Zwyrodnienie stawów - co może być przyczyną postępującej choroby
Dodano:
27 czerwca, 2022
11:22
Zaktualizowano:
3 lipca, 2023
10:36
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Choroba zwyrodnieniowa stawów – co to takiego?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest to schorzenie układu ruchu, które występuje obecnie najczęściej. Rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów rozwija się w wyniku zaburzenia nie tylko ilości, ale również jakości chrząstki stawowej, która występuje w stawach każdego człowieka. Zadaniem takiej chrząstki jest amortyzowanie ruchów stawu kolanowego, biodrowego bądź ręki oraz umożliwienie przesuwania powierzchni stawowych.

Na początku objawy występują wyłącznie w obrębie chrząstki stawowej; wraz z rozwojem choroby zwyrodnieniowej stawów mogą one przenosić się również na inne struktury – uszkodzeniu ulega wówczas nie tylko chrząstka stawowa, ale również kość pod nią, torebka stawowa, więzadła, ścięgna oraz mięśnie. Ból stawów pojawia się jako pierwszy; następnie dochodzi do niego sztywność stawów oraz objawy zapalenia miejsca, w którym występują dolegliwości bólowe. Wraz z objawami zapalenia stawu może dojść do zniekształcenia jego obrysów, a także znacznego ograniczenia ruchomości.

Choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej dotyczy stawu kolanowego, stawów rąk, a także stawu biodrowego. Niewłaściwe ukrwienie stawów wpływa również na stan zapalny w obrębie kręgosłupa, palców rąk i stóp, a także innych stawów.

Czy zwyrodnienie stawu kolanowego jest dziedziczne?

Dziedziczenie choroby zwyrodnieniowej stawów przez długi czas było podważane. Niedawne badania wykazały jednak, że choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego bądź biodrowego może mieć związek z obciążeniem genetycznym.

Choroba zwyrodnieniowa stawów może pojawić się u danej osoby, jeśli ktoś z rodziny również cierpiał z powodu takiego schorzenia. Występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów ma bowiem związek z budową kolagenu, która według najnowszych badań jest genetyczna. Przemiany metaboliczne występujące w chrząstce stawowej również mają podłoże dziedziczne, zatem choroba zwyrodnieniowa może występować z pokolenia na pokolenie.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny zwyrodnienia stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów może mieć różne podłoże. Najczęściej za dolegliwości bólowe tego typu odpowiadają zmiany zwyrodnieniowe, które pojawiają się wraz z wiekiem. W przypadku zwyrodnienia stawów ogromne znaczenie mają również przebyte urazy. Przyczyny choroby dopatruje się również w przeciążaniu stawów – na przykład poprzez jednostronne obciążanie ciała oraz intensywne uprawianie sportu.

Zwyrodnienie stawów - co może być przyczyną postępującej choroby

W zwyrodnieniu stawów duże znaczenie mają również deformacje – na przykład pojawianie się wyrośli kostnych. Przyczyn choroby zwyrodnieniowej stawów rąk bądź kolan upatruje się również w złym ustawieniu kości po przebytych wypadkach czy operacjach. Chorobę zwyrodnieniową mają również osoby, które cierpią za zaburzenia procesu syntezy proteoglikanów. Choroba zwyrodnieniowa stawów może pojawić się także na skutek chorób zakaźnych oraz ogólnoustrojowych.

W przebiegu choroby zwyrodnieniowej duże znaczenie ma również wadliwa ruchliwość, jak również całkowity brak aktywności. W chorobie zwyrodnieniowej stawów ogromne znaczenie ma także zbyt duża masa ciała, jak również siedzący tryb życia.

Rodzaje choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba, której głównymi objawami jest sztywność stawów oraz ograniczenie ruchomości, charakteryzuje się okresami zaostrzeń oraz remisji. Chrząstka stawowa tracona jest bowiem w różnym stopniu, przy czym występuje jej niedostateczna odbudowa. Warto jeszcze dodać, że utrata taka dotyczy również warstwy podchrzęstnej, jak również całej macierzy otaczającej komórki chrząstki. Dolegliwości związane ze zwyrodnieniem stawów mogą dotyczyć różnych części ciała.

Zwyrodnienie stawu kolanowego

To najczęściej występujące schorzenie, które w niektórych przypadkach kwalifikuje się na leczenie operacyjne. Utrata chrząstki stawowej może powodować również osłabienie mięśni otaczających staw kolanowy, przez co całe kolano staje się sztywne. Zakres ruchu tego stawu jest zatem mocno ograniczony, przez co nawet umiarkowana aktywność fizyczna staje się niemożliwa. Zaostrzenie objawów dotyczy występowania przykurczów w mięśniach; pojawia się również charakterystyczne chrupanie oraz strzykanie podczas ruchu. Okresy zaostrzeń występują często niezależnie od okoliczności.

Zwyrodnienie stawu biodrowego

Przyczyny występowania zwyrodnienia stawu biodrowego są dokładnie takie same, jak w przypadku innych zaburzeń tego typu. Znaczne nasilenie bólu pojawia się z uwagi na utratę chrząstki. Otaczające staw więzadła oraz mięśnie ulegają wówczas uszkodzeniu, przez co pojawia się ograniczenie zakresu ruchomości w stawie, a także jego sztywność. W niektórych przypadkach może dojść do powstawania wyrośli kostnych, które kwalifikują się do leczenia operacyjnego. Takie anomalie w budowie stawu powodują również skurcze mięśni, utykanie podczas chodzenia oraz uczucie bezładu nogi.

Zwyrodnienie kręgosłupa

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa ma związek przede wszystkim z siedzącym trybem życia oraz całkowitą rezygnacją z ruchu fizycznego. Przy chorobie zwyrodnieniowej stawów dochodzi do przedwczesnego zużycia, a także zniekształcenia kręgów oraz stawów międzykręgowych.

Przebieg choroby

Choroba zwyrodnieniowa stawów zazwyczaj rozwija się dość powoli. Na początku pojawia się ledwie widoczna zmiana w chrząstce w danym stawie, która charakteryzuje się włóknieniem powierzchni, a także powstawaniem w niej szczelin. Chrząstka jest następnia ścierana do tego stopnia, ze widoczne są wnętrza stawu. Warstwa podchrzęstna staje się coraz grubsza, a na skutek zmiany osi ustawienia stawu tworzą się w niej torbiele.

W momencie, gdy wystąpi zaostrzenie objawów zwyrodnienia, pojawić się mogą osteofity, czyli narośle kostne. Dochodzi wówczas również do zapalenia błony maziowej stawu oraz zwłóknienia torebki stawowej, co uniemożliwia ruszanie stawem z uwagi na dokuczliwy ból.

Zwyrodnienie stawów - co może być przyczyną postępującej choroby

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Ból stawów oraz ograniczenie zdolności ruchowych to dolegliwości, które mogą wskazywać na zwyrodnienie stawów. Objawy takie pojawić się mogą w obrębie praktycznie każdego stawu. Przyczyny pojawienia się takich dolegliwości najczęściej upatrywane są w podeszłym wieku osób chorujących na to schorzenie. Niestety, nagłego zablokowania ruchu z uwagi na postępujące zwyrodnienie stawów doświadczają obecnie coraz młodsze osoby. Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów konieczne jest nawet u osób mających dopiero czterdzieści lat. Warto jeszcze dodać, że choroba dotyka znacznie częściej kobiet niż mężczyzn.

Zwyrodnienie stawów – jakie badania wykonać?

W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów konieczna będzie odpowiednia diagnostyka. Decyzja dotycząca leczenia należy wyłącznie do specjalisty, który najpierw zleci wszystkie niezbędne badania. Wątpliwości związane z konkretną diagnozą rozwiać mogą badania RTG stawu, który został dotknięty tym bolesnym schorzeniem.

Leczenie tego typu choroby opiera się na trzech metodach – niefarmakologicznym, farmakologicznym oraz leczeniu zabiegowym.

Jak leczy się zwyrodnienie stawów?

Jak leczyć zwyrodnienie stawów? Chorobę tego typu w początkowym stadium leczy się niefarmakologicznie. Konieczne będzie wówczas zmniejszenie masy ciała u osób, które posiadają nadwagę. Utrata kilku kilogramów może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na tę przypadłość.

Nieuzasadnione zmniejszenie masy ciała bądź intensywne treningi mogą być jednak groźne. Warto rozpocząć od spacerów w szybkim tempie oraz skorzystać z profesjonalnej fizjoterapii. Szczególnie polecana jest kinezyterapia, która pozwala na zachowanie zakresu ruchów w stawie, a także zmniejszenie bólu i utrzymanie prawidłowej siły mięśniowej w obrębie chorego stawu. Leczenie niefarmakologiczne to również korzystanie z przyrządów ortopedycznych, takich jak kule, laski, ortezy czy obuwie sportowe. Znacznie odciążają one chore stawy, dzięki czemu dolegliwości bólowe nie są tak silne. Warto zatem skorzystać z takiego leczenia wspomagającego, które znacznie zmniejszą ilość zażywanych przez pacjenta leków przeciwbólowych.

Leczenie farmakologiczne wdrażane jest wówczas, gdy dochodzi do znacznego nasilenia dolegliwości bólowych. Utrzymanie prawidłowej masy ciała nie zawsze może pomóc uporać się z uciążliwymi objawami tego stanu. W przypadku silnego bólu przepisuje się zazwyczaj leki przeciwbólowe – jak paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne bądź opioidy. Mniejszy ból może z powodzeniem wyeliminować stosowanie maści czy żelu, które mają działanie przeciwzapalne. W czasie zaostrzenia choroby niezbędne będzie podawanie glikokortykosteroidów, a nawet kwasu hialuronowego.

Leczenie zabiegowe, czyli trzecia form leczenia schorzeń związanych ze zwyrodnieniem stawów, obejmuje przede wszystkim artroskopię. Stosuje się wówczas punkcję stawu, czyli oczyszczenie oraz opłukanie go solą fizjologiczną. Można również wdrożyć endoprotezoplastykę, czyli wymienić cały staw kolanowy lub biodrowy na tytanową protezę.

Jak zatrzymać zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to choroba, która może postępować wraz z upływem czasu. Oprócz wdrażania konkretnego leczenia warto zrobić wszystko, by minimalizować objawy choroby. Aktywność osoby, która cierpi na zwyrodnienie stawów będzie kluczowa!

Brak odpowiedniej ilości ruchu stanowi najważniejszą przyczynę rozwoju zwyrodnienia stawów. Zmiana trybu życia i wykonywanie nawet niewielkiej aktywności każdego dnia na pewno wpłynie na zmniejszenie postępowania choroby. Warto zatem zdecydować się na szybkie marsze, jogę, pływanie czy taniec. Uprawianie sportu wpływa na wydzielanie w stawie płynu, który chroni przed niekorzystnym tarciem chrząstek w stawie. Wzmacnia on dodatkowo stawy oraz odpowiednio je odżywia. Sport powinno jednak uprawiać się rozważnie. Przeciążenie organizmu może doprowadzić bowiem do kontuzji, którą trudno będzie wyeliminować.

Zwyrodnienie stawów - co może być przyczyną postępującej choroby

W zapobieganiu rozwojowi zwyrodnienia stawów równie ważne jest trzymanie się odpowiedniej diety. Należy spożywać odpowiednią ilość białka, antyoksydantów, a także kwasów omega-3, które doskonale wpływają na funkcjonowanie organizmu. Zdecydowanie odradza się natomiast spożywanie produktów bogatych w tłuszcze nasycone. Są one niezdrowe, a ich nadmiar może prowadzić nawet do otyłości!

W walce z uciążliwymi dolegliwościami związanymi z chorobą stawów może pomóc odpowiednio przygotowana rehabilitacja. Takie ćwiczenia mogą przynieść nie tylko ulgę w bólu, ale również zredukować zanik mięśni wokół chorego stawu. Rehabilitacja wpływa również na ukrwienie oraz dobre odżywienie tkanek. Na zwyrodnienia stawów wskazane są również naświetlania. Wzmożone ocieplenie stawu wpływa na zmniejszenie bólu oraz sztywności. Ciepłe okłady wspomagają również poprawę elastyczności mięśni.

Czy da się wyleczyć tę chorobę zwyrodnieniową?

Niestety, tego typu problemy ze stawami są bardzo trudne w wyleczeniu. Chroniczne zapalenie stawów może się rozwijać bez względu na okoliczności; pacjent może jedynie zmniejszać objawy choroby, by móc swobodnie się poruszać i nie odczuwać uciążliwego bólu na co dzień. Odpowiednia diagnoza oraz wdrożenie leczenia z pewnością pomoże uporać się z niepożądanymi dolegliwościami ze strony stawów.

Kiedy iść do lekarza?

Z pomocy specjalisty powinien skorzystać praktycznie każdy, kto dostrzegł u siebie pierwsze symptomy tego schorzenia. Warto dodać, że zwyrodnienie stawów można w pewnym stopniu zatrzymać właśnie poprzez wczesną diagnozę oraz podjęcie leczenia.

Wiele osób, które cierpi na zwyrodnienie stawów nie korzysta jednak z porady lekarza. Dlaczego? Z pewnością ma na to wpływ konieczność długiego oczekiwania na wizytę. W niektórych miastach nawet na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu trzeba czekać tygodniami. Takie opóźnienie w leczeniu zwyrodnienia stawów może tylko pogorszyć stan pacjenta. Na szczęście istnieje jeszcze inna opcja na zdobycie odpowiedniej diagnozy oraz niezbędnych do wyleczenia specyfików. Warto zgłosić się na poradę internetową, która praktycznie niczym nie różni się od wizyty stacjonarnej – oczywiście z wyjątkiem długiego oczekiwania na konsultację.

Porada internetowa

Na czym polega porada internetowa? Zainteresowani profesjonalną konsultacją z lekarzem mogą porozmawiać z nim za pośrednictwem internetu. Wizyta taka umawiana jest praktycznie od razu – pracuje dla nas sporo specjalistów, zatem nie trzeba czekać na konsultację przez wiele dni! Do tego, by skorzystać z takiej internetowej porady, wystarczy dostęp do internetu oraz jakaś spokojna przestrzeń, która umożliwia poprowadzenie rozmowy w komfortowych warunkach.

 

W czasie wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem na temat dolegliwości, a także jego ogólnego stanu zdrowia. Zebranie takich funkcjonowania będzie wystarczające do tego, by móc postawić specjalistyczną diagnozę. Pacjent, który ją uzyska, dowie się także o najlepszych metodach leczenia swojego stanu. Lekarz będzie również w stanie wypisać pacjentowi e-receptę, na podstawie której chory kupi w aptece wszystkie niezbędne leki. Zwyrodnienie stawów to jednak nie tylko farmakoterapia. W czasie wizyty online specjalista wskaże pacjentowi również rozmaite metody poza lekami oraz przedstawi, w jaki sposób zainteresowany może zniwelować męczące go objawy tak, by nie utrudniały one codziennego funkcjonowania.

Gdzie można zrealizować e-receptę?

Receptę wystawioną podczas wizyty internetowej można zrealizować w każdej aptece. Ma ona dokładnie taką samą moc, jak recepta wystawiona przez specjalistę w czasie wizyty stacjonarnej. Dokument ten można zrealizować w dowolnym dla siebie momencie i to w każdej aptece. Rozwiązanie tego typu jest bardzo wygodne i pozwala każdemu pacjentowi zaoszczędzić sporo czasu!

Warto pamiętać, że zwyrodnienie stawów nie musi wcale oznaczać końca aktywności ruchowej. Dolegliwości związane z tym stanem – jeżeli będą odpowiednio leczone, mogą nie utrudniać wcale codziennego funkcjonowania. Jednak by móc cieszyć się wciąż aktywnym trybem życia, niezbędne będzie postawienie odpowiedniej diagnozy i znalezienie najbardziej efektowanej metody leczenia. Nie wahaj się zatem i skorzystaj z tego niezwykle wygodnego rozwiązania, jakim jest wizyta przez internet!

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Pieja, N. (2022). Problemy zdrowotne chorego w wieku podeszłym ze zwyrodnieniem stawów biodrowych – studium przypadku.
  2. Studnicki, R., & Hansdorfer-Korzon, R. (2015). Krioterapia miejscowa jako metoda wspomagająca leczenie pacjentów ze zwyrodnieniem stawu biodrowego.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Właściciel portalu e-recepta.net jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej i został wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000253476.