Zapalenie przełyku – objawy, przyczyny, leczenie
Zapalenie przełyku jest przewlekłym stanem zapalnym błony śluzowej wyścielającej jego wnętrze. Choroba może mieć różne przyczyny, jednak najczęściej jest wynikiem refluksu żołądkowo-przełykowego i występowania nacieków eozynofilowych w obrębie nabłonka przełyku. Nieleczony stan zapalny może prowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych, w tym owrzodzeń błony śluzowej, sepsy lub martwicy przełyku. Jakie są objawy zapalenia przełyku? Jak wygląda jego leczenie?
Zapalenie przełyku – objawy
Zapalenie przełyku związane jest z uszkodzeniem błony śluzowej, która wyściela jego wnętrze. Dodatkowo w przebiegu choroby mogą pojawić się na niej owrzodzenia i nadżerki. Objawy w dużej mierze zależą od przyczyny powstałego stanu zapalnego, jednak wśród najczęstszych dolegliwości mu towarzyszących znajdują się:
- zgaga,
- chrypka,
- suchy kaszel,
- trudności w przełykaniu (ból i uczucie guli w gardle),
- nudności i wymioty,
- cofanie się treści żołądkowej do przełyku,
- duszności,
- odbijanie,
- ból i pieczenie w klatce piersiowej,
- uczucie suchości w gardle,
- nieprzyjemny posmak w ustach,
- utrata masy ciała.
Dodatkowo w przebiegu infekcji bakteryjnych i wirusowych dolegliwości mogą obejmować również ból głowy, gorączkę oraz ból mięśni i stawów.
Zapalenie przełyku – przyczyny
Przyczyny zapalenia przełyku uzależnione są od działania konkretnych czynników, przez co można wyróżnić co najmniej cztery rodzaje choroby:
- Refluksowe zapalenie przełyku – spowodowane jest przez refluks żołądkowo-przełykowy, w przebiegu którego dochodzi do cofania się treści żołądkowej do górnego odcinka układu pokarmowego. Kwas żołądkowy podrażnia błonę śluzową, czego wynikiem jest zapalenie przełyku.
- Eozynofilowe zapalenie przełyku – charakteryzuje się nagromadzeniem eozynofili (rodzaj białych krwinek) w błonie śluzowej przełyku, które wywołują stan zapalny. Najczęściej występuje u osób z chorobami alergicznymi, takimi jak astma, egzema, alergiczny nieżyt nosa czy atopowe zapalenie skóry.
- Zakaźne zapalenie przełyku – wywoływane jest przez bakterie, wirusy, grzyby lub pierwotniaki, które zainfekowały błonę śluzową przełyku. Choroba ta jest rzadka i zwykle występuje u osób z osłabionym układem odpornościowym (na skutek zakażenia wirusem HIV, chorób autoimmunologicznych, chemioterapii czy stosowania glikokortykosteroidów).
- Polekowe zapalenie przełyku – jest wynikiem przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także nieprawidłowej techniki ich zażywania (tabletka może zalegać w przełyku i podrażniać błonę śluzową).
Do pozostałych przyczyn zapalenia przełyku należą:
- oparzenia termiczne (w wyniku spożywania gorących potraw),
- działanie substancji żrących (zawartych między innymi w detergentach i środkach czyszczących),
- urazy mechaniczne (na skutek połknięcia ostrego przedmiotu),
- nadkwasota (nadmierna produkcja kwasu solnego w żołądku),
- palenie papierosów,
- nadużywanie alkoholu,
- refluks w ciąży.
Zapalenie przełyku – leczenie
Diagnozę zapalenia przełyku stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego. Czasem konieczne może być wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych w celu właściwego rozpoznania przyczyny i określenia stopnia zaawansowania choroby:
- badania laboratoryjne krwi,
- gastroskopia z biopsją, umożliwiająca ocenę zmian w przełyku i pobranie wycinka błony śluzowej do badania histopatologicznego,
- manometria przełyku, czyli pomiar ciśnienia w mięśniu jego dolnego zwieracza,
- pH-metria przełyku, mierząca poziom kwasowości treści żołądkowej w przełyku przez całą dobę,
- rentgen klatki piersiowej z kontrastem, pozwalający na ocenę motoryki przełyku i rozpoznanie patologicznych zmian.
Leczenie zapalenia przełyku zależy od przyczyny choroby i stopnia jej zaawansowania. Jeśli stan zapalny spowodowany jest refluksem żołądkowo-przełykowym, w leczeniu wykorzystuje się środki farmakologiczne (inhibitory pompy protonowej lub blokery receptora H2), hamujące nadmierne wydzielanie kwasu solnego w żołądku. W niektórych przypadkach, szczególnie w zaawansowanym stadium choroby lub nieskuteczności leczenia farmakologicznego, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.
W przypadku, gdy zapalenie przełyku wywołane jest przez bakterie, wirusy, grzyby lub pierwotniaki, konieczne jest leczenie ukierunkowane na konkretny patogen z wykorzystaniem leków przeciwwirusowych i antybiotyków, a także leków przeciwgrzybiczych i przeciwpierwotniakowych. W przebiegu eozynofilowego zapalenia przełyku stosuje się glikokortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym oraz dietę eliminującą alergeny.
Zapalenie przełyku – leczenie domowe
Dodatkowym wsparciem farmakologicznego leczenia zapalenia przełyku mogą okazać się domowe sposoby, które pozwolą złagodzić objawy choroby i przyspieszyć proces gojenia błony śluzowej.
Oto kilka przykładów ziół, które mogą być pomocne w leczeniu zapalenia przełyku:
- siemię lniane,
- mięta pieprzowa,
- rumianek,
- szałwia,
- prawoślaz lekarski,
- korzeń lukrecji,
- melisa,
- malwa czarna.
Zapalenie przełyku – dieta
W łagodzeniu dolegliwości związanych z zapaleniem przełyku może pomóc odpowiednio zbilansowana dieta. Warto pamiętać, aby jeść powoli i małymi kęsami, popijanymi dużą ilością wody, co ułatwi połykanie pokarmu. Niewskazane jest spożywanie gorących potraw i jedzenie bezpośrednio przed snem (ostatni posiłek należy spożyć maksymalnie na 2-3 godziny przed pójściem spać).
W przebiegu refluksowego zapalenia przełyku zaleca się unikanie ciężkostrawnych posiłków i ostrych przypraw oraz ograniczenie spożycia cukrów prostych, tłuszczów zwierzęcych i pełnotłustego nabiału, natomiast w przypadku eozynofilowego zapalenia przełyku należy unikać alergenów pokarmowych, które mogą podrażniać śluzówkę przełyku.
Ważne jest również zmniejszenie czynników ryzyka, czyli przede wszystkim zrezygnowanie z palenia papierosów i nadmiernego spożywania alkoholu, a także ograniczenie spożycia kawy, herbaty i napojów gazowanych.
Zapalenie refluksowe przełyku
Refluksowe zapalenie przełyku wywoływane jest przez refluks żołądkowo-przełykowy, w przebiegu którego dochodzi do cofania się treści żołądkowej do górnego odcinka układu pokarmowego, zwykle w wyniku nieprawidłowości w funkcjonowaniu dolnego zwieracza przełyku. Kwas żołądkowy, a zwłaszcza zawarty w nim kwas solny, podrażnia błonę śluzową, co skutkuje zapaleniem przełyku. W przeciwieństwie do choroby refluksowej przełyku, dolegliwości związane ze stanem zapalnym błony śluzowej przełyku nie ustępują po zmianie nawyków żywieniowych i przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, a dopiero po zastosowaniu leków hamujących nadmierne wydzielanie kwasu solnego w żołądku (inhibitorów pompy protonowej lub antagonistów receptora H2). Dolegliwości mogą pojawić się u każdego, niezależnie od płci i wieku (bardzo częstym zjawiskiem jest refluks u niemowlaka i refluks u dzieci, który zwykle jest wynikiem zmian fizjologicznych).
Przewlekłe zapalenie przełyku
Przewlekłe zapalenie przełyku to stan zapalny błony śluzowej przełyku, który trwa przez dłuższy czas, zwykle co najmniej trzy miesiące. W przypadku, gdy dolegliwości (takie jak ból w klatce piersiowej, trudności w połykaniu, zgaga, nagła utrata masy ciała) utrzymują się, a w łagodzeniu objawów nie pomagają leki dostępne bez recepty czy zmiana nawyków żywieniowych, należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej w celu ustalenia ich przyczyny i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Źródła:
- A. Przybysz, Leczenie dietetyczne dorosłych pacjentów z eozynofilowym zapaleniem przełyku, https://journals.viamedica.pl/gastroenterologia_kliniczna/article/view/56347
- D. Cibor, I. Ciećko-Michalska, P. Szulewski, T. Mach, Czynniki etiopatogenetyczne w zapaleniu przełyku u pacjentów z chorobą refluksową przełyku, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/273734/cibor_ciecko-michalska_mach_et-al_czynniki_etiopatogenetyczne_w_zapaleniu_przelyku_u_pacjentow_2007.pdf?sequence=1&isAllowed=y