Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Alkohol a paracetamol: czy można je łączyć?

Paracetamol uznawany jest za jeden z bezpieczniejszych i skuteczniejszych leków, który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Dlatego też substancję czynną w postaci paracetamolu można znaleźć w składzie wielu popularnych medykamentów, które dostępne są bez recepty. Ogólna dostępność leku i fakt, że paracetamol jest jednym z bezpieczniejszych i łagodniejszych leków sprawia, że wiele osób korzysta z działania leku, kiedy pojawią się nieprzyjemne dolegliwości, również po upojeniu alkoholowym. Wiele z dostępnych bez recepty czy na receptę leków jednak bezwzględnie nie należy łączyć z alkoholem. Dlatego też wiele osób zastanawia się, czy paracetamol można mieszać z alkoholem? Czy po paracetamolu można pić alkohol? Ile godzin po alkoholu można brać paracetamol? Ile czasu po wzięciu paracetamolu można pić alkohol?

Alkohol a paracetamol: czy można je łączyć?
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy paracetamol można łączyć z alkoholem?

Zestawienie paracetamolu z alkoholem pozornie może wydawać się niegroźne. Paracetamol uchodzi przecież za jeden z łagodniejszych i bezpieczniejszych leków przeciwbólowych na rynku farmaceutycznym, który jest łagodny dla żołądka. Paracetamol stanowi skuteczny środek na bóle różnego pochodzenia, dlatego może być stosowany w leczeniu migreny czy jako lek na ból zęba. Co więcej, bez obaw o skutki uboczne mogą go stosować dzieci i osoby starsze, a także kobiety w ciąży i w czasie laktacji. Choć paracetamol zdecydowanie jest jednym z bezpieczniejszych leków, który mogą stosować osoby w różnym wieku, to podobnie jak w przypadku każdego innego medykamentu jego stosowanie wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Okazuje się bowiem, że zażycie paracetamolu jako substancji czynnej stanowi ingerencję w naturalne działanie ludzkiego organizmu. W przypadku paracetamolu działanie owej substancji czynnej jest niewielkie i wiąże się jedyne ze śladowym oddziaływaniem. Niemniej jednak zastosowanie paracetamolu w niektórych przypadkach może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. Mowa tu o interakcjach leków z alkoholem. W tym znaczeniu poważnych efektów ubocznych w tym znaczeniu może doprowadzić połączenie paracetamolu z alkoholem, szczególnie wtedy, kiedy paracetamol jest stale przyjmowanym lekiem. Należy jednak zaznaczyć, że połączenie paracetamolu i alkoholu jest szczególnie niebezpieczne w nadmiarze. Oznacza to, że w przypadku alkoholizmu, kiedy napoje wysokoprocentowe wypijane są każdego dnia. Wówczas obecny w organizmie alkohol wpływa na przyspieszenie metabolizmu leków, nawet wtedy, kiedy leki nie były zażyte bezpośrednio po wypiciu napojów wysokoprocentowych. Należy zatem wskazać, że alkoholicy i osoby nadużywające trunków szczególnie powinny uważać na połączenie alkoholu i paracetamolu. Okazuje się bowiem, że u osób uzależnionych od alkoholu przyjęcie nawet niewielkiej dawki może wiązać się z pojawieniem się zespołu alkoholowo-paracetamolowego, którego konsekwencją jest zagrożenie dla zdrowia i życia.

Po jakim czasie od zażycia paracetamolu można pić alkohol?

Paracetamolu i alkoholu, jak już wyżej wspomniano, nie należy mieszać. Niemniej jednak, kiedy istnieje konieczność zastosowania leku po wypiciu napojów wysokoprocentowych, należy pamiętać o kilku kwestiach. Po ilu zatem godzinach od picia alkoholu można przyjąć lek? W tym znaczeniu należy mieć na uwadze, że paracetamol zastosowany w dawcę 100-500 mg osiąga maksymalne stężenie w surowicy krwi po upływie około 30-60 minut. Biologiczny okres potrwania z kolei, czyli czas, w którym stężenie leku zmniejsza się do połowy wartości wyjściowej, waha się od 1,5 do 2,5 godzin. Z tego względu można uznać, że po około 3-4 godzinach lek z substancją czynną w postaci paracetamolu przestaje działać. Dlatego też z piciem alkoholu należy się wstrzymać przez co najmniej 3-4 godziny, jeżeli wcześniej został przyjęty paracetamol. Zachowując taki odstęp czasowy między spożyciem alkoholu a przyjęciem substancji czynnej, jaką jest paracetamol, znacznie minimalizuje się niebezpieczeństwo wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych i skutków ubocznych. Dlatego też zażycie paracetamolu rano i spożycie wieczorem napojów wysokoprocentowych nie wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych interakcji między lekiem a alkoholem.

Skutki połączenia paracetamolu i alkoholu

Połączenie paracetamolu i alkoholu wiąże się z wystąpieniem poważnych skutków zdrowotnych dla organizmu. Okazuje się bowiem, że zarówno paracetamol, jak i alkohol rozkładając się w organizmie, wytwarzają toksyczne substancje. Z tego powodu połączenie obu substancji może doprowadzić do sytuacji, kiedy organizm będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilości substancji zwanej glutaminianem, która jest niezbędna do zneutralizowania toksycznych substancji. Paracetamolu nie należy łączyć z alkoholem, gdyż może on nasilać wystąpienie skutków ubocznych. Należy jednocześnie wskazać, że szczególnie niebezpieczne jest picie alkoholu podczas przyjmowania leku, ponieważ znacznie zwiększa się ryzyko uszkodzenia wątroby. Stosowanie alkoholu i paracetamolu wiąże się również z wystąpieniem skutków ubocznych w postaci osłabienia, bladością, nudności i wymiotów, biegunki, a także gorączki. Dodatkowo wystąpić mogą również bóle brzucha zlokalizowane w jego prawej, górnej części. W skrajnych przypadkach połączenie alkoholu z paracetamolem może wiązać się ze śmiercią.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Paracetamol jest skutecznym i bezpiecznym lekiem przeciwbólowym. Niemniej jednak lek  należy stosować według zaleceń lekarza i przyjmować lek we właściwej dawce przez krótki czas. Zwiększenie dawek medykamentu może bowiem wiązać się z przedawkowaniem leków, co z kolei może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Dodatkowo należy pamiętać, że przewlekłe przyjmowanie leku, a co się z tym wiąże działanie paracetamolu oraz łączenie go z alkoholem poważnie uszkadza wątrobę. Co więcej, takie połączenie może również zwiększać ryzyko chorób nerek. Należy zatem wskazać, że stosując paracetamol, nie można mieszać go z alkoholem. Co więcej, większość leków wchodzi w interakcje z alkoholem, co wiąże się bezpośrednio z możliwością wzmocnienia lub osłabienia działania farmaceutyków. Dlatego też szczególną ostrożność należy zachować stosując antykoncepcję, jako środek zapobiegający niechcianej ciąży. Sprawdź, jaka jest zależność między antykoncepcją a alkoholem.

Źródła:
  1. Jośko-Ochojska J. i in. “Interakcje alkoholu i dymu tytoniowego z lekami – wiedza potrzebna na co dzień”, Hygeia Public Health, 2015, 50
  2. Waldman W., Groszek B., Burda P., Wiśniewski M., „Postępowanie w ostrych zatruciach paracetamolem - stanowisko Sekcji Toksykologii Klinicznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego”, Przegląd Lekarski 2012, nr 8
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację