Potrzebujesz Optilyte?
Rozpocznij konsultację
Środek Optilyte to preparat złożony w postaci roztworu do infuzji dożylnej, czyli kroplówki.

Przeznaczony jest w celu wypełniania łożyska naczyniowego i przywracania równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Dostępny jest tylko na receptę i w swoim składzie zawiera wiele substancji czynnych.

Dostępność

na receptę

Wskazania:

wypełnianie łożyska naczyniowego i przywracanie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu

Postać:

roztwór do infuzji dożylnej

Dawka:

250 ml, 500 ml i 1000 ml

Substancja czynna:

preparat złożony

Ulotka do pobrania

Optilyte - ulotka

 

Optilyte — co to za lek, jak działa, na co się stosuje?

Zgodnie z klasyfikacją medyczną Optilyte jest wodnym roztworem soli mineralnych. W jego składzie znajdują się: sód, potas, wapno i magnez w różnych postaciach. Preparat stosuje się po to, aby przywrócić w organizmie równowagę wodno-elektrolitową oraz wypełnić łożysko naczyniowe. Skład jest zbliżony do składu elektrolitowego osocza. Lek przeznaczony jest do stosowania dożylnego. Ze względu na skład i działanie, lek dostępny jest tylko na receptę i stosuje się go pod kontrolą lekarza.

Podstawowe wskazania do stosowania roztworu do infuzji dożylnej Optilyte to:

  • nawadnianie organizmu w okresie okołooperacyjnym;
  • pozajelitowe wyrównanie zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej (np.: przy nadmiernej utracie płynów i elektrolitów spowodowanych np. wymiotami, biegunką, przez przetoki jelitowe czy żółciowe i w przypadku niedostatecznej doustnej podaży płynów).

Optilyte — ile kosztuje kroplówka? Czy podlega refundacji?

Uśredniona cena dostępnych wariantów kroplówki to:

Optilyte (roztwór do infuzji, 250 ml) - 9,00 PLN;

Optilyte (roztwór do infuzji, 500 ml) - 10,00 PLN;

Optilyte (roztwór do infuzji, 1000 ml) - 16,00 PLN.

Cena kroplówki Optilyte zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz wybranego wariantu opakowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego.

Optilyte — zamienniki lub podobne leki

Na ten moment na rynku nie ma bezpośredniego zamiennika dla kroplówki Optilyte, który miałby podobny skład leku.

Optilyte — pełny skład leku

Lek Optilyte to preparat złożony. W jego składzie znajdują się takie substancje czynne jak: sodu chlorek, sodu cytrynian dwuwodny, sodu octan trójwodny, potasu chlorek, wapnia chlorek dwuwodny, magnezu chlorek sześciowodny. Pozostałe składniki pomocnicze to kwas solny do ustalenia pH oraz woda do wstrzykiwań.

Optilyte — dawkowanie

Dawkowanie i stosowanie leku Optilyte powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. Lek podaje tylko personel medyczny. W praktyce oznacza to, że nie jest przeznaczony do stosowania samodzielnego. Dawka substancji czynnych dobierana jest na podstawie indywidualnej oceny stanu klinicznego pacjenta, jego zapotrzebowania na płyny i elektrolity, wieku, masy ciała i wyników badań laboratoryjnych. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Optilyte. Może to prowadzić do wystąpienia hiperwolemii. O takiej sytuacji należy niezwłocznie poinformować lekarza prowadzącego.

Optilyte — czy można stosować w ciąży i okresie karmienia?

Jeżeli lekarz uzna to za niezbędne, to kroplówka Optilyte może być podawana u kobiet w ciąży. Korzyści z tym związane muszą jednak przewyższać ewentualne ryzyko. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność. Preparat może być stosowany w okresie karmienia piersią tylko na wyraźne wskazanie lekarza. Jeżeli jest to konieczne, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.

Optilyte — możliwe skutki uboczne

Podczas stosowania kroplówki Optilyte mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Jeżeli podczas stosowania leku wystąpi gorączka lub inne powikłania, to lekarz podejmuje decyzję o przerwaniu podawania leku.

W trakcie podawania kroplówki odnotowywano takie działania niepożądane jak:

  • podwyższenie temperatury ciała;
  • wynaczynienie (przedostanie się leku poza żyłę);
  • zapalenie żyły w miejscu podania;
  • zakrzepica żyły (powstawanie zapalenie i niewielkich zakrzepów krwi, objawiające się wyczuwalnym stwardnieniem żyły, zaczerwieniem wokół niej, bólem i tkliwością).

Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Wszystkie potencjalne skutki uboczne zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania.

Optilyte — przeciwwskazania, środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Optilyte należy skonsultować się z lekarzem i zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Leku Optilyte nie należy stosować, jeżeli u pacjenta występują:

  • uczulenia na substancje czynna lub jakikolwiek inny składnik;
  • hiperwolemia (zbyt duża objętość krwi w naczyniach krwionośnych);
  • ostra niewydolność nerek;
  • obrzęk płuc;
  • zbyt wysokie stężenie we krwi sodu, potasu, wapnia lub magnezu.

Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza. Podczas podawania leku Optilyte lekarz będzie kontrolował stan zdrowia pacjenta, ilość wydalanego moczu oraz zleci wykonanie badań krwi, aby sprawdzić równowagę płynów, równowagę kwasowo-zasadową oraz stężenie elektrolitów.

Dodatkowo lekarz będzie kontrolował wydalanie wapnia z moczem, jeżeli u pacjenta występują:

  • kamica nerkowa;
  • hiperkalciuria (wydalanie zbyt dużych ilości wapnia z moczem).

Podczas podawania kroplówki należy zachowywać szczególną ostrożność, jeżeli:

  • pacjent choruje na przewlekłą niewydolność nerek;
  • pacjent ma niewydolność krążenia;
  • pacjent ma obrzęki spowodowane zatrzymaniem sodu w organizmie.

Optilyte — interakcje z innymi lekami

Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że substancje czynne kroplówki Optilyte mogą wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki farmakologiczne jak:

  • glikozydy nasercowe (leki stosowane w leczeniu niewydolności serca) - jony potasu mogą zmieniać ich działanie;
  • leki blokujące kanał wapniowy (stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca) - jony wapnia mogą zmieniać ich działanie;
  • leki moczopędne (zwiększające wytwarzanie moczu) - mogą powodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej;
  • kortykosteroidy (stosowane m.in. w leczeniu choroby reumatycznej) - ze względu na ryzyko zatrzymania jonów sodu w organizmie;
  • roztwory zawierające: węglany, aminokwasy, fosforany i emulsje tłuszczowe — jony potasu mogą zmieniać ich działanie.

Do tego leku Optilyte nie wolno stosować do rozcieńczania leków podawanych w infuzji dożylnej. Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania produktu leczniczego. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Kroplówkę Optilyte podaje się w pozajelitowym wyrównaniu zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, przy nadmiernej utracie płynów oraz w nawadnianiu organizmu w okresie okołooperacyjnym. Odpowiada za to lekarz.
Lek Optilyte podawany dożylnie zaczyna działać już w ciągu kilkunastu minut.
W trakcie stosowania leku Optilyte nie powinno się spożywać alkoholu. Na ten moment nie ma szczegółowych informacji na temat związanego z tym ryzyka.
Potrzebujesz Optilyte?
Rozpocznij konsultację