Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zapraszamy do zapoznania się z jego charakterystyką medyczną, składem, mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania leku Clemastinum Hasco oraz potencjalnymi skutkami ubocznymi.
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Clemastinum Hasco to lek przeciwhistaminowy I generacji o działaniu przeciwalergicznym do stosowania ogólnego. Preparat w postaci syropu przeznaczony jest do stosowania doustnego u dzieci powyżej roku życia. Tabletki Clemastinum Hasco przeznaczone są do stosowania u osób dorosłych i młodzieży. W obu postaciach substancją czynną tego środka farmakologicznego jest klemastyna. To pochodna etanoloaminy.
Podstawowe wskazania medyczne do stosowania leku Clemastinum Hasco to leczenie objawowe:
Mechanizm działania leku polega na blokowaniu aktywności receptorów histaminowych H1, przy jednoczesnym umożliwieniu uwalniania się histaminy. Ponadto klemastyna działa hamująco na ośrodkowy układ nerwowy oraz blokuje recepty muskarynowe (tzw. działanie cholinolityczne). Przekłada się to na złagodzenie objawów zależnych od histaminy, które występują przy różnego rodzaju chorobach alergicznych. Lek Clemastinum Hasco skutecznie działa na takie objawy jak: wyciek z nosa, łzawienie, świąd błony śluzowej nosa, obrzęk, zaczerwienienie skóry, zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych. O zasadności zastosowania leku Clemastinum Hasco w terapii decyduje lekarz prowadzący.
Cena leku Clemastinum Hasco zależy od wybranej postaci i marży narzuconej przez aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego. Uśredniona cena leku to:
Na rynku dostępne są zamienniki leku Clemastinum Hasco, które zawierają taką samą substancję czynną klemastynę w takiej samej postaci. Wśród tych preparatów wymienia się m.in.: Clemastinum WZF i Clemastinum Aflofarm. Wśród podobnych leków alergicznych znajdują się Zyrtec i Clatra. O możliwości zastosowania wybranego z nich decyduje lekarz prowadzący.
Skład leku różni się w zależności od jego postaci. W obu substancją czynną jest klemastyna w postaci klemastyny fumaranu. Tabletki zwierają 1 mg substancji czynnej oraz takie składniki pomocnicze jak: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa typ A i powidon K30.
Syrop zawiera takie substancje dodatkowe jak: glikol propylenowe E 1520, maltitol ciekły E 965, parahydroksybenzoesan metylu E 218, diwodorofosforan dwudodny sodu, fosforan dipotasu, sacharyna sodowa dwuwodna, parahydroksybenzoesan propylu, aromat poziomkowy i woda oczyszczona.
Pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza w obszarze dawkowania leku Clemastinum Hasco. Standardowa dawka u osób dorosłych to dwie tabletki na dobę. Lek przyjmuje się dwa razy na dobę, rano i wieczorem. Jeżeli nie jest to wystarczające, to lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawkowania. Maksymalna dawka dobowa u osoby dorosłej to 6 tabletek. Nie należy przyjmować większej niż zalecana dawki leku, ponieważ nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować skutki uboczne związane z przedawkowaniem substancji czynnej.
W przypadku dzieci syrop Clemastinum Hasco podaje się z uwzględnieniem wagi i wieku pacjenta. Standardowe dawkowanie wygląda następująco:
W przypadku dzieci i młodzieży powyżej 12. roku życia oraz osób dorosłych stosuje się dawkę 10 ml syropu dwa razy na dobę, rano i wieczorem. Maksymalna dawka dobowa dla osób dorosłych wynosi 60 ml.
Na ten moment brak wiarygodnych i szczegółowych danych dotyczących stosowania leku Clemastinum Hasco u kobiet w ciąży. Wiadomo jednak, że substancja czynna może przenikać przez łożysko. W związku z tym nie powinno się stosować tego preparatu u kobiet ciężarnych. Lekarz może podjąć taką decyzję, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Leku Clemastinum Hasco nie wolno stosować w okresie karmienia piersią, ponieważ substancja czynna przenika do mleka matki i może powodować poważne działania niepożądane ze strony dziecka.
Podczas stosowania leku Clemastinum Hasco w dowolnej postaci mogą pojawiać się różne działania niepożądane. Nie obserwuje się ich u każdego pacjenta. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Do przykładowych działań niepożądanych należą m.in.:
Wszystkie odnotowane dotychczas skutki uboczne zostały wypisane w ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać przed rozpoczęciem przyjmowania leku.
Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku Clemastinum Hasco. Podstawowym z nich jest uczulenie na substancję czynną klemastynę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą. Ponadto leku nie podaje się pacjentom z uczuleniem na inne związki o podobnej budowie chemicznej oraz przyjmującym leki należące do grupy inhibitorów MAO. Zabronione jest stosowanie syropu lub tabletek w przypadku pacjentów poniżej pierwszego roku życia.
Ponadto podczas terapii należy zachować szczególne środki ostrożności u pacjentów z takimi stanami jak:
Decyzję o możliwości wdrożenia leku w terapii podejmuje lekarz prowadzący. Powinien kontrolować reakcję organizmu na preparat oraz skuteczność prowadzonego leczenia.
Koniecznie poinformuj lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że Clemastinum Hasco może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Należy unikać jednoczesnego przyjmowania tego preparatu z takimi środkami farmakologicznymi jak:
Wszystkie te substancje zostały dodane do ulotki leku. Warto się z nią dokładnie zapoznać i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jednoczesne przyjmowanie leków musi być zawsze zweryfikowane pod kątem bezpieczeństwa ich łączenia.