Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Za jego działanie odpowiada substancja czynna metamizol sodowy jednowodny. Dostępny jest tylko na receptę. Stosuje się go w leczeniu bólu o dużym nasileniu oraz gorączki (wysokiej temperatury ciała). Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
gorączka, ból o dużym nasileniu |
Postać: |
krople doustne, roztwór do wstrzykiwań |
Dawka: |
500 mg/ml (krople doustne), 1000 mg, 2500 mg (roztwór do wstrzykiwań |
Substancja czynna: |
metamizol sodowy jednowodny |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną środek Pyralgin to silny lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Zawiera w swoim składzie substancję czynną metamizol sodowy jednowodny. Należy ona do grupy pirazolonów. Obecnie lek dostępny jest w postaci kropli doustnych oraz roztworu do wstrzykiwań. Można kupić do tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych i dzieci.
Lek Pyralgin stosuje się w:
ostrym silnym bólu po urazach lub operacjach;
bólu nowotworowym;
skurczowym bólu brzucha (kolka);
innym ostrym lub przewlekłym silnym bólu (gdy zastosowanie innych leków jest przeciwwskazane);
wysokiej gorączce, gdy inne leki nie działają.
O zasadności wdrożenia leku Pyralgin decyduje lekarz prowadzący.
Obecnie lek Pyralgin dostępny jest w dwóch postaciach oraz łącznie w czterech wariantach opakowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat ten nie podlega refundacji niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Cena środka Pyralgin zależy m.in. od marży narzuconej przez daną aptekę. Średnio jest to:
Pyralgin (krople doustne, roztwór, 500 mg/ml, 20 ml) - 19,40 PLN;
Pyralgin (krople doustne, roztwór, 500 mg/ml, 100 ml) - 61,85 PLN;
Pyralgin (roztwór do wstrzykiwań, 500 mg/ml, 5 ampułek po 2 ml) - 27,50 PLN;
Pyralgin (roztwór do wstrzykiwań, 500 mg/ml, 5 ampułek po 5 ml) - 35,95 PLN.
Zamienniki leku Pyralgin dostępne w aptekach to m.in.: Metamizole Kabi czy Metamizol - SF. Inne podobne leki to m.in.: Metamizole Kalceks, Metamizol Krka. O zastosowaniu dowolnego z nich decyduje lekarz prowadzący.
Podstawowym składnikiem leku Pyralgin jest substancja czynna metamizol sodowy jednowodny. W kroplach doustnych znajdują się jeszcze składniki pomocnicze: fosforan disodu, diwodorofosforan sodu dwudowny, sacharyna sodowa, sukraloza, aromat malinowy (naturalne substancje poprawiające smak i zapach), preparaty poprawiające smak i zapach, 1,2-glikol propylenowy E1520, trioctan glicerolu E1518, maltol, woda oczyszczona. W roztworze do wstrzykiwań znajdują się dodatkowo woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie i stosowanie leku Pyralgin ustalane jest indywidualnie. Lekarz prowadzący powie pacjentowi, jak ma przyjmować preparat. Należy się do tego stosować. Standardowo dawka zależy m.in. od nasilenia bólu lub gorączki, reakcji organizmu na lek oraz od wieku pacjenta. Krople podaje się doustnie z wodą (około pół szklanki). Roztwór do wstrzykiwań podaje się zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Standardowo lek stosuje się 3-5 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Standardowe dawkowanie w leczeniu bólu to:
dzieci poniżej 9 kg i 12 miesięcy: pojedyncza dawka 25-125 mg (1-5 kropli), maksymalna dawka dobowa 100-500 mg (4-20 kropli);
dzieci 9-15 kg i 1-3 lat: pojedyncza dawka 75-250 mg (3-10 kropli), maksymalna dawka dobowa 300-1000 mg (12-40 kropli);
dzieci 16-23 kg i 4-6 lat: pojedyncza dawka 125-375 mg (5-15 kropli), maksymalna dawka dobowa 500-1500 mg (20-60 kropli);
dzieci 24-30 kg i 7-9 lat: pojedyncza dawka 200-500 mg (9-20 kropli), maksymalna dawka dobowa 800-2000 mg (32-80 kropli);
dzieci 31-45 kg i 10-12 lat: pojedyncza dawka 250-750 mg (10-30 kropli), maksymalna dawka dobowa 1000-3000 mg (40-120 kropli);
dzieci 46-53 kg i 13-14 lat: pojedyncza dawka 375-875 mg (15-35 kropli), maksymalna dawka dobowa 1500-3500 mg (60-140 kropli);
osoby powyżej 53 kg i 15 lat: pojedyncza dawka 500-1000 mg (20-40 kropli), maksymalna dawka dobowa 2000-4000 mg (80-160 kropli).
U dzieci i młodzieży w wieku do 14. roku życia daje to dawkę pojedynczą 8-16 mg na kilogram masy ciała. W przypadku gorączki zazwyczaj wystarcza podanie niższej dawki na poziomie do 10 mg na kilogram masy ciała i stosuje się dane z poniżej tabeli:
dzieci poniżej 9 kg i 12 miesięcy: pojedyncza dawka 25-755 mg (1-3 krople);
dzieci 9-15 kg i 1-3 lat: pojedyncza dawka 100-150 mg (4-6 kropli);
dzieci 16-23 kg i 4-6 lat: pojedyncza dawka 150-225 mg (6-9 kropli);
dzieci 24-30 kg i 7-9 lat: pojedyncza dawka 250-300 mg (10-12 kropli);
dzieci 31-45 kg i 10-12 lat: pojedyncza dawka 325-450 mg (13-18 kropli);
dzieci 46-53 kg i 13-14 lat: pojedyncza dawka 450-525 mg (18-21 kropli).
Osoby w podeszłym wieku, w złym ogólnym stanie zdrowia lub z niewydolnością nerek mogą wymagać indywidualnego dawkowania. Dotyczy to także pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Pyralgin. Nie wpływa na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej.
Nie powinno się stosować leku Pyralgin w u kobiet w ciąży. Jest to bezwzględnie zabronione w ostatnim trymestrze ciąży, gdzie występuje największe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony matki i dziecka (np.: krwotoki, przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego Botalla). Lekarz może wdrożyć lek Pyralgin w pierwszych dwóch trymestrach ciąży, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Substancja czynna metamizol przenika do mleka matki i może powodować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony dziecka. Leku Pyralgin nie powinno się podawać u kobiet w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to wskazane, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.
W przypadku przyjmowania leku Pyralgin mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Należy kontrolować reakcje organizmu i natychmiast odstawić lek oraz skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie objawy, jak:
ciężkie reakcje nadwrażliwości (reakcje anafilaktyczne);
pancytopenia;
agranulocytoza;
trombocytopenia;
ciężkie reakcje skórne (np.: toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, zespół Stevensa-Johnsona, czerwonawe, płaskie plamy na tułowiu, owrzodzenia w jamie ustnej, gardle, nosie, na narządach płciowych, rozległa wysypka, powiększone węzły chłonne, wysoka temperatura ciała);
złe samopoczucie (nudności lub wymioty), uczucie zmęczenia, gorączka, ciemne zabarwienie moczu, utrata apetytu, zażółcenie skóry lub białkówek oczu, jasno zabarwione stolce, ból w górnej części brzucha, swędzenie, wysypka (mogą to być objawy uszkodzenia wątroby).
Ponadto odnotowywano m.in. takie działania niepożądane jak m.in.:
nadmierne zmniejszenie ciśnienia krwi (izolowana reakcja hipotensyjna, ryzyko zmniejszenia ciśnienia krwi zwiększa się u pacjentów z bardzo wysoką gorączką);
fioletowa do ciemnoczerwonej wysypka skórna, czasem z pęcherzykami (wysypka polekowa);
wysypka skórna (np. wysypka plamkowo-grudkowa);
zmniejszenie liczby białych krwinek (leukopenia);
reakcje uczuleniowe (reakcje anafilaktoidalne lub anafilaktyczne), przykładowe objawy reakcji nadwrażliwości: kaszel, pieczenie oczu, przekrwienie nosa, zaczerwienienie skóry, objawy ze strony nosa, ból w klatce piersiowej, pokrzywka, obrzęk twarzy, obrzęk naczynioruchowy);
napady astmy;
znaczne zmniejszenie liczby określonych krwinek białych (agranulocytoza) w tym przypadku ze skutkiem śmiertelnym;
zmniejszenie ilości płytek krwi (trmbocytopenia);
czerwone zabarwienie moczu;
pogorszenie czynności nerek (skąpomocz, bezmocz, białkomocz, ostra niewydolność nerek, zapalenie nerek, ostre śródmiąższowe zapalenie nerek);
wstrząs anafilaktyczny;
rozległa wysypka, wysoka temperatura ciała, powiększone węzły chłonne (zespół DRESS lub zespół nadwrażliwości na lek);
zapalenie wątroby, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi, zażółcenie skóry i białkówek oczu;
krwawienia z przewodu pokarmowego;
zawał serca w przebiegu reakcji alergicznej (zespół Kounisa);
zmniejszenie objętości krwi z towarzyszącym zaburzeniem czynności szpiku kostnego (niedokrwistość aplastyczna), zmniejszenie liczby białych i czerwonych krwinek oraz płytek krwi.
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Pyralgin należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Ponadto należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Podstawowe przeciwskazania do stosowania leku Pyralgin to:
uczulenie na metamizol, inne pirazolony lub pirazolidyny, lub jakikolwiek inny składnik leku (dotyczy również pacjentów, u których po zastosowaniu tych leków wystąpiły działania niepożądane);
zaburzenia czynności szpiku kostnego (np.: w leczeniu cytostatykami, leki stosowane w leczeniu nowotworu);
zaburzenia wytwarzania krwi (choroby układu krwiotwórczego);
nietolerancja na leki przeciwbólowe (zespół astmy analgetycznej lub nietolerancja leków przeciwbólowych objawiająca się pokrzywką, lub obrzękiem naczynioruchowym);
ostra porfiria wątrobowa (choroba dziedziczna wiążąca się z zaburzeniami syntezy hemoglobiny);
uwarunkowany genetycznie niedobór dehydrogenazy glukozo-6- fosforanowej (wada wrodzona wiążąca się z ryzykiem rozpadu czerwonych krwinek);
ostatni trymestr ciąży.
Do tego w określonych przypadkach należy zachować szczególne środki ostrożności. Stosowanie leku Pyralgin wiąże się z takimi ryzykami jak:
nagłe zatrzymanie krążenia;
agranulocytoza (ostre zaburzenie spowodowane przez znaczne zmniejszenie liczby określonych krwinek białych).
Lek należy natychmiast odstawić, jeżeli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane wskazujące na agranulocytozę:
nieoczekiwane pogorszenie ogólnego stanu zdrowia (np.: dreszcze, gorączka, trudności w połykaniu, ból gardła);
bolesne zmiany w błonie śluzowej (np.w jamie ustnej, nosie i gardle, w okolicy narządów płciowych lub odbytu);
problematyczna gorączka (gdy nawraca lub nie zanika).
Tak samo należy zachować się w sytuacji, gdy wystąpią objawy pancytopenii (np.: bladość, krwawienia, krwiaki, utrzymująca się gorączka, objawy zakażenia, ogólne złe samopoczucie), małopłytkowości, reakcji nadwrażliwości (w tym ciężkie reakcje nadwrażliwości), ciężkich reakcji skórnych, dolegliwości dotyczących wątroby, niskiego ciśnienia krwi.
Pacjenci wykazujący reakcje nadwrażliwości na lek Pyralgin narażeni są na podobną reakcję na inne leki przeciwbólowe. Uwagi wymagają także pacjenci, którzy borykają się z zaburzeniem czynności nerek lub wątroby. Wszelkie wątpliwości w zakresie stosowania leku Pyralgin należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Podczas stosowania leku Pyralgin może dochodzić do interakcji z innymi środkami. Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie preparaty jak:
leki moczopędne (leki odwadniające, np.: triamteren);
leki przeciwnadciśnieniowe (leki stosowane do zmniejszenia wysokiego ciśnienia krwi);
doustne leki przeciwzakrzepowe (leki zapobiegające krzepnięciu krwi);
metadon (lek stosowany w leczeniu uzależnienia od niedozwolonych środków odurzających, tzw. opioidów);
bupropion (lek stosowany w leczeniu depresji albo wspomagająco w rzucaniu palenia);
sertralina (lek stosowany w leczeniu depresji);
cyklosporyna (lek stosowany w celu osłabienia układu odpornościowego);
takrolimus (lek stosowany w zapobieganiu odrzucania narządu u pacjentów po przeszczepieniu);
walproinian (lek stosowany w leczeniu padaczki lub zaburzenia afektywnego dwubiegunowego);
efawirenz (lek stosowany w leczeniu zakażenia HIV);
metotreksat (lek stosowany w leczeniu nowotworów lub chorób reumatycznych);
kwas acetylosalicylowy;
chloropromazyna (lek stosowany w leczeniu chorób psychicznych);
lit (lek stosowany w leczeniu chorób psychicznych).
Ponadto lek Pyralgin może wpływać na wyniki niektórych badań medycznych. To lekarz decyduje o tym, czy wybrane preparaty można stosować ze sobą jednocześnie i nie zachodzi pomiędzy nimi ryzyko niebezpiecznych interakcji.
Czy Pyralgin to lek opioidowy?
Nie. Lek Pyralgin należy do nieopioidowych leków przeciwbólowych z grupy pochodnych pirazolonu.
Pyralgin dla dzieci — czy lek można podawać dzieciom?
Tak. Lek Pyralgin może być podawany dzieciom zgodnie z zaleceniami lekarza i z zachowaniem ostrożności.
Pyralgin a alkohol. Czy można spożywać alkohol podczas stosowania leku Pyralgin?
W trakcie stosowania leku Pyralgin nie należy spożywać alkoholu. Może to osłabiać działanie leku i powodować zwiększone ryzyko działań niepożądanych.
Czy Pyralgin jest dostępny w postaci czopków? Pyralgin w czopkach
Nie. Lek Pyralgin nie jest dostępny w postaci czopków. Dostępny jest w postaci kropli doustnych i roztworu do wstrzykiwań.