraz kobiet w okresie karmienia piersią. Na ten moment nie jest znany wpływ leku na płód. Jednocześnie wiadomo, że substancja czynna przenika do mleka matki i może powodować niepokojące objawy ze strony karmionego dziecka. Jeżeli stosowanie kremu jest konieczne, to kobieta musi przerwać karmienie piersią ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Przede wszystkim nie należy stosować leku Argosulfan jednocześnie z innymi lekami stosowanymi miejscowo. Ponadto preparaty zawierające kwas foliowy lub pochodne kwasu p-aminobenzoesowego mogą osłabiać skuteczność działania kremu Argosulfan. Wątpliwości w tym zakresie skonsultuj z lekarzem.
Na ten moment krem Argosulfan nie ma zamienników o takim samym składzie oraz postaci substancji czynnej.
Czy Argosulfan można stosować na otwarte rany?
Tak. Lek Argosulfan przeznaczony jest do stosowania na otwarte rany.
Czy Argosulfan zawiera srebro?
Krem Argosulfan zawiera niewielkie ilości srebra w postaci związku soli srebrowej sulfatiazolu.
Czym można zmyć Argosulfan?
Lek Argosulfan powinno się zmywać delikatnymi preparatami przeznaczonymi do skóry wrażliwej.