Skala depresji Becka – na czym polega?
Dodano:

16 października, 2022
10:15
Zaktualizowano:

16 listopada, 2022
15:30
Kontynuując swoje badania odkrył, że myśli automatyczne to tylko wierzchołek góry lodowej. Stwierdził, że są efektem wczesnych doświadczeń, przekonań o sobie i świecie oraz trudnych wydarzeń w życiu (np. strata bliskiej osoby lub pozycji społecznej). Na podstawie swoich badań stworzył tzw. triadę poznawczą, obecną w myśleniu większości chorych na depresje. Składowymi tej triady są:

 1. postrzeganie siebie jako nieudacznika,
 2. przekonanie że świat jest wrogi,
 3. przekonanie, że przyszłość pozbawiona jest nadziei.

Na podstawie tej triady powstał test psychologiczny mierzący nasilenie negatywnych myśli w każdym z tych obszarów – tzw. skala depresji Becka. Na czym polega skala depresji Becka? Czy można wykonać test samodzielnie w domu? Jak rozumieć wyniki? Czy test wskazuje na objawy depresji? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Skala depresji Becka – na czym polega?

Skala depresji Becka to test psychologiczny stosowany w diagnostyce depresji autorstwa Aarona Becka – angielskiego psychiatry, twórcy terapii poznawczej. Skala składa się z 21 krótkich pytań. Każde pytanie zawiera 4 warianty odpowiedzi. Każdy kolejny wariant odpowiada większemu zaawansowaniu objawów i punktowany jest od 0 do 3 punktów. Ilość punktów odpowiada zaawansowaniu objawów depresyjnych od braku depresji, przez depresję umiarkowaną, aż po depresję ciężką. W teście znajdziemy pytania o poziom odczuwania smutku i przygnębienia, poczucia winy, martwienia się o przyszłość, zadowolenia z siebie, występowania myśli samobójczych, kłopotów ze snem i inne.

Czytaj też: depresja lękowa – czym jest i jak się ją leczy?

Test wykonywany jest samodzielnie przez pacjenta. Jest on na tyle nieskomplikowany, że spokojnie możemy wykonać go w domu, jeśli tylko zauważymy u siebie objawy depresji, takie jak: smutek, przygnębienie, nieumiejętność czerpania radości z życia, utrata zainteresowań, zmniejszona energia, duża męczliwość, brak energii, unikanie kontaktów z ludźmi, trudności w zapamiętywaniu, pogorszenie się „formy umysłowej”, poczucie niskiej wartości, niska samoocena, zaburzenie rytmu snu, brak ochoty na seks, myśli samobójcze.

Czytaj też: depresja u nastolatków – jakie są główne przyczyny?

Wykonując test należy pamiętać, że ocena powinna dotyczyć samopoczucia w wybranym okresie czasu: ostatniego tygodnia lub ostatniego miesiąca. Bardzo istotne jest też, aby odpowiadać szczerze. W końcu chcemy sobie pomóc. Miej na względzie, że przy pogłębionej diagnozie lekarz wychwyci, że udzielone przez nas odpowiedzi nie były szczere i nie współgrają z objawami które prezentujemy i o których mówimy podczas sesji.

Jeśli twoje samopoczucie odbiega od normy, przeżywasz wiele trudnych emocji, nie radzisz sobie, a mimo to test nie wykazał depresji – nie rezygnuj z wizyty u profesjonalisty. Być może Twoja choroba przybrała nieco inny obraz lub cierpisz na inne zaburzenie niż depresja. Zgłoś się do po profesjonalisty po  poradę i nie rezygnuj z pomocy.

Czytaj też: depresja maskowana – jak rozpoznać?

Pamiętaj,  że taki test to jedynie wstęp do pełnej diagnozy, która powinna być wykonana przez profesjonalistę – psychologa, psychoterapeutę lub psychiatrę. Podczas wizyty zostaną prawdopodobnie wykonane inne testy psychologiczne używane w diagnostyce depresji (np. skala depresji Hamiltona). Diagnoza zostanie również uzupełniona podczas wywiadu.

Skala depresji Becka – przykładowe pytania

Skala depresji Becka składa się z 21 zestawów stwierdzeń  z których badany wybiera to, które opisuje jego aktualny stan (w danym tygodniu lub miesiącu) najlepiej. Oto przykładowe stwierdzenia:

Odczuwanie smutku i przygnębienia

– Nie jestem smutny ani przygnębiony

– Często odczuwam smutek i przygnębienie

– Przeżywam stale smutek, nie mogę się uwolnić od niego

– Jestem stale smutny i nieszczęśliwy, jest to nie do wytrzymania

Martwienie się o przyszłość

 1. Nie przejmuję się zbytnio swoją przyszłością
 2. Często martwię się o swoją przyszłość
 3. Obawiam się, że w przyszłości nic dobrego mnie nie czeka
 4. Czuję, że przyszłość jest beznadziejna i nic tego nie zmieni

Uważasz, że zaniedbujesz swoje obowiązki?

 1. Sądzę, że nie popełniam większych zaniedbań
 2. Sądzę, że czynię więcej zaniedbań niż inni
 3. Kiedy zastanawiam się nad sobą, widzę mnóstwo błędów i zaniedbań
 4. Jestem zupełnie niewydolny i wszystko robię źle

Jesteś zadowolony z siebie?

 1. To co robię sprawia mi przyjemność
 2. Nie cieszy mnie to co robię
 3. Nic mi teraz nie daje prawdziwego zadowolenia
 4. Nie potrafię przeżywać zadowolenia i przyjemności, wszystko mnie nużySkala depresji Becka składa się z 21 zestawów stwierdzeń  z których badany wybiera to, które opisuje jego aktualny stan (w danym tygodniu lub miesiącu) najlepiej. Oto przykładowe stwierdzenia:Odczuwanie smutku i przygnębienia– Nie jestem smutny ani przygnębiony- Często odczuwam smutek i przygnębienie- Przeżywam stale smutek, nie mogę się uwolnić od niego- Jestem stale smutny i nieszczęśliwy, jest to nie do wytrzymaniaMartwienie się o przyszłość
  1. Nie przejmuję się zbytnio swoją przyszłością
  2. Często martwię się o swoją przyszłość
  3. Obawiam się, że w przyszłości nic dobrego mnie nie czeka
  4. Czuję, że przyszłość jest beznadziejna i nic tego nie zmieni

  Uważasz, że zaniedbujesz swoje obowiązki?

  1. Sądzę, że nie popełniam większych zaniedbań
  2. Sądzę, że czynię więcej zaniedbań niż inni
  3. Kiedy zastanawiam się nad sobą, widzę mnóstwo błędów i zaniedbań
  4. Jestem zupełnie niewydolny i wszystko robię źle

  Jesteś zadowolony z siebie?

  1. To co robię sprawia mi przyjemność
  2. Nie cieszy mnie to co robię
  3. Nic mi teraz nie daje prawdziwego zadowolenia
  4. Nie potrafię przeżywać zadowolenia i przyjemności, wszystko mnie nuży
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Skala Becka – normy

Poziom depresji obliczany jest z uzyskanej po zsumowaniu liczby punktów. Najczęściej przyjmuje się następującą punktację:

0-10 pkt: brak depresji lub obniżenie nastroju;

11-27: depresja łagodna do umiarkowanej;

28 i więcej: depresja ciężka.

Czytaj też: zaburzenia adaptacyjne – przyczyny, objawy, leczenie

Należy mieć na uwadze że wykonanie takiego testu to tylko wstęp do diagnozy depresji. Stwierdzenie tej choroby wymaga pogłębionej diagnostyki profesjonalisty. Jeśli test wskazuje, że cierpisz na depresję – nie czekaj. Jak najszybciej zgłoś się na wizytę do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. A jeśli zauważasz objawy depresji u kogoś w Twoim otoczeniu możesz podpowiedzieć takiej osobie o możliwości wykonania w warunkach domowych skali depresji Becka. Może to przekona tę osobę do zasięgnięcia fachowej pomocy.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Kokoszka, A., Jastrzębski, A., & Obrębski, M. (2016). Ocena psychometrycznych właściwości polskiej wersji Kwestionariusza Zdrowia Pacjenta-9 dla osób dorosłych. Psychiatria, Via Medica, 13(4), 187-193. ISSN 1732-9841.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację