Zapalenie zatok w ciąży: wpływ na dziecko, leczenie
Zapalenie zatok w ciąży stanowi stan zapalny błony śluzowej nosa oraz zatok obocznych, czyli zatoki szczękowej, sitowej, czołowej i klinowej. Podczas zapalenia zatok wnętrza jamy nosa i zatok ulega opuchnięciu i nabrzmieniu, a także pokrywa się gęstą, ropną wydzieliną, co przyczynia się do znacznego utrudnienia w oddychaniu, a także wystąpieniu dolegliwych objawów wpływających na obniżenie komfortu codziennego funkcjonowania. Pojawiają się zatem pytania, co można brać na zapalenie zatok w ciąży? Czym leczyć zapalenie zatok w ciąży? Jakie są domowe sposoby na zapalenie zatok w ciąży? Czy zapalenie zatok w ciąży ma wpływ na dziecko? Czy zapalenie zatok jest groźne w ciąży?
Jak leczyć zapalenie zatok w ciąży?
Leczenie zapalenia zatok uzależnione jest od postaci i rodzaju choroby. W niektórych przypadkach leczenie ma charakter objawowy, czyli polega przede wszystkim na łagodzeniu symptomów towarzyszących chorobie. Niekiedy jednak, szczególnie przy bakteryjnym zapaleniu zatok, konieczna jest antybiotykoterapia. Stosowanie antybiotyków w ciąży niekiedy jest konieczne, ponieważ nieleczone zatoki mogą przyczynić się do wystąpienia poważnych powikłań. W przypadku zapalenia zatok w ciąży lekarz dobiera medykamenty taki sposób, aby były one jak najmniej szkodliwe i oddziałujące na płód. Należy wskazać, że przy ostrym zapaleniu zatok medykamenty stosuje się zazwyczaj przez czas około dwóch tygodni, natomiast w przewlekłym zapaleniu zatok konieczne jest dłuższe stosowanie farmaceutyków.
Ponadto w przypadku zapalenia zatok w ciąży stosowany jest również leczenie objawowe. W tym znaczeniu przypisywane są leki obkurczające naczynia krwionośne oraz rozrzedzające a wydzielinę i zmniejszające obrzęk śluzówki nosa. W przypadku kobiet ze skłonnością do alergii i wystąpienia alergicznego zapalenia zatok dodatkowo stosowane są leki antyhistaminowe. Przypadku kiedy po porodzie zapalenie zatok często nawraca, a leczenie zachowawcze okazuje się nieskutecznie i nie przynosi poprawę, konieczne może okazać się wykonanie operacji endoskopowego udrożnienia zatok.
Wspomagająco przy zapaleniu zatok w ciąży stosować można domowe sposoby leczenia. Znaczenie ulgę w dolegliwościach przynieść może płukanie zatok i nosa solą fizjologiczną, co przyczynia się do upłynnienia wydzieliny i ułatwienia w pozbyciu się jej nadmiaru. Korzystne działanie ma również wykonywanie inhalacji z wodą z dodatkiem olejków eterycznych, na przykład olejku eukaliptusowego lub sosnowego. Niezwykle istotne jest również nawilżanie powietrza w domu oraz wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa kobieta w ciąży. Domowym sposobem na zapalenie zatok w ciąży jest również picie gorących naparów ziołowych przygotowanych z kopru włoskiego lub kozieradki, które wykazują działanie oczyszczające górne drogi oddechowe. W dolegliwościach ponadto przynieść mogą ciepłe kompresy stosowane na twarz i głowę, a także naświetlania okolic czoła lampami. Kobiety w ciąży w czasie zapalenia zatok powinny zadbać również o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz właściwą dietę, która powinna być bogata w naturalne probiotyki, takie jak: cebula, czosnek, a także czerwona papryka.
Czy zapalenie zatok w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka?
Zapalenie zatok wypływa na komfort codziennego funkcjonowania, ale nie tylko. W tym znaczeniu ostry stan zapalny może być niebezpieczny i bolesny dla kobiety ciężarnej, ale może również grozić rozwojowi płodu. Należy jednak wskazać, że zapalenie zatok w ciąży zazwyczaj nie jest niebezpieczne dla dziecka. Niemniej jednak choroba zwykle nie stanowi zagrożenia, o ile jest właściwie leczona, terapia opiera się o stosowanie leków bezpiecznych dla kobiet w ciąży.
Konsekwencje zapalenia zatok w ciąży
Zapalenie zatok w ciąży, podobnie jak zapalenie zatok u dorosłych czy zapalenie zatok u dzieci, wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. W tym znaczeniu nieleczone zapalenie zatok u kobiet w ciąży może wiązać się z poważnymi powikłaniami i konsekwencjami, do których należą pogorszenie widzenia, zapalenie ucha bądź oczodołu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia oskrzeli czy nerwu trójdzielnego. Należy zatem wskazać, że leczenia nie powinno się odwlekać szczególnie, kiedy objawy się nasilają, ponieważ skutki nieleczonego zapalenia zatok w ciąży mogą być groźne dla mamy i dziecka.
Źródła:
- Grzechowiak, „Wybrane aspekty farmakoterapii w okresie ciąży – bezpieczeństwo stosowania leków OTC i Rx”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Poznań 2015.