Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Substancją czynną Luteiny 50 jest progesteron. Preparat przeznaczony jest do stosowania u kobiet w zaburzeniach miesiączkowania, zespole napięcia przedmiesiączkowego i w innych wskazaniach.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
zaburzenia cyklu miesiączkowego, zespół napięcia przedmiesiączkowego, wtórny brak miesiączki, bezpłodność, poronienia nawykowe, cykle bezowulacyjne, niewydolność ciałka żółtego, czynnościowe krwawienia z dróg rodnych |
Postać: |
tabletki podjęzykowe |
Dawka: |
50 mg |
Substancja czynna: |
progesteron |
Ulotka do pobrania |
Za działanie leku Luteina 50 odpowiada zawarty w nim progesteron. To naturalny hormon ciałka żółtego jajnika, który otrzymywany jest syntetycznie. Po dostaniu się do organizmu substancja ta oddziałuje na receptory zlokalizowane m.in. w gruczołach sutkowych, błonie śluzowej macicy, przysadce mózgowej i ośrodkowym układzie nerwowym.
Efektem tego działania jest: wsparcie owulacji, hamowanie nadmiernego rozrostu endometrium spowodowanego działaniem estrogenów, przemiana błony śluzowej macicy i umożliwienie zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej, cykliczne zmiany w nabłonku jajowodów, pochwy i szyjki macicy. Ze względu na skład i działanie lek ten podawany jest tylko dorosłym kobietom i dostępny jest na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej.
Stosowanie Luteiny 50 mg rekomendowane jest w takich wskazaniach medycznych:
O zasadności zastosowania leku decyduje lekarz i pacjentka powinna postępować zgodnie z jego zaleceniami.
Cena leku zależy od kilku aspektów, w tym m.in. marży narzuconej przez daną aptekę oraz poziomu refundacji. Cena całkowita preparatu Luteina 50 to:
Luteina 50 (tabletki podjęzykowe, 30 tabletek) - 16,90 PLN.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten podlega całkowitej lub częściowej refundacji. Za darmo otrzymują go pacjentki poniżej 18. i powyżej 65. roku życia oraz kobiety w ciąży. W ramach częściowej odpłatności mogą nabyć go pozostałe osoby we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Wówczas cena leku to:
Luteina 50 (tabletki podjęzykowe, 30 tabletek) - 12,30 PLN.
Na rynku dostępne są leki, które zawierają taką samą substancję czynną i mogą być traktowane jako zamienniki Luteiny 50. Należą do nich m.in.: Progesterone Besins, Utrogestan i Luttagen. Do podobnych leków zaliczane są m.in.: Lustork, Cyclogest, Crimone, Luteina, Lutinus i Prolutex.
Podstawowym składnikiem leku Luteina 50 jest substancja czynna progesteron. Pozostałe substancje pomocnicze to: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, stearynian magnezu, powidon K-25, wanilina, talk, etyloceluloza.
Dawkowanie leku Luteina 50 ustalane jest indywidualnie i zależy od wskazania medycznego. Pacjentka powinna postępować zgodnie z zaleceniami lekarzy. Poniżej przedstawiono standardowe dawkowanie w zależności od wskazania:
Leczenie powinno być odstawiane stopniowo i kontrolowane przez lekarza prowadzącego. Wszystko po to, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych związanych ze zbyt szybkim odstawieniem substancji czynnej.
Stosowanie leku Luteina 50 w okresie ciąży powinno być dokładnie skonsultowane z lekarzem. Nie zaleca się przyjmowania tabletek podjęzykowych z progesteronem w tym stanie. Lekarz może podjąć taką decyzję, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Przeciwwskazane jest przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią. Jeżeli kobieta w laktacji wdraża go w terapii, to musi przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane ze strony karmionego dziecka.
Przyjmowanie leku Luteina 50 może powodować działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego z pacjentów. Rodzaj oraz nasilenie objawów zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Odnotowywane do tej pory skutki uboczne to m.in.:
Wszelkie niepokojące symptomy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Stosowanie Luteiny jest przeciwwskazane w przypadku uczulenia na progesteron lub jakikolwiek inny składnik. Inne przeciwwskazania to:
Ponadto podczas terapii należy stosować szczególne środki ostrożności. Obejmuje to zwłaszcza pacjentów, u których występują takie stany jak:
Każdy przypadek powinien zostać dokładnie omówiony przez lekarza prowadzącego.
Substancja progesteron może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi. Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Szczególną uwagę należy zwrócić na leki indukujące enzymy cytochromu P450 (leki przeciwzakaźne, leki przeciwdrgawkowe, mieszanki).