Zwyrodnienie nadgarstka: objawy, leczenie i sposoby profilaktyki
Dodano:

22 kwietnia, 2023
14:12
Zaktualizowano:

27 czerwca, 2023
14:12

Zwyrodnienie nadgarstka – objawy 

Stawy nadgarstka każdego dnia narażone są na przeciążenia, ponieważ biorą udział i umożliwiają wykonywanie wielu codziennych aktywności. Problemy w ich obrębie mogą powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości i utrudniać podejmowanie różnorodnych czynności manualnych. Jednym z najczęstszych problemów są zmiany zwyrodnieniowe. Powstają one na skutek degeneracji chrząstki stawowej, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie stawów i chroni kości przed uszkodzeniami. W wyniku jej osłabienia dochodzi do wzajemnego tarcia innych struktur stawowych, co powoduje ból i stan zapalny.

Najczęściej zmiany zwyrodnieniowe pojawiają się w stawie nadgarstkowo-śródręcznym kciuka – szacuje się, że stanowią ok. 10% wszystkich zwyrodnień stawów. Co więcej, odsetek ten wciąż rośnie i mimo że zwyrodnienie stawów najczęściej obserwuje się u osób w wieku podeszłym, coraz częściej można je zaobserwować również u młodych. Codzienne, często wielogodzinne korzystanie ze smartfonów, tabletów wymaga zaangażowania stawów nadgarstka, zwłaszcza tych w obrębie kciuka, co może doprowadzić do ich przeciążenia, a w efekcie powodować zwyrodnienie stawów rąk.

Wśród innych czynników ryzyka zwyrodnienia nadgarstka można wymienić również m.in. nadmierną masę ciała, nieprawidłową dietę, zaburzenia hormonalne, przebyte urazy i kontuzje. Do problemów z nadgarstkiem predysponuje również nadmierna aktywność fizyczna, zwłaszcza treningi siłowe polegające na wykonywaniu ćwiczeń eksploatujących nadgarstek lub praca zawodowa związana z obciążeniem stawu. Choroba zwyrodnieniowa stawów częściej występuje także u osób z wrodzonymi predyspozycjami anatomicznymi np. wiotkością i niestabilnością.

Ponieważ stawy nadgarstka biorą udział w wykonywaniu wielu codziennych czystości, objawy zwyrodnienia mogą bardzo negatywnie wpływać na ogólne funkcjonowanie. Najczęstsze objawy zmian zwyrodnieniowych stawów nadgarstka to:

 • bóle zwyrodnieniowe stawów,
 • osłabienie siły ręki,
 • zmniejszenie zakresu ruchu w obrębie stawów,
 • bolesność w trakcie dotyku i ucisku.

Początkowo objawy pojawiają się głównie podczas wykonywania ruchów, np. zginania kciuka, pisania, podnoszenia kubka, czy opierania się na dłoni, jednak z czasem mogą nabrać przewlekłego charakteru i utrzymywać się również w spoczynku. Warto pamiętać też, że problemy z jednym stawem mogą powodować również problemy w obrębie innych stawów ze względu na podobne czynniki ryzyka, zaburzoną biomechanikę, nieprawidłowy wzorzec ruchu i konieczność oszczędzania danej kończyny. Dlatego zwyrodnienia nadgarstka z czasem mogą powodować również m.in. zwyrodnienie stawu barkowego.

Sama obecność objawów nie jest jednak wystarczająca do postawienia diagnozy, ponieważ podobne symptomy można zaobserwować również w innych chorobach stawowych. Dlatego bardzo ważna jest diagnostyka pod okiem ortopedy – prawidłowe rozpoznanie warunkuje odpowiedni dobór leczenia. Proces diagnostyczny polega najczęściej na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, badania palpacyjnego, oceny zakresu ruchomości stawów oraz wyników badań obrazowych, zwłaszcza RTG. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Zwyrodnienie nadgarstka – leczenie 

Niestety choroba zwyrodnieniowa stawów nadgarstka jest nieuleczalna. Leczenie ma charakter wyłącznie zachowawczy, a jego celem jest złagodzenie dolegliwości i zapewnienie pacjentowi możliwie jak największej sprawności. Postępowanie terapeutyczne łączy farmakoterapię oraz rehabilitację. Najczęściej stosuje się leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W niektórych przypadkach stosowane są również iniekcje dostawowe kwasu hialuronowego.

Nie należy bagatelizować również roli fizjoterapii. Dzięki ćwiczeniom i zabiegom pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta można zadbać o mobilność, elastyczność i sprawność stawów oraz zmniejszyć ból, obrzęki i uczucie sztywności. Bardzo ważne jest, aby wszelkie ćwiczenia i treningi skonsultować ze specjalistą, ponieważ wykonywane nieprawidłowo, mogą mieć efekt przeciwny do zamierzonego i obciążać chory staw. Wśród zabiegów pomocnych przy zwyrodnieniu nadgarstka często polecane są m.in. zabiegi laseroterapii, krioterapii, wykorzystujące pole magnetyczne lub fale ultradźwiękowe.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Zwyrodnienie nadgarstka – domowe sposoby

Niestety nie istnieją żadne domowe sposoby, które byłyby w stanie całkowicie wyeliminować dolegliwości, zahamować postęp choroby lub cofnąć zmiany zwyrodnieniowe. Ich zastosowanie może być pomocne w początkowych stadiach choroby, kiedy objawy nie są bardzo nasilone, a także jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego i rehabilitacji. Poznaj domowe sposoby na zwyrodnienie nadgarstka:

 • unikanie treningów siłowych wymagających podnoszenia ciężarów i obciążania stawów ręki, 
 • unikanie pozycji, w których ciężar ciała przenoszony jest na nadgarstek,
 • stosowanie ortez odciążających chore stawy,
 • okłady z kostek lodu lub zanurzenie ręki w zimnej wodzie.

Pomocna może być również odpowiednia dieta. Powinna być ona jak najmniej przetworzona, opierać się na świeżych warzywach i owocach, pełnoziarnistych zbożach, rybach, chudych mięsach i nabiale oraz tłuszczach roślinnych. Bardzo ważna jest podaż witaminy C, która działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Bierze też udział w syntezie kolagenu, który jest jednym z najważniejszych białek budujących chrząstki stawowe. Duże znaczenie odgrywa również witamina D. Jej niedobory mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych i nasilać przebieg choroby. Niezbędna jest więc jej suplementacja w indywidualnie dobranej dawce przynajmniej w okresie jesienno-zimowym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat diety wspierającej stawy, przeczytaj nasz artykuł „Artroza – dieta”.

Podsumowanie

Zwyrodnienie nadgarstka to jedna z najczęstszych chorób stawów. Związana jest głównie z nadmiernym obciążenie w wyniku m.in. intensywnych ćwiczeń siłowych, a także bardzo częstym korzystaniem z tabletów, czy smartfonów, co w dużym stopniu angażuje stawy u podstawy kciuka. Niestety jest to choroba nieodwracalna, dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka, a w przypadku zaobserwowania objawów,  jak najszybsze rozpoczęcie diagnostyki i leczenia.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Czarnecki P. Choroba zwyrodnieniowa stawu nadgarstkowo-sródrecznego kciuka. Praktyczna Ortopedia i Traumatologia, 2022 https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/choroba-zwyrodnieniowa-stawu-nadgarstkowo-srodrecznego-kciuka-1
 2. Guła Z., Korkosz M. Ból ręki oraz ból nadgarstka: przyczyny, objawy i leczenie https://www.mp.pl/pacjent/objawy/68165,bol-reki-oraz-bol-nadgarstka-przyczyny-objawy-i-leczenie
 3. Klimiuk P, Kuryliszyn-Moskal A. Choroba zwyrodnieniowa stawów. Reumatologia, 2016
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację