Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zawiera substancję czynną iwermektynę i przeznaczony jest do stosowania miejscowego. Leku Soolantra nie powinno stosować się u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
trądzik różowaty |
Postać: |
krem |
Dawka: |
10 mg/g |
Substancja czynna: |
iwermektyna |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną krem Soolantra to lek przeciwzapalny do stosowania miejscowo na skórę. Za działanie leku odpowiada substancja czynna iwermektyna. Ze względu na skład i działanie lek ten dostępny jest tylko na receptę i podaje się go tylko u osób dorosłych. Podstawowym wskazaniem do stosowania leku Soolantra jest leczenie krostek i grudek występujących przy trądziku różowatym. O zasadności zastosowania kremu w terapii decyduje lekarz prowadzący.
Uśredniona cena preparatu to:
Cena kremu Soolantra zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz pojemności opakowania. Środek dostępny jest w tubkach po 15 g i 30 g. W obu wariantach stężenie substancji czynnej iwermektyny wynosi 10 mg/g. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Soolantra nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta.
Na rynku dostępne są preparaty, które mają taką samą substancję czynną, jednak w innej postaci. Do leków podobnych do Soolantra należą m.in.: Posela czy Ivermectin Medical Valley.
Podstawowym składnikiem leku Soolantra jest substancja czynna iwermektyna. Ponadto w kremie znajdują się: glicerol, izopropylu palmitynian, karbomer, dimetykon disodu edetynian, kwas cytrynowy, jednowodny alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, makrogolu eter cetostearylowy, sorbitanu stearynian, metylu parahydroksybenzoesan e218, propylu parahydroksybenzoesan e216, fenoksyetanol, glikol propylenowy, alkohol oleilowy, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.
Lekarz poinformuje pacjenta o rekomendowanym dawkowaniu leku Soolantra oraz wskazaniach w zakresie jego stosowania. Należy pamiętać o tym, że lek przeznaczony jest tylko do aplikowania na skórę twarzy u osób dorosłych. Jednocześnie nie należy stosować kremu na innych częściach ciała, w tym przede wszystkim na błonach śluzowych, oczach i ustach. Kremu nie wolno połykać.
Zalecana dawka to podanie kremu w ilości odpowiadającej ziarnku grochu w każdej z pięciu okolic twarzy: na czoło, nos, podbródek oraz każdy z policzków. Po aplikacji należy rozprowadzić krem cienką warstwą na całej powierzchni twarzy. Dawkę taką stosuje się dwa razy dziennie zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Za każdym razem należy stosować lek Soolantra z zachowaniem środków ostrożności. Leku nie podaje się okolicy powiek, warg oraz jakichkolwiek błon śluzowych (np.: jamy ustnej, wewnątrz nosa oraz oczu). Po nałożeniu kremu należy dokładnie umyć ręce.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Soolantra. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować podrażnienie skóry. Długość trwania leczenia ustalana jest indywidualnie. W przypadku braku poprawy po trzech miesiącach należy skonsultować się z lekarzem i zaprzestać aplikacji kremu aż do tej konsultacji. Przed zastosowaniem leku Soolantra nie należy stosować kosmetyków (np.: kremy do twarzy, elementy makijażu). Kosmetyki stosuje się dopiero po wyschnięciu naniesionego kremu.
Nie zaleca się stosowania leku Soolantra u kobiet w ciąży. Lekarz może podjąć taką decyzję, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. W przypadku kobiet w okresie karmienia piersią odradza się stosowanie kremu Soolantra. Jeżeli jest to wskazane, to kobieta powinna przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Substancja czynna może powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
W trakcie terapii z kremem Soolantra mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj oraz nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Substancja czynna może powodować reakcje alergiczne i wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Dotychczas odnotowywane skutki uboczne to m.in.:
Wszystkie potencjalne objawy wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Stosowanie leku Soolantra jest przeciwwskazane w przypadku uczulenia na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku. Ponadto niewskazane jest stosowanie leku u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności.
Każdy przypadek powinien być indywidualnie omówiony z lekarzem prowadzącym. Na początku leczenia u pacjenta może wystąpić pogorszenie objawów trądziku różowatego, jedna ustępuje to zazwyczaj w ciągu tygodnia. Jeżeli wystąpi jakiekolwiek pogorszenie objawów trądziku różowatego, należy poinformować o tym lekarza prowadzącego.
Pacjent powinien powiedzieć lekarzowi o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że mogą one wchodzić w interakcję z iwermektyną. Co do zasady nie obserwuje się tego typu interakcji, jednak nie wolno ich wykluczyć. O możliwości łączenia wybranych preparatów decyduje lekarz.