Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Aspiryna a karmienie piersią

Kwas acetylosalicylowy, który jest substancją czynną aspiryny, stanowi jeden z częściej sotosownaycj leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Popularność medykamentu związana jest nie tylko z jego dużą skutecznością, ale również ogólną dostępnością – farmaceutyk dostępny jest bez recepty, a dodatkowo można go kupić nie tylko w aptekach, ale również w sklepach czy na stacjach benzynowych. Kwas acetylosalicylowy zawarty w aspirynie, przy odpowiednim stosowaniu, jest jednym z bezpieczniejszych leków, a dodatkowo w niewielkich dawkach stosowany jest również celem zmniejszenia ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Aspiryna zazwyczaj stosowana jest przy pierwszych objawach przeziebienia i grypy, które skutecznie łagodzą objawy, a niekiedy całkowicie je eliminują. Infekcje pojawić się mogą u każdego, również u kobiet w czasie laktacji. Pojawiają się zatem pytania, czy aspiryna jest bezpiecznym lekiem podczas karmienia piersią? Czy można brać aspirynę karmiąc piersią? Jaki wpływ ma kwas acetylosalicylowy na dziecko? Jak dawkować aspirynę podczas karmienia?

Aspiryna a karmienie piersią
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy można brać aspirynę podczas karmienia piersią?

Aspiryna, podobnie jak ibuprofen wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Aspiryna przyjmowana w odpowiednich dawkach uznawana jest za jeden z bezpieczniejszych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Okazuje się, że kwas acetylosalicylowy zaliczany jest również do kategorii L2, czyli do leków bezpiecznych podczas karmienia piersią w stopniu umiarkowanym według Kategorii Ryzyka Laktacyjnego Prof. Hale’a. Światowa Organizacja Zdrowia uznała kwas acetylosalicylowy za zgodny z karmieniem piersią, uwzględniający jednak jego jednorazowe, doraźne stosowanie. Niemniej jednak, jak każdy inny medykament, aspirynę, czyli kwas acetylosalicylowy, warto dostosować – niejako zsynchronizować z karmieniem piersią. Oznacza to, że aspirynę należy przyjąć bezpośrednio po karmieniu piersią przed najdłuższą przerwą. Należy zatem wskazać, że aspirynę można stosować w trakcie laktacji, ale konieczne jest przestrzeganie dozwolonych dawek, by nie narazić dziecka na zwiększone ilości dawki czynnej, które mogłyby przedostać się do organizmu z mlekiem maki.

Kwas acetylosalicylowy a karmienie piersią

Kwas acetylosalicylowy zaliczany jest do grupy leków określanych jako umiarkowanie bezpieczny w czasie karmienia piersią. Oznacza to, że aspiryna może powodować łagodne działanie niepożądane u dziecka karmionego piersią. Możliwe działania niepożądane dotyczą jednak stosowania aspiryny w zalecanych, niewielkich dawkach. W tym znaczeniu większe dawki kwasu acetylosalicylowego wiążą się ze znacznie większym ryzykiem dla dziecka karmionego piersią. Wśród działań niepożądanych, które mogą wystąpić u dzieci karmionych piersią w trakcie przyjmowania kwasu acetylosalicylowego przez mamę wymienić należy:

  • kwasicę metaboliczną,
  • trombocytopenię, objawia się gorączką, brakiem apetytu oraz wybroczynami,
  • hemolizę krwinek.

Warto również wskazać, że aspiryna dla dzieci wiąże się z ryzykiem wystąpienia Zespołu Ray’a, jeżeli zostanie podana w trakcie infekcji wirusowej. Należy jednak podkreślić, że fakt ten dotyczy podania kwasu acetylosalicylowego bezpośrednio dzieciom, natomiast brak jest danych, o możliwości wystąpienia tego schorzenia w przypadku stosowania aspiryny przez mamę karmiącą. Należy również wskazać, że kwas acetylosalicylowy nie wpływa na proces laktacji.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, aspiryna powinna być używana wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, w przypadku bezwzględnego wskazania do jej zastosowanie, gdy właściwości tego leku oraz korzyści płynące z zastosowania terapii u matki przewyższają potencjalne ryzyko działań niepożądanych u dziecka. Należy zatem wskazać, że pomimo iż aspiryna uznawana jest za lek umiarkowanie bezpieczny w czasie laktacji, warto zastosować inne farmaceutyki z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych (np. ibuprofen) lub z grupy leków przeciwbólowych (np. paracetamol), które należą do grupy L1, czyli leków bezpiecznych w czasie karmienia.

Dawkowanie aspiryny dla karmiącej

Aspiryna, jak już wspomniano należy do kategorii L2, co zgodnie z klasyfikacją oznacza, że jej stosowanie może powodować łagodne działanie niepożądane u dziecka karmionego piersią bądź w niewielkim stopniu wpływać na proces laktacji. Z tego względu niezwykle istotne jest stosowanie odpowiednich dawek leku, by uniknąć możliwych do wystąpienia działań niepożądanych. Należy również wskazać, że w przypadku aspiryny istnieje bardzo mało danych dotyczących bezpieczeństwa jej stosowania w czasie laktacji, natomiast właściwości substancji leczniczej wskazują na niewielkie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych dla procesu laktacji i dla dziecka karmionego piersią. Dlatego też matki karmiące piersią aspirynę powinny przyjmować w najmniejszych możliwych dawkach i przez możliwie najkrótszy czas, aby okres wystawienia organizmu dziecka na kwas acetylosalicylowy był możliwie najkrótszy. Należy zatem wskazać, że aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych w trakcie laktacji, wskazane są małe dawki aspiryny – 160 mg, gdyż wówczas mogą być stosowane przy karmieniu nawet bez konieczności przerw w laktacji. Kwas acetylosalicylowy organizmie matki karmiącej bardzo szybko ulega metabolizmowi do kwasu salicylowego.

Stosowanie leków w trakcie karmienia piersią czy w czasie ciąży obarczona jest ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Z tego względu przed zastosowaniem konkretnego leku warto sprawdzić, czy medykament jest bezpieczny dla dziecka, a z jego zażyciem nie wiążą się poważne działania niepożądane. Sprawdź, czy Apap w czasie karmienia piersią jest bezpiecznym lekiem.

Źródła:
  1. Frieske K., Morike K., Neumann G., Windorfer A., Leki w ciąży i laktacji, MedPharm Polska, 2014
  2. Gerald G Briggs, Drugs in Pregnancy and Lactation, Lippincott Williams and Wilkins, 2014
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację