Najpopularniejsze leki na kłykciny kończyste

Condyline
kolejna wizyta -20%

Uzyskaj receptę online

  • Krok 1 Wybierz leki z wyszukiwarki
  • Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
  • Krok 3 Oczekuj na kod do e-recepty lub wiadomość od lekarza
kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

  • Krok 1 Wybierz specjalistę i termin, który najbardziej Ci odpowiada
  • Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
  • Krok 3 Oczekuj na telefon o ustalonej godzinie
Kłykciny kończyste
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Kłykciny kończyste - co to takiego?

Kłykciny kończyste powstają na skutek zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. To wypukłe, brodawczakowate narośla, które mają nienowotworowy charakter. Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego ma charakterystyczne objawy, czyli zmiany skórne, najczęściej lokalizują się w obrębie narządów płciowych. Tworzą się na wargach sromowych, wewnętrznej blaszce napletka, trzonie prącia, wokół odbytu, a także na szyjce macicy. Zmiany tego typu mogą również umiejscowić się w błonie śluzowej jamy ustnej, a także na języku. Z uwagi na obszar, na którym występują najczęściej, określa się je jako brodawki weneryczne lub brodawki płciowe.

Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy

Kłykciny kończyste są jedną z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Za ich występowanie odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Wirusem brodawczaka ludzkiego zaraża się poprzez kontakty seksualne – waginalne, oralne oraz analne. Przeniesienie wirusa HPV może nastąpić również drogą wertykalną, czyli w tracie porodu naturalnego.

Objawy kłykcin kończystych, czyli występujące najczęściej w obrębie narządów płciowych wypukłe brodawki powstają poprzez rozmnażanie się komórek, które zostały zainfekowane. Kłykciny kończyste to choroby przenoszone drogą płciową przez wirus HPV. Warto zaznaczyć, że wirus ten ma różne rodzaje, a niektóre z nich mogą odpowiadać za to, że w zainfekowanym organizmie rozwinie się rak szyjki macicy.

Kłykciny kończyste a wirus HPV

Zakażenie wirusem HPV jest jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się kłykcin kończystych na wargach sromowych bądź w okolicach odbytu. W przypadku niewielkich zmian – na przykład wtedy, gdy brodawki mają nieco inny wygląd, należy różnicować rodzaje brodawek. Mogą to być na przykład kłykciny płaskie, czyli szarobiałe, płaskie zmiany chorobowe, które tworzą się na narządach płciowych. Tego typu choroby skóry związane są bezpośrednio z zarażeniem bakterią wywołującą kiłę, czyli krętkiem bladym.

Objawy kłykcin kończystych

Warto pamiętać, że w przypadku wirusa HPV, zakażenie nie jest wcale jednoznaczne z tym, że pojawią się jego charakterystyczne objawy. Wiele osób może bowiem przechodzić opisywane zakażenie bezobjawowo. Należy jednak zaznaczyć, że nawet bez widocznych zmian skórnych wirusa brodawczaka ludzkiego, osoba będąca nosicielem nadal może zarażać!

W przypadku, gdy dana osoba ma osłabiony układ immunologiczny, może dojść do rozwoju zmian chorobowych. Kłykciny kończyste lokują się w sferach intymnych – charakterystyczne zmiany mogą pojawić się w okolicy odbytu oraz narządów rodnych. Jak rozpoznać kłykciny kończyste? W początkowym stadium pojawiają się niewielkie i twarde grudki, które mogą się złuszczać. Najczęściej lokują się w miejscach, na których pojawił się wcześniej stan zapalny. Zachwianie naturalnych mechanizmów immunologicznych w tych okolicach intymnych sprawia, że kłykciny kończyste mogą się na nich szybko rozwinąć i być znacznie lepiej widoczne. Warto pamiętać, że odpowiednie leczenie kłykcin kończystych może pomóc w uporaniu się z tym problemem. Bagatelizowanie tego stanu z kolei sprawi, że kłykciny kończyste znacznie się rozwiną, a ich powierzchnia zacznie przypominać kalafior. Zmiany te mogą mieć różny kolor – zazwyczaj są brązowe, beżowe bądź czerwone. Oprócz wspomnianych zmian chorobowych, posiadanie wirusa HPV w swoim organizmie, może dać następujące objawy:

  • świąd,
  • ból w czasie stosunku seksualnego,
  • niewielkie krwawienie ze zmian skórnych.

Warto jeszcze dodać, że kłykciny kończyste nie zawsze są widoczne! Mogą być one bowiem zlokalizowane na szyjce macicy albo krtani, a nawet w okolicach ujścia cewki moczowej. Ich leczenie musi zatem rozpocząć się od szeroko zakrojonego wywiadu z pacjentem. Diagnostyka kłykcin kończystych obejmuje zazwyczaj kolposkopię lub laryngoskopię. Badanie cytologiczne również może pomóc w zdiagnozowaniu tego wywołanego przez zakażenie wirusem HPV problemu.

Zapobieganie rozwojowi kłykcin kończystych

Zakażenie wirusem HPV to nie tylko pojawiające się na ciele kłykciny kończyste. Może on bowiem prowadzić również do raka szyjki macicy, odbytu, prącia, a nawet jamy ustnej. Zapobieganie zakażeniu jest zatem bardzo istotne.

Wirus HPV przenosi się drogą płciową, więc zagrożenie nim dotyka bezpośrednio osoby uprawiające przypadkowy seks. Odpowiednie zabezpieczenie – na przykład stosowanie prezerwatywy, będzie stanowiło doskonałą barierę dla wszelkich patogenów, które są przenoszone drogą płciową.

Uprawianie seksu oralnego z nowym partnerem również wiąże się z ryzykiem. Warto w takiej sytuacji korzystać z lateksowych chusteczek bądź prezerwatyw.

Istotną kwestią jest także przebadanie się wraz z partnerem pod kątem posiadania rozmaitych chorób wenerycznych. Warto jeszcze raz przypomnieć, że wiele z nich nie daje żadnych rezultatów, a mimo to zakażona osoba może nadal zarażać!

Istotne jest również zaszczepienie się przeciwko wirusowi HPV. Szczepionka jest co prawda płatna, ale znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy czy pojawienia się kłykcin kończystych.

Profilaktyka to również dbanie o higienę w okolicach intymnych. Jakakolwiek zmiana o niepokojącym wyglądzie, powinna być natychmiastowo konsultowana z lekarzem specjalistą. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem, a także wyników zleconych wcześniej badań, będzie on w stanie dobrać najbardziej odpowiednią metodę leczenia dla każdego.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Diagnostyka kłykcin kończystych

Zmiany spowodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego – jeżeli będą widoczne na ciele, wymagają jak najszybszej wizyty u lekarza. W przypadku tego schorzenia szybkie rozpoczęcie terapii jest bardzo istotne.

W leczeniu niepokojących zmian skórnych z pewnością pomoże lekarz dermatolog. W przypadku kobiet, kłykciny kończyste może również pomóc usunąć ginekolog.

Warto jeszcze dodać, że brodawki płciowe wymagają leczenia, gdyż taki stan chorobowy zwiększa ryzyko zarażenia się innymi chorobami wenerycznymi. Najczęściej pojawia się rzeżączka, kiła lub chlamydia.

W leczeniu kłykcin kończystych istotne jest także wykluczenie innych chorób czy zaburzeń, które mogą dawać podobne objawy. Kłykciny kończyste mogą być wyleczone, ale niezbędna do tego będzie konsultacja ze specjalistą.

Leczenie kłykcin kończystych

Jak wygląda leczenie kłykcin kończystych? Lekarz przede wszystkim sprawdza charakterystyczne zmiany w obrębie błon śluzowych, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia właśnie z tym schorzeniem.

W leczeniu kłykcin kończystych stosuje się głównie próbę z kwasem octowym. Preparat ten umieszcza się po prostu na chorobowo zmienionym obszarze, który pod jego wpływem blednie. W przypadku, gdy kłykciny kończyste mają nietypowy wygląd i mogą być podejrzane o posiadanie zmian nowotworowych, wówczas niezbędne będzie wykonanie biopsji lub też badania histopatologicznego.

Brodawki u mężczyzn pojawiają się w okolicy prącia, co może stanowić przeszkodę w oddawaniu moczu czy wypróżnianiu się. Tego typu zmiany diagnozuje się poprzez wykonanie kolonoskopii lub innych badań inwazyjnych.

Kobiety w trakcie diagnozowania kłykcin kończystych, powinny mieć wykonane badanie ginekologiczne oraz cytologie. Pomogą one określić obszar zakażenia, dzięki czemu możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Badanie warg sromowych oraz szyjki macicy przez specjalistę, może również wykazać ewentualne powstanie zmian neoplazmatycznych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leczenie - kłykciny kończyste

Choroby przenoszone drogą płciową mogą mieć bardzo różny przebieg, zatem ich leczenie jest dość skomplikowane. Choroby weneryczne, jak kłykciny kończyste, mogą być jednak zahamowane poprzez stosowanie odpowiednich leków czy wprowadzenie do leczenia postępowania zabiegowego. Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego nie jest jednak wyleczalne – leczenie zachowawcze polega głównie na eliminacji objawów, a nie całkowitym usunięciu wirusa.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie kłykcin kończystych zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian skórnych. Wykorzystuje się do tego celu głównie kremy oraz rozmaite roztwory, którymi smaruje się zmienione chorobowo miejsca.

Stosować można takie substancje czynne, jak podofilotoksyna, która ma działanie antyproliferacyjne. Jej używanie może pomóc w zahamowaniu namnażania się zarażonych komórek, przez co dochodzi do martwicy miejsc dotkniętych zmianami chorobowymi.

Maści z tą substancją stosuje się na kłykciny kończyste męskich i żeńskich narządów płciowych; nie można używać jej do leczenia zmian u dzieci czy kobiet w ciąży. Kłykciny mogą być mniej widoczne dzięki systematycznemu stosowaniu maści.

Imikwimod – to kolejna substancja, która może wyeliminować kłykciny kończyste. Objawy, czyli przypominające kalafiory zmiany skórne, znikną pod wpływem cytokin oraz interferonu alfa, które wydzielone zostają przez komórki właśnie pod wpływem stosowanego leku.

W leczeniu objawów kłykcin warto sięgnąć również po interferon, który stosuje się w postaci iniekcji. Lek ten może jednak powodować skutki uboczne, takie jak kłucie, ból czy pieczenie w miejscu podania.

Małe zmiany chorobowe można wyeliminować także stosując kwas trójchlorooctowy. Warto jeszcze dodać, że w przypadku braku efektów leczenia farmakologicznego, konieczne będzie wprowadzenie postępowania zabiegowego. Zarówno o przyjmowanych lekach, jak i niezbędnych zabiegach, decyduje wyłącznie specjalista.

Kłykciny kończyste - zabiegi

Ta forma leczenia kłykcin zarezerwowana jest dla pacjentów, których zmiany chorobowe są bardzo rozległe lub gdy zawiodła terapia lekami. Najczęstszym zabiegiem, jaki wykonuje się w takiej sytuacji, jest krioterapia. Zamraża się zmienione chorobowo miejsce za pomocą ciekłego azotu. Co ważne, tego typu zabieg można stosować także w przypadku kobiet w ciąży.

Inną formą leczenia kłykcin kończystych, jest elektrokoagulacja. Używa się wówczas prądu zmiennego o dużej częstotliwości, przez co dochodzi do martwicy kłykcin. Dobrym rozwiązaniem jest też użycie laseru CO2, dzięki któremu można przeprowadzać bardzo precyzyjne zabiegi.

Objawy skórne zakażenia wirusem HPV można również eliminować za pomocą terapii fotodynamicznej. Polega ona na usunięciu powierzchni zrogowaciałej kłykcin kończystych. Następnie nakłada się na nią środek fotouczulający i naświetla za pośrednictwem specjalnie przygotowanej do tego lampy. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, zatem nie wymaga wcale wprowadzenia znieczulenia.

Przeszkadzające, duże zmiany chorobowe kwalifikują się do usunięcia przy pomocy zabiegu chirurgicznego. Dokonuje się tego metodą łyżeczkowania lub przy udziale noża chirurgicznego albo specjalnych nożyczek.

Kłykciny kończyste – domowe sposoby

Zmiany skórne wywołane chorobami przenoszonymi drogą płciową, wymagają przede wszystkim wizyty u lekarza. Tylko specjalista będzie bowiem w stanie doradzić najbardziej odpowiednią formę terapii czy zakwalifikować daną osobę do leczenia chirurgicznego.

Warto jeszcze dodać, że wszelkie próby leczenia tego typu schorzeń domowymi sposobami po prostu nie działają, a mogą nawet przynieść odwrotny skutek i znacząco opóźnić leczenie.

Leczenie domowe opiera się głównie na stosowaniu octu jabłkowego, którym przemywa się zmienione chorobowo miejsca. Popularne są również wyciągi z roślin iglastych czy zielonej herbaty. Nie należy jednak tracić czasu na tego typu działania – leczenie kłykcin kończystych powinno przebiegać każdorazowo pod ścisłą kontrolą lekarza.

Kłykciny kończyste w ciąży

Jak zostało wspomniane wcześniej, zmiany chorobowe w wyniku zakażenia wirusem HPV, powinny być bezwzględnie leczone. Dotyczy to szczególnie kobiet w ciąży, które posiadają kłykciny kończyste. Przyczyny da się w pewnym stopniu wyeliminować – stosuje się do tego jednak głównie metody zabiegowe w znieczuleniu miejscowym, na przykład krioterapie.

Nowonarodzone dziecko może zostać zakażone wirusem podczas porodu naturalnego. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, gdyż u większości dzieci kłykciny kończyste pojawiają się w gardle i krtani, a także jamie ustnej, co znacznie utrudnia oddychanie. Leczenie w takim przypadku jest konieczne, gdyż stan ten może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu dziecka. Skuteczne leczenie zmian może przynieść pozytywne rezultaty.

Wizyta online

Pojawienie się niepokojących zmian skórnych, które mogą świadczyć o zarażeniu się wirusem HPV, to sygnał do natychmiastowego udania się do lekarza. Specjalista taki z pewnością będzie w stanie polecić najbardziej odpowiednie leczenie oraz zlecić całą diagnostykę, by mieć pewność, która metoda eliminacji objawów będzie dla pacjenta najbardziej korzystna.

Wiele osób może mieć jednak problem z tym, by rozmawiać ze swoim lekarzem o chorobie wenerycznej. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z naszej oferty, czyli wizyty przez internet.

Lekarze specjaliści, którzy u nas pracują, na pewno będą w stanie pomóc każdemu w uporaniu się z niepokojącymi dolegliwościami.

Recepta przez internet

Proponowane przez nas wizyty internetowe to możliwość porozmawiania o swoim problemie z doświadczonym lekarzem. Przeprowadzi on również szczegółowy wywiad oraz przepisze niezbędne do wyleczenia medykamenty. Recepta online, którą wystawi, umożliwia wykupienie leków w dowolnym dla siebie momencie. To niezwykle wygodne rozwiązanie, z którego skorzystało już wiele osób!

Porady internetowe zawsze przebiegają w miłej i komfortowej atmosferze. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, by móc jak najszybciej pozbyć się problemu z kłykcinami kończystymi.