Leki na hemoroidy: czopki, żele, maści, tabletki, kapsułki
Dodano:

28 sierpnia, 2024
11:35
Zaktualizowano:

29 sierpnia, 2024
13:19

Hemoroidy i choroba hemoroidalna

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze lub żylaki odbytu (wszystkie nazwy odnoszą się do tego samego problemu) — to rozszerzone struktury żylne w okolicy odbytu. W swojej pierwotnej formie stanowią naturalną część anatomii człowieka. W warunkach fizjologicznych wspierają bezbolesne oddawanie stolca — ich zadaniem jest regulacja ciśnienia w odbycie.

Problem pojawia się, gdy omawiane struktury (jamiste naczynia żylne) ulegają patologicznej rozbudowie. To właśnie ten proces prowadzi do powstawania żylaków odbytu — stanu, który nazywamy chorobą hemoroidalną.

Objawy choroby hemoroidalnej mogą obejmować:

  • swędzenie i pieczenie w okolicach odbytu,
  • ból spowodowany zapaleniem lub zakrzepicą hemoroidów,
  • krwawienie podczas wypróżnień,
  • wypadanie hemoroidów na zewnątrz odbytu (hemoroidy zewnętrzne).

Do przyczyn sprzyjających rozwojowi hemoroidów należą:

  • czynniki genetyczne — predyspozycje rodzinne do osłabienia naczyń krwionośnych,
  • siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej,
  • częste zaparcia — nadmierny wysiłek podczas wypróżniania,
  • dieta uboga w błonnik,
  • ciąża — wzrost ciśnienia w jamie brzusznej.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów warto skonsultować się z lekarzem. Możesz zgłosić się bezpośrednio do proktologa lub chirurga, jednak pamiętaj, że Twój lekarz rodzinny również może przepisać Ci środki i zalecenia, które będą wspierać Cię w leczeniu hemoroidów. Wczesna diagnoza i szybkie wdrożenie dopasowanego działania powoli Ci zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i jej powikłaniom.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leczenie hemoroidów — w jakich formach podawane są leki?

Leczenie hemoroidów uwzględnia różne formy farmakoterapii. Lekarz (biorąc pod uwagę potrzeby i stan zdrowia pacjenta) może zalecić przyjmowanie różnych leków zależnie od stopnia zaawansowania choroby oraz nasilenia objawów. Współczesna medycyna oferuje szeroki wybór leków na hemoroidy, które mogą być stosowane miejscowo lub ogólnoustrojowo. Wśród nich znajdują się maści, czopki doodbytnicze, a także tabletki i kapsułki.

Leki w formie maści

Maści na hemoroidy są jedną z najczęściej wybieranych form leczenia miejscowego. Ich działanie opiera się na szybkim dostarczeniu substancji aktywnych bezpośrednio do obszaru objętego stanem zapalnym. Maści mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz łagodzące. Ich stosowanie często przynosi natychmiastową i wyraźną ulgę w objawach choroby. Dodatkowo maści mogą zawierać substancje znieczulające, które redukują dyskomfort związany z hemoroidami zewnętrznymi.

Czopki doodbytnicze

Czopki doodbytnicze to także forma miejscowego leczenia hemoroidów. Dużą zaletą czopków jest to, że docierają głęboko w kanał odbytu. Dzięki temu są skuteczne w leczeniu hemoroidów wewnętrznych. Czopki rozpuszczają się pod wpływem temperatury ciała i w ten sposób uwalniają substancje aktywne, które działają przeciwzapalnie, znieczulająco i regenerująco na błonę śluzową odbytu.

Kapsułki i tabletki na hemoroidy

W przypadku leczenia ogólnoustrojowego stosuje się substancje aktywne przyjmowanie doustnie. Działają przede wszystkim wzmacniająco na naczynia krwionośne, zmniejszenie stanów zapalnych oraz poprawę krążenia krwi. Substancje zawarte w tabletkach pomagają również w redukcji obrzęków oraz poprawiają regenerację błony śluzowej w kanale odbytu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Substancje pochodzenia naturalnego w lekach na hemoroidy

Leki na hemoroidy często zawierają substancje naturalne, które od wieków stosowane są w leczeniu żylaków odbytu. Chociaż domowe sposoby mogą łagodzić objawy, to należy pamiętać, że jedyną najbardziej skuteczną i słuszną jest konsultacja ze specjalistą, który zaleci przyjmowanie odpowiednich leków — być może właśnie z zawartością naturalnych składników roślinnych.

Poniżej znajdziesz wymienione substancje, które najczęściej wchodzą w skład leków na hemoroidy bez recepty.

Wyciąg z kory kasztanowca

Wyciąg z kasztanowca to jedna z najczęściej stosowanych substancji w leczeniu choroby hemoroidalnej. Jego głównym składnikiem aktywnym jest escyna, działająca przeciwzapalnie i poprawiająca elastyczność naczyń krwionośnych. Escyna zmniejsza przepuszczalność ścian układu krążenia. W ten sposób przyczynia się do redukcji obrzęków i wzmocnienia ich struktury. Może zapobiegać dalszemu rozwojowi choroby i umożliwić powrót do zdrowia. Wyciąg z kasztanowca dostępny jest w różnych formach, w tym w maściach, żelach oraz tabletkach.

Dostępne preparaty:

  • Aesculan (maść doodbytnicza),
  • Reparil (żel, tabletki dojelitowe).

Wyciąg z ruszczyka kolczastego

Ruszczyk kolczasty zawiera ruskogeniny — substancje (saponiny sterolowe), które działają przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo oraz poprawiają mikrokrążenie krwi w okolicy odbytu. Wyciąg z ruszczyka jest szczególnie skuteczny w leczeniu hemoroidów zewnętrznych, gdzie jego działanie przynosi ulgę w dokuczliwym bólu i redukuje uporczywy świąd.

Dostępne preparaty:

  • Cyclo 3 Fort (kapsułki doustne),
  • RuscoVen (kapsułki doustne, żel).

Oczar wirginijski i aloes zwyczajny

Oczar wirginijski to roślina, z której wyciągi i ekstrakty są wyjątkowo bogate w garbniki i flawonoidy. Dzięki temu wykazują silne właściwości przeciwzapalne i ściągające. Aloes zwyczajny łagodzi i nawilża — działanie szczególnie pomocne w hemoroidach zewnętrznych. Dlaczego oba te składniki przedstawiamy w parze? Na rynku możemy znaleźć preparaty, które właśnie jednocześnie wykorzystują działanie obu tych surowców roślinnych — wyciągu/ekstraktu z oczaru wirginijskiego i czystego aloesu.

Należą do nich:

  • Proktosanol (maść),
  • Proctomina (maść).

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski jest surowcem roślinnym o silnym działaniu łagodzącym stany zapalne i regenerującym. Stosuje się go w leczeniu różnych problemów skórnych, do których także zaliczają się właśnie hemoroidy. Ekstrakt z nagietka może zmniejszać obrzęki, ból i przyspieszać gojenie się ran. Nagietek najczęściej dostępny jest w jako krem lub maść na hemoroidy, jednak można znaleźć go także w formie czopków doodbytniczych.

Dostępne preparaty:

  • Maść nagietkowa,
  • Hemocal (czopki doodbytnicze).

Syntetyczne leki stosowane w chorobie hemoroidalnej

Oprócz substancji pochodzenia naturalnego, leczenie hemoroidów może opierać się także na preparatach syntetycznych, które wykazują silniejsze działanie terapeutyczne. Farmaceutyki na hemoroidy są szczególnie skuteczne w zaawansowanych stadiach choroby, gdy objawy stają się bardziej dokuczliwe, a doraźne sposoby radzenia sobie z nimi są nieskuteczne.

Tribenozyd

Tribenozyd to związek, który działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Zmniejsza przepuszczalność naczyń, a regularne aplikacje leku przynoszą ulgę w bólu. Hamuje mediatory zapalne produkowane w organizmie i w ten sposób pomaga zmniejszyć przekrwienie oraz opuchliznę. Preparaty zawierające tribenozyd są dostępne w postaci maści oraz czopków doodbytniczych, dzięki czemu można je stosować zarówno na hemoroidy zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Preparaty, które w swoich składach zawierają tę substancję czynną to Procto Glyvenol lub Procto Hemolan — często zaleca się je pacjentom odczuwającym silny ból oraz dyskomfort.

Diosmina

Diosmina to flawonoid pochodzenia roślinnego, który znalazł szerokie zastosowanie w leczeniu chorób naczyń żylnych. Skoro jest to związek pozyskiwany z roślin, to dlaczego klasyfikujemy go, jako syntetyczny? Obecnie, aby uzyskać wysokie stężenia diosminy, które są niezbędne do efektywnego działania leku, pozyskuje się ją z hesperydyny.

Jej działanie polega na wzmacnianiu ścian naczyń krwionośnych, co zmniejsza ich podatność na pękanie oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia krwawień. Diosmina poprawia także parametry ciśnienia i usprawnia przepływ krwi.

Najczęściej stosuje się ją w postaci tabletek (dostępne leki to Diosminex, Daflon czy Detralex), które są przyjmowane doustnie.

Lidokaina

Lidokaina to miejscowo znieczulający środek. Działa na zakończenia nerwowe i blokuje przewodzenie impulsów bólowych. Przynosi szybką ulgę pacjentom cierpiącym z powodu intensywnego bólu oraz świądu.

W kontekście leczenia choroby hemoroidalnej lidokaina jest składnikiem wielu maści i czopków — przykłady to Procto Glyvenol, Procto hemolan czy Lidoposterin.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej, znanym i cenionym za swoje silne właściwości nawilżające oraz regeneracyjne. Chociaż najczęściej kojarzy nam się z kosmetykami, to w leczeniu hemoroidów stosuje się go ze względu na zdolność do przyspieszania procesu gojenia tkanek oraz łagodzenia stanów zapalnych.

Dzięki nawilżeniu okolic odbytu kwas hialuronowy zmniejsza dyskomfort związany z suchością i podrażnieniami. Leki z kwasem hialuronowym są dostępne w formie sztyftów, żeli, maści oraz czopków, które aplikowane miejscowo wspomagają regenerację błony śluzowej. Leki na guzki krwawnicze z kwasem hialuronowy to np. Anusir (maść), Apirectal (maść) czy Proktis-M (czopki).

Hydrokortyzon

Hydrokortyzon to glikokortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym, który jest stosowany w ciężkich przypadkach choroby hemoroidalnej. Hydrokortyzon zmniejsza stan zapalny, obrzęk oraz świąd. Jest dostępny w formie maści oraz czopków, a przykładem preparatu zawierającego hydrokortyzon jest Proctosedyl (maść doodbytnicza).

Galusan zasadowy bizmutu

Galusan zasadowy bizmutu jest związkiem o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym. Tworzy ochronną warstwę na powierzchni błony śluzowej, która chroni ją przed dalszymi uszkodzeniami oraz ułatwia gojenie ran.

Bizmut redukuje także wydzielanie płynów zapalnych — tym samym zmniejsza obrzęki i poprawia komfort pacjenta. Leki zawierające galusan zasadowy bizmutu są dostępne w postaci czopków oraz maści. Pozwala to na miejscowe stosowanie zarówno na hemoroidy wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Przykład leku: Proctomina (czopki).

Syntetyczne leki na hemoroidy oferują skuteczne rozwiązanie w leczeniu tej powszechnej, „wstydliwej” dolegliwości. Przyjmowanie preparatów szczególnie zaleca się w zaawansowanych przypadkach, w których zmiany w stylu życia czy naturalne środki mogą nie przynosić wystarczającej ulgi.

Należy jednak pamiętać, że hemoroidy często są objawem — czy to konsekwencji prowadzenia siedzącego trybu życia i nieprawidłowo zbilansowanej diety, czy innych poważniejszych chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Jeśli doświadczasz tego problemu, nie możesz go bagatelizować — koniecznie zgłoś się do lekarza, aby znaleźć przyczynę i rozpocząć leczenie.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Jabłoński, M. (2024). Żylaki odbytu–możliwości terapeutyczne. Lek w Polsce, 397(6), s. 27-33.
  2. Jabłoński, M., & Łuszczyna, W. (2022). Choroba hemoroidalna u kobiet w ciąży. Lek w Polsce, 372(05), s. 23-28.
  3. Możdżeń, K., Cebula, N., & Barabasz-Krasny, B. Rośliny stosowane w preparatach przeciwbólowych dostępnych w sprzedaży. Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce, 45.
  4. Kuźniak, A., Kanabaj, K., Bulińska, B., Adamski, Z. (2023). Opieka nad pacjentem z przewlekłą niewydolnością żylną-podejście lekarza POZ. Forum Medycyny Rodzinnej, 17(5), s. 228-234.
  5. Chudek, J., Ziaja, D. (2018). Wyciąg z ruszczyka kolczastego w leczeniu przewlekłej choroby żylnej. Varia Medica, 2(4), s. 277-281.
  6. Woroń, J. (2022). Leki zawierające wyciągi z Ruszczyka kolczastego w terapii przewlekłej choroby żylnej–co nowego wiemy o ich działaniu?. Polski Przegląd Chirurgiczny, 94(1), s. 75-78.
  7. Arct, J., Pytkowska, K., Dzierzgowski, S., & Neofitna, M. (2018). Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) w kosmetyce. Polish Journal of Cosmetology, 21(2), 139-144.
  8. Andrade, C. G. (2024). Naturalne strategie leczenia żylaków: Suplementy, składniki odżywcze i terapie alternatywne w profilaktyce i leczeniu żylaków i owrzodzeń żylnych.
  9. Zielińska, A. (2022). Zastosowanie zmikronizowanej diosminy w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Lek w Polsce, 378(11), s. 17-22.
  10. Szymański, M., Wrzesińska, A., Młynarek, D., Szymański, A. (2021). Diosmina i hesperydyna–obecny stan wiedzy. Post Fitoter, 22(3), s. 196-207.
Udostępnij artykuł:
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację