Zwyrodnienie stawu barkowego: objawy, leczenie i rehabilitacja
Zwyrodnienie stawu barkowego to choroba o złożonym podłożu. Wymaga prawidłowej diagnostyki i indywidualnie dobranego postępowania. Szybkie wdrożenie leczenia pozwala na spowolnienie postępu choroby i zmniejszenie objawów. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, czym jest zwyrodnienie barku.
Co to jest zwyrodnienie stawu barkowego?
Choroba zwyrodnieniowa stawów barkowych to przewlekłe, postępujące schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do degeneracji tkanek budujących chrząstki stawowe. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie prawidłowej ruchomości stawu, zapobiegając wzajemnemu tarciu tworzących go kości. Osłabienie chrząstki sprawia, że powierzchnie kości stają się podatne na uszkodzenia. W wyniku ich odsłonięcia i ocierania o siebie pojawiają się stany zapalne i bóle zwyrodnieniowe stawów. Mimo że choroba zwyrodnieniowa najczęściej ujawnia się u osób po 50 roku życia, możliwe jest jej wystąpienie także dużo wcześniej.
Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny
Do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu barkowego predysponuje wiele czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Niektóre wrodzone choroby lub wady anatomiczne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych. Prawdopodobieństwo, że wystąpi zwyrodnienie stawów, jest również większe u osób, które w przeszłości przebyły kontuzje, urazy lub złamania w obrębie barku.
Wśród potencjalnych przyczyn związanych ze stylem życia najczęściej wymienia się aktywność fizyczną związaną z długotrwałym uprawianiem dyscyplin sportowych, które obciążają i eksploatują barki. Jest to m.in. piłka ręczna, piłka siatkowa, a także sporty lekkoatletyczne – rzut dyskiem, czy pchnięcie kulą. Jednak również brak regularnej, umiarkowanej aktywności i siedzący tryb życia mogą predysponować do wystąpienia zwyrodnienia stawu barkowego.
Zwyrodnienie stawu barkowego – objawy
Podobnie jak w przypadku innych chorób zwyrodnieniowych takich jak zwyrodnienie kręgosłupa, stawu kolanowego, czy skokowego, pierwszym i głównym objawem zwyrodnienia barku jest ból. Początkowo pojawia się on wyłącznie w trakcie aktywności, wysiłku, wykonywania szybkich ruchów angażujących barki, czy podnoszenia cięższych przedmiotów. Z czasem może jednak nabrać przewlekłego charakteru i utrzymywać się również podczas odpoczynku. Oprócz bólu może pojawić się także zmniejszenie zakresów ruchu, osłabienie mięśni oraz obrzęki. Częstym objawem są również dźwięki strzelania, trzeszczenia, czy przeskakiwania, które wyraźnie można usłyszeć podczas wykonywania ruchów w obrębie stawu barkowego.
Zwyrodnienie stawu barkowego – leczenie
W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu barkowego najczęściej stosuje się połącznie farmakoterapii oraz rehabilitacji. Ich zadaniem jest spowolnienie jej postępu, zmniejszenie dolegliwości oraz jak najdłuższe utrzymanie sprawności i możliwości codziennego, samodzielnego funkcjonowania. Niestety jednak nie istnieją metody, które umożliwiałyby całkowite cofnięcie zmian zwyrodnieniowych i w pełni zahamowały ich powstawanie. Dlatego bardzo ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby i szybkie wdrożenie leczenia, ponieważ dzięki temu można uzyskać najlepsze efekty.
Najczęściej stosowane są leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. U niektórych pacjentów można wykonać zastrzyki dostawowe zawierające kwas hialuronowy i/lub osocze bogatopłytkowe. Bardzo ważne jest również wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Powinny one być ukierunkowane na poprawę mobilności i elastyczności, ale jednocześnie nie przeciążać nadmiernie stawu. Dodatkowo można zastosować zabiegi wykorzystujące działanie lasera, ultradźwięków, pola magnetycznego, czy krioterapię.
Zwyrodnienie stawu barkowego – profilaktyka
Aby zapobiec choroby zwyrodnieniowej stawu barkowego, bardzo ważne jest unikanie jego nadmiernych przeciążeń, zarówno podczas planowanej aktywności fizycznej, jak i wykonywania różnorodnych codziennych zadań. Niewskazane jest jednak prowadzenie siedzącego trybu życia i unikanie regularnego, umiarkowanego treningu. Jeśli trenujesz często i z dużym obciążeniem, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który oceni poprawność techniki wykonywanych ćwiczeń i zaproponuje metody na regenerację i odciążenie stawów.
Podsumowanie
Zwyrodnienie stawu barkowego to powszechny problem pojawiający się najczęsciej po 50 roku życia. Na ryzyko wystąpienia choroby narażone są przede wszystkim osoby z historią urazów i kontuzji oraz uprawiające sporty lub prace prowadzące do przeciążenia barku. Niestety całkowite cofnięcie i zahamowanie zmian nie jest możliwe, a postępowanie lecznicze ma za zadanie zmniejszenie objawów i poprawienie sprawności.
Źródła:
- Klimiuk P, Kuryliszyn-Moskal A. Choroba zwyrodnieniowa stawów. Reumatologia, 2016
- Jak leczyć zwyrodnienie stawu barkowego? https://enelsport.pl/jak-leczyc-zwyrodnienie-stawu-barkowego/
- Zwyrodnienie stawu barkowego – kiedy konieczna jest operacja? https://inter-med.pl/zwyrodnienie-stawu-barkowego-kiedy-konieczna-jest-operacja/